Šlesers Maskavā gvelž muļķības
Rīgas vicemērs Ainārs Šlesers ir gatavs Rīgas budžeta līdzekļus atdot Salaspils novada pašvaldībai bijušās koncentrācijas nometnes memoriāla renovācijai. Viņš arī samelojies, ka Rīgā bez problēmām var nopirkt pretgripas medikamentus.
Savas vizītes laikā Krievijas galvaspilsētā Maskavā „melnajā piektdienā”, 13. novembrī Rīgas vicemērs Šlesers intervijas laikā vienā no populārākajām kaimiņvalsts radiostacijām „Eho Moskvi” pārdesmit minūšu laikā paspēja sagvelzt veselu lērumu muļķību.
Vicemērs nepārzina situāciju galvaspilsētā
Intervija ar vicemēru iesākās ar cūku gripas jautājuma apspriešanu. Tas arī saprotami, jo tagad runas par saslimšanas draudiem ar gripu AH1N1 ir aktuālas ne tikai Latvijā, bet arī pie mūsu austrumu kaimiņiem, kur tāpat, kā Rīgā, cilvēki aptiekās izpērk pretgripas medikamentu krājumus
Uz Maskavas žurnālistes jautājumu, vai Rīgā pašlaik var nopirkt pretgripas preparātus un sejas maskas, Šlesers atbildēja optimistiski: „Visi cilvēki, kas vēlas, tagad pie mums var nopirkt gan zāles, gan maskas.”
Pēc visa spriežot, vienam no Rīgas atslēgu turētājiem ir visai maza nojēga par to, kas notiek Latvijas galvaspilsētā, jo laikā, kad viņš lepni visai Krievzemei paziņoja, ka rīdzinieki mierīgi aptiekās pērk pretgripas medikamentus un sejas maskas, Rīgas zāļu lietirgotavas paziņoja, ka tajās beigušies visi pretgripas medikamenti, bet sejas masku krāvumi daudzās aptiekās jau sen kā bija izsīkuši.
Rīgas naudu atdos „svešai” koncentrācijas nometnei
Kāds radioklausītājs no Šlesera vēlējās uzzināt, kāds pašlaik izskatās Salaspils koncentrācijas nometnes memoriāls un vai tam nav nepieciešama restaurācija. Ierindas maskavietis, protams, varēja nezināt, ka Salaspils memoriāls neatrodas Rīgas, bet gan Salaspils novada pašvaldības teritorijā.
Jau pirms 15 gadiem valsts memoriālu nodeva Salaspils pašvaldības pārziņa, kura arī rūpējas par tā apsaimniekošanu.
Uz konkrētu žurnālistes jautājumu, vai Salaspils memoriāls atrodas Rīgas pašvaldības teritorijā, Šlesers pamatīgi saminstinājās, sāka stostīties un samuldējās. Viņš nez kāpēc gari un plaši stāstīja, ka Salaspils memoriāls atrodas tā patālāk no galvaspilsētas centra, uz Rīgas robežas, skaidri un gaiši tā arī nepasakot, kuras vietvaras pārziņā tad atrodas muzejiskais pieminekļu ansamblis. Bija jūtams, ka vicemēram nav ne mazākās nojausmas, vai Rīga ir vai nav atbildīga par šo memoriālu.
Tomēr viņš vienpersoniski daudzmiljonu auditorijai paziņoja, ka „Rīga, ja (kultūras pieminekļu) eksperti atzīs, ka Salaspils memoriālam ir nepieciešama nauda, to noteikti piešķirs.” Tā nu Šlesers gan Kultūras ministriju, gan Salaspils novada pašvaldību nu ir atbrīvojis no rūpēm par Salaspils memoriālu.
Šlesers bērnībā vairāk runāja krieviski
Vicemēra „domu graudus” krievu radio nevar aizbildināt ar pārteikšanos vai teiktā pārprastu interpretāciju, krievu valodu Šlesers pārzina perfekti.
Šlesers intervijā atzinās, ka viņš bērnībā vairāk ir runājis krieviski, nekā latviski. To esot piespiedusi darīt viņa bērnības vide – „Maskačkas” rajons. Puišeļa gados Šleseram Rīgas Maskavas priekšpilsētā vairāk esot bijuši krievu rotaļu biedri un tāpēc viņš pārsvarā esot sarunājies krievu valodā.
Šleseram joprojām ir siltas jūtas pret krieviem un viņš intervijas laikā vairākkārt uzsvēra, ka ir īpaši gandarītas par to, ka nesenajās pašvaldību vēlēšanās „latvieši esot atbalstījuši krievu mēru”, un, ka viņš kopā ar galvaspilsētas mēru, krievu Nilu Ušakovu darīs visu, lai Latvijas nepilsoņi, kuri to vēlas, pēc iespējas ātrāk iegūtu Latvijas pavalstniecību.
Šlesers nekādā gadījumā negrib, lai Rīgā pazūd krieviskais akcents. „Latvijas krievi ir mūsu un mēs tos negribam atdot Krievijai! Gribam lai viņi paliek pie mums,” Šlesers apņēmīgi paziņoja maskaviešiem, lai viņi nelolo veltas ilūzijas par savu tautiešu atgriešanos tēvzemē.
Savukārt Krievijas krievus Šlesers aicināja „iefiltrēties” Latvijas tautsaimniecībā. Viņš silti ieteica krieviem iegādāties īpašumus Jūrmalā un Vecrīgā, kā arī te veidot savu biznesu, jo Latvija ir unikāla Eiropas Savienības valsts, kurā krievu cilvēks brīvi var veidot savu biznesu krievu valodā.
Slepenais Rīgas ielu pārdēvēšanas plāns
Protams, radioraidījumā neiztika arī bez Džohara Dudajeva ielas pieminēšanas, kas tagad ir gandrīz vai viens no svarīgākajiem Krievijas ārpolitikas jautājumiem. Krievi visiem spēkiem mēģina panākt, lai Rīgas dome ielai atņem bijušā Čečenijas prezidenta vārdu.
Šlesers izvairījās paust savu viedokli, bet atklāja, iespējams, kādus Rātsnamā kaldinātus superslepenus plānus par daudzu jo daudzu galvaspilsētas maģistrālu nosaukumu pārdēvēšanu. Vai tiek plānots Brīvības ielu atkal pārdēvēt par Ādolfa Hitleru štrāsi, Ģertrūdes ielai atkal piešķirt Marksa vārdu, bet Tallinas ielai atgriezt vēsturisko Rēveles nosaukumu, Šlesers gan neatklāja.
Viņš vien noteica: „Šajā jautājumā (Dudajeva ielas sakarā) mēs pieņemsim pareizu lēmumu. Tā būs par šo un daudzām citām ielām.”