Jūrmalas graustu miljonāri
Sabiedrība

Jūrmalas graustu miljonāri

Jauns.lv

Jūrmalas Aizsardzības biedrība sākusi projektu „Graustu miljonārs”, pievēršot uzmanību neapsaimniekotiem, brūkošiem īpašumiem pilsētas teritorijā. Visi, kuriem rūp Jūrmalas veidols, bija aicināti sūtīt graustu foto. Biedrība apņēmusies ar vēstulēm mudināt domes priekšsēdētāju un pašvaldības dienestus pievērsties šo vietu sakārtošanai.

Jūrmalas graustu miljonāri...
Asaru dzelzceļa stacija, valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un viena no izteiksmīgākajām Latvijas brīvvalsts laika staciju ēkām. Skaistā ēka ir apzīmēta un aprakstīta, lielākā daļa rupjību ir latviešu valodā. Bijušā kafejnīcas paviljona stikli ir daļēji izdauzīti.
Asaru dzelzceļa stacija, valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un viena no izteiksmīgākajām Latvijas brīvvalsts laika staciju ēkām. Skaistā ēka ir apzīmēta un aprakstīta, lielākā daļa rupjību ir latviešu valodā. Bijušā kafejnīcas paviljona stikli ir daļēji izdauzīti.

Diemžēl saimnieka roku tā arī nesagaidīja ēka Jomas ielā 43, Majoros. 1863. gadā celtais valsts nozīmes arhitektūras piemineklis naktī uz 26. janvāri nodega. Tā bija neoklasicisma stilistikas būve, kur padomju laikā darbojās Jūrmalas pilsētas muzejs, vēlāk izstāžu zāle, bet vairāk nekā piecus gadus nams bija pamests likteņa varai.

Tagadējie „saimnieki” Andrejs Makarenko un Vera Ivančikova pēc denacionalizācijas ēku 2003. gadā nopirka no  Helēnas Graudiņas par 80 000 latu. Makarenko ir uzņēmuma „Marienbāde” kontrolpaketes īpašnieks, Gunta Indriksona biznesa partneris, zināms arī ar citiem pamestiem īpašumiem Jūrmalā. Viņš ir to vidū, kuriem laimējās tikt pie vērtīgas zemes nomas vietā, kuru izslēdza no Lielupes ostas teritorijas. Kāds Andrejs Makarenko pirms dažiem gadiem ziedojis 10 000 latu Tautas saskaņas partijai.

Āraišu iela 5, Dzintaros. Padomju laikā uzceltā divstāvu mūra būve nav izmantota jau vairāk nekā 10 gadus, apkārtne ir piedrazota, ēka izdemolēta. Pēc Zemesgrāmatas datiem, īpašums pieder Vjačeslavam Holminam.

Graustu miljonāru īpašumi

Tā vietā, lai ieguldītu naudu savā īpašumā, priekšroku politiķu kasei devis arī Vjačeslavs Holmins, ziedojot 10 000 latu Latvijas Pirmajai partijai. Tikmēr viņa ēka Āraišu ielā 5, Dzintaros, ir izdemolēta. Viņam pieder arī zeme Balasta dambī Ķīpsalā, kur bija iecerēta 22 stāvus augstas ēkas būve. 2003. gada decembrī uz Holmina zemes Jūrmalā, Asaru prospektā 19, nelikumīgi nozāģēja vairāk nekā desmit simtgadīgus kokus, par ko viņš samaksāja 250 latu sodu.

„Graustu miljonāru” godā ticis arī bijušais „Parex bankas” līdzīpašnieks Valērijs Kargins. Viņš ir nomnieks ēkai un zemesgabalam Piestātnes ielā 13, Dzintaros. Šeit atrodas padomju laikā celta laboratorijas ēka, kurā vēl 1995. gadā darbojās valsts uzņēmums „Medicīniski bioloģisko un ekoloģisko pētījumu centrs”. Vēlāk valsts to atzina par nevajadzīgu, un Labklājības ministrija īpašumu nodeva Privatizācijas aģentūras valdījumā. Tomēr nomnieks Kargins nekādu reālu rosību nav parādījis.