E-bibliotēka:vajag sačakarēt labu projektu?
Ļoti satraukti un sarūgtināti par vakar pēkšņi notikušo e- bibliotēkas slēgšanu ir cilvēki ar īpašām vajadzībām, it īpaši tie – kas nevar iziet no mājas. Sarūgtināti ir arī studenti un cilvēki, kas darba dienās, darba laikā nevar atļauties sēdēt klasisko bibliotēku šaurībā.
Kasjauns.lv jau ziņoja, ka grāmatu, audio un videofailu e-bibliotēka vakar dienas vidū pārstāja darboties, jo Ekonomikas policija it kā par autortiesību pārkāpumiem bija arestējusi serverus.
Biedrības sašutušas
„Patlaban Latvijā ir vairāk nekā 150 tūkstoši cilvēku ar īpašām vajadzībām, un, tikai pateicoties skaļām aktivitātēm, ANO pieņemtajai Konvencijai un Eiropas Savienības prasībām, arvien vairāk sabiedrības uzmanības tiek pievērsts šiem jautājumiem /.../. Būtisks atbalsts invalīdiem ir sniegts arī no nevalstisko organizāciju puses, kas ir veicinājušas pārējās sabiedrības izpratni par citādu cilvēku vajadzībām. /.../ mēs uzskatām, ka „Ideju Foruma bibliotēka”, kas vienīgā no privātajām struktūrām un pirmā cenšas īstenot ANO Konvencijas noteikto, lai atvieglotu cilvēku ar invaliditāti piekļūšanu informācijai, nevis tiek atbalstīta no valsts puses, bet gluži pretēji – tās darbība tiek traucēta un apdraudēta. /.../ Biedrība „Ideju forums” un SIA „Ideju Foruma Bibliotēka” nu jau vairāk kā trīs gadus bez valsts atbalsta ir strādājušas, lai atvieglotu un nodrošinātu informācijas pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Paveikto darbu sarakstā ir gan vairāk nekā tūkstotis audiogrāmatu ierakstu, kas bez maksas nodoti Latvijas Neredzīgo savienībai un tās vietējām nodaļām, Latvijas Neredzīgo bibliotēkai, gan mācību palīglīdzekļu projekts 63 Latvijas skolām, kurās mācās bērni ar īpašām vajadzībām, gan izveidotā e-bibliotēka. Šajā pirmajā digitālajā bibliotēkā viss saturs pieejams speciālā formātā, ko atbalsta, piemēram, ekrānlasošās programmas un Braila tastatūras, tātad alternatīvās komunikācijas veidus, kas ir vienīgais veids, kā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nodrošināt piekļuvi tai kultūrvēsturiskajai un aktuālajai informācijai, kurai valsts nav spējusi nodrošināt piekļuvi līdz šim,” atklātā vēstulē premjeram Valdim Dombrovskim raksta Latvijas Neredzīgo biedrības, Liepājas Neredzīgo biedrības un Invalīdu un viņu draugu apvienības „Apeirons” pārstāvji.
„Ko vēl izdomās atņemt?
Bibliotēka ir pieejama visiem, ļoti labprāt to izmantoja studenti un cilvēki, kam darba dienās, darba laikā nav iespēju sēdēt „parastajās” bibliotēkās. Patlaban slēgtās e-bibliotēkas mājas lapā jau salasījies prāvs projekta aizstāvju pulciņš. Cilvēki raksta: „Manam sašutumam nav robežu. Cilvēkiem ir jāļauj saņemt garīgo barību tāpat kā fizisko. Ko vēl mums varētu atņemt? Gan jau izdomās...Maitas!”, „Es ļoti ceru, ka jums izdosies, jo daudz kur pasaulē ir pieejamas e-bibliotēkas internetā, kad nekur nav jāiet ,vari sēdēt pie datora un lasīt visu, kas nepieciešams. Lūdzu, lūdzu nepadodieties un izcīniet mums iespēju pēc iespējas ātrāk atkal izmantot šo jauko pakalpojumu! Veiksmi!”
Sankciju pamatojums
Ekonomikas policija savu rīcību un serveru arestu pamato ar to, ka aptuveni pirms diviem mēnešiem saņemti vairāki iesniegumi un sūdzības par to, ka e-bibliotēkā bez atļaujas tiekot publicēti autortiesību objekti. Saistībā ar notikušo Ekonomikas policijas pārvalde sākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 148.panta 1.daļas - par autortiesību tīšu pārkāpšanu, ja tā izdarīta, pārkāpjot autora tiesības uz darba izmantošanu, vai par blakustiesību tīšu pārkāpšanu. (Par to var sodīt ar arestu, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām (18 000 latiem), konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.) Policijas pārstāve Linda Neimane-Zobena, informē, ka izmeklēšana turpinās.
Bibliotēka neizpratnē
Izdevēji ir vērsušies policijā, pamatojoties uz autoru interešu aizstāvību, taču e-bibliotēkai šobrīd neesot zināms neviens autors, kurš tieši būtu izteicis pretenzijas par savu darbu izvietošanu un iespēju saņemt publiskā patapinājuma atlīdzību. Visas grāmatizdevēju prasības, kuras tika iesniegtas e-bibliotēkai, ir izpildītas uzreiz pēc to saņemšanas. E-bibliotēkas mārketinga vadītāja Liene Kupča mēdijiem skaidroja: „Šo dažu grāmatizdevēju prasību jau mēs bijām apmierinājuši, tādēļ mēs esam lielā neizpratnē par to, kādēļ tiek apturēta e-bibliotēkas darbība, ja reiz viss bija izdarīts. Pateicoties dažu izdevēju nesamērīgai prasībai, tagad cieš gan lietotāji, gan autori, kuri kategoriski iebilst šādai rīcībai, piemēram, Pauls Bankovskis, Nora Ikstena un Guntis Berelis ir neizpratnē, kāpēc arī autoriem ir jācieš atsevišķu izdevēju patvaļīgas rīcības dēļ,” sacīja Kupča.
Šādu lēmumu pieņēmuši Ekonomikas policijas izmeklētāji bez izmeklēšanas tiesneša piekrišanas, pamatojoties uz atsevišķu grāmatizdevēju aizdomām par autortiesību pārkāpumiem.
„Man vienalga, tikai – lai samaksā”
„Kad manu grāmatu ievieto publiskajā bibliotēkā, neviens atļauju neprasa... Man vienalga, kur ir pieejams mans darbs, galvenais – lai es saņemu to, kas man kā autorei saskaņā ar publiskā patapinājuma līgumu pienākas,” sarunā ar kasjauns.lv sacīja kāda literāte. „Par pārēju jau ir samaksāts – pirms grāmatas izdošanas saņēmu autoratlīdzību, mākslinieks saņēma atlīdzību, literārais labotājs. Tāpēc es neredzu, kur ir problēma... Ja nu vienīgi tajā – ka cilvēki grāmatnīcā nepirks ārprātīgi dārgās grāmatas, ja tās var lasīt e-bibliotēkā. Pieļauju, ka tas nepatīk grāmatu izdevējiem un tirgotājiem.”
E-bibliotēkas pārstāvji kasjauns.lv skaidroja, ka tiekot veikta uzskaite un sadarbībā ar Latvijas Autortiesību aģentūru (AKKA/LAA) autoriem tiktu samaksāts. Vienīgi – tāda likteņa ironija – kopējie rēķini bija jānoslēdz 1. aprīlī, bet tagad... Ekonomikas policija aiznesusi visu informāciju....
AKKA/LAA savus komentārus par situāciju nesniedza, sakot, ka aģentūra šajā lietā ir liecinieka statusā, policija viņus iztaujājusi, un komentāru nebūs. Vienīgais, ko izdevās noskaidrot – daži autori esot izteikuši neapmierinātību par to, ka viņu darbi bez atļaujas ievietoti interneta bibliotēkā. Tajā pat laikā e-bibliotēkas pārstāvji strikti teic, ka savā darbībā ievēro visus likumus.