"Lido" īpašnieka apsardzes darbinieki sūdzas par darba apstākļiem
Uzņēmuma "Lido" īpašnieka Gunāra Ķirsona personīgās apsardzes darbinieki pārmet viņam neciešamu darba apstākļu radīšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas un virsstundu apmaksas darbiniekiem, šovakar ziņoja raidījums "Nekā personīga".
Savukārt uzņēmuma īpašnieks pagaidām komentārus nesniedz. "Lido" biroja darbinieki norādījuši: tiklīdz būs kompetentu valsts institūciju atzinums, tā arī tiks sniegti komentāri uz konkrētiem aizrādījumiem vai ierosinājumiem, kā uzlabot darba apstākļus.
Divi no pieciem Ķirsona apsargiem - viens esošais, otrs bijušais darbinieks, šonedēļ bija ieradušies "Nekā personīga" redakcijā, lai stāstītu par likumpārkāpumiem, kas notiekot uzņēmumā. Savu seju un īstos vārdus viņi publiski neatklāj. Par pārkāpumiem jau krietni pirms tam gan mutiski, gan rakstiski esot bijušas informētas arī uzraugošās valsts institūcijas.
Interesi par "Lido" ir izrādījis gan Valsts ieņēmumu dienests (VID), gan arī Valsts darba inspekcija (VDI). Abas kontrolējošās institūcijas "Nekā personīga" apstiprināja, ka ir saņēmušas sūdzības par "Lido" darbinieku apmaksas un nodarbinātības pārkāpumiem.
Apsardzes darbinieki raidījumam sūdzējušies par to, ka daļu nopelnītā saņēma aploksnēs, kā arī par darba apstākļiem.
Kā ziņoja raidījums, strādājot Ķirsona privātmājas apsardzē, darbs bijis diennakts režīmā, sākumā viņi strādājuši piecatā, bet divi darbinieki aizgājuši un pienākumi sadalīti uz atlikušajiem. Tās bijušas ļoti garas stundas, pat pa pusotrai diennaktij, atvaļinājums vienmēr atteikts un, pat tad, ja kāds saslimis, arī bijis jānāk uz darbu. Strādāšanas apstākļi bijuši nožēlojami. Sarga būdiņā nav bijis tualetes, bet izmantot Ķirsona mājas un darbnīcas labierīcības saimnieks neesot ļāvis.
"Es pieprasīju, lai būtu tualete, uz ko es dabūju atbildi, ja nepatīk, tad meklē citu darbu. Un uz manu ikgadējo atvaļinājumu tad man rupjā veidā atbildēja, tad tinies un meklē citu darbu, jo tu vairs šeit nestrādāsi! Vienkārši man tika uzteikts, ja es negribu strādāt pēc Ķirsona kunga grafika, pēc Ķirsona kunga noteikumiem, tad ar 1.datumu es firmā vairs nestrādāju," sūdzējās apsargs.
Pēc apsarga iesnieguma VDI brīdināja "Lido", ka ieradīsies pārbaudē, taču, kad inspektori norunātajā laikā atnāca, viņi tā arī nebija varējuši saņemt visus prasītos dokumentus, lai pārbaudītu aizdomas par Darba likuma pārkāpumiem, tāpēc inspekcija turpināsies.
Tikmēr apsargs ir izjutis pirmos pozitīvos rezultātus - viņam piešķirts atvaļinājums par pēdējiem diviem gadiem. Taču Darba inspekcija cīnīšoties tālāk, un uzskata šo par ļoti rupju pārkāpumu.
VDI Darba tiesību nodaļas vadītāja Mārīte Noriņa norāda: "Protams, tas, ka darbiniekam vispār nepiešķir atvaļinājumu, tas ir vienkārši ārpus visiem rāmjiem, ja tā drīkst teikt."
VDI veiks pārbaudes par daudzajiem apsarga iesniegtajiem dokumentiem, arī par darba uzskaites žurnāliem ar pārstrādātajām un neapmaksātajām stundām un VID iesniegto sūdzību par krāpšanos ar nodokļiem. Piemēram, reizi gadā darbiniekiem piespiedu kārtā likts parakstīties, ka viņi atsakās no algas daļas 180 latiem. Novilktā summa dokumentos noformēta kā dāvana un atdota darbiniekam atpakaļ, bet par to nav maksāti nodokļi. VID uzskata, ka vislabāk būtu, ja "Lido" šo naudu jau laikus atdotu valstij atpakaļ, jo skaidri var redzēt, ka patiesībā nekādas dāvanas nav bijis.
VID komunikācijas daļas priekšniece Agnese Grīnberga iesaka uzņēmumam varbūt jau priekšlaicīgi, nesagaidot VID pārbaudi, pašiem veikt attiecīgi grozījumus iepriekš iesniegtajos pārskatos, lai nesekotu soda sankcijas.
Pārkāpumu varot pierādīt, VID speciālistam aizejot pārbaudē, ja viņš gūst pārliecību par to, ka pēkšņi ir par tiem pašiem darba pienākumiem vienā mēnesī samazināta alga par to summu, ko līdz 1.janvārim paredzēja likums, ko var izmaksāt vienā mēnesī kā dāvanu un tā, protams, neatbilst dāvanas saturam pēc būtības. "Jo, ja cilvēks veic tai pašā mēnesī to pašu darbu, VID nevērtē tikai, ka dokumentos ir rakstīts "dāvana", tātad dāvana. Nē. VID vērtē pēc būtības. Ja tā nav kā dāvana, tad tā ir tā pati alga," skaidroja VID pārstāve.
VID neatklāj, cik bieži un cik daudz sūdzību saņemts tieši par "Lido". Savukārt Darba inspekcijā saka, ka pie viņiem vērsušies daži cilvēki, kas nav daudz tik lielam uzņēmumam kā "Lido", kur strādā vairāk par tūkstoti darbinieku.
"Nekā personīga" lūdza notikušo komentēt arī "Lido" īpašniekam Ķirsonam, kurš runāt nevēlējās. No viņa biroja žurnālisti saņēma lakonisku rakstisku atbildi: "Tiklīdz būs kompetentu valsts institūciju atzinums, tā arī sniegsim komentārus uz konkrētiem aizrādījumiem vai ierosinājumiem, kā uzlabot darba apstākļus. Patreiz neuzskatām, ka būtu lietderīgi iesaistīt medijus, kamēr nav saņemts attiecīgo valsts institūciju atzinums."
LETA