Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 10. un 11. aprīlī
Ārzemju mākslas muzejā atklāta unikāla Ķīnas dārgumu izstāde, pūtēju orķestris „Rīga” „aizpūtīs” vēja plūsmu, Ķīpsalā varēs vērot jaunākās modes tendences, Suntažos pulcēsies zvaigžņu pētnieki.
Ķegumā atklās motokrosa sezonu, bet sporta kompleksā „333”spēkiem mērosies visstiprākie skrējēji. Savukārt, ja gribas kaut ko smalku, jādodas uz Vecrīgu lūkot plīstošā porcelāna ceļojumu.
Ārzemju mākslas muzejā Rīgas pilī nule kā atvērta unikāla izstāde, kurā pirmo reizi Baltijas reģionā ir skatāmas „bandhnu” tipa batikas. Tās Rīgā atceļojušas no Ķīnas galvaspilsētas Pekinas. Jāpiebilst, ka Eiropas muzeju kolekcijās „bandhnu” tipa batikas ir ļoti retas.
Savdabīgās batikas veido bai tautai piederīgie. Bai minoritāte ir maz zināma aiz Ķīnas robežām, jo tā, salīdzinot ar visas Ķīnas iedzīvotāju daudzumu, ir neliela – tikai 1,8 miljoni cilvēku. Bai tauta apdzīvo Ķīnas dienvidrietumu reģionu, kas atrodas netālu no Tibetas, un runā valodā, kas pieder tibetiešu valodas grupai. Lielākā daļa iedzīvotāju, sekojot daudzu gadsimtu tradīcijām, ir budisti, arī tas nosaka viņu dzīves filozofiju.
„Bandhnu” indigo krāsas batikas ir viena no senākajām mākslas formām Ķīnā. Jau kopš Džou dinastijas laikiem (770 – 403 p.m.ē.) šie detalizētajiem ornamentiem bagātie mākslas darbi tiek uztverti kā izsmalcinātības zīme. Batiku veido, izmantojot tikai un vienīgi dabas materiālus – tīru kokvilnas audumu, bišu vasku un dabīgu indigo auga pigmentu krāsošanai. Pats radīšanas process ir daļa no tradīcijas, ko bai dzimtas sievietes nodod no paaudzes paaudzē. Nelielās atšķirības, kas iezīmē katra konkrēta amatnieka fantāziju un stāstu, ko viņš caur simboliem vēlas pateikt, bai meistaru vidū tiek dēvētas ļoti poētiski – par darba dvēseli. Tradīcija rūpīgi tiek kopta un saglabāta, tādēļ arī šodien „bandhnu” kā īpaša vērtība Ķīnā ir ietverta aizsargājamā kultūras mantojuma sarakstā.
Kopš šī gada sākuma vairs nav skatāma Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcija. Tā ir pilnībā demontēta un krājums sagatavots transportēšanai, muzejam tiek meklētas jaunas telpas. Lai unikālais krājums tomēr ilgi negulētu kastē,s muzeja darbinieki atraduši veiksmīgu izeju, iesākot izstāžu ciklu „Ceļojošais porcelāns”.
Nu ir izveidota pirmā ceļojošā izstāde – „Pavasaris”, kura apskatāma Vecrīgas bibliotēkā (Lielā Pils ielā 18).
Tajā eksponēti dažādi priekšmeti un mākslas darbi – sākot ar sērijveida servīzēm un beidzot ar unikāliem autordarbiem, kurus vieno ziedu un pavasara tēma gan formās, gan dekoros.
Hronoloģiski izstāde aptver laika posmu no 19. – 20. gadsimta mijas līdz pat pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem. Izstādē ir apskatāms gan Kuzņecova un Jesena porcelāna fabrikās, gan Rīgas Porcelāna rūpnīcā ražots porcelāns.
Jāteic, ka traukiem piemīt īpaši maģiska burvība. Tie ir ne vien praktiskajā ikdienas dzīvē nepieciešami dizaina objekti, bet zrī kultūtvēsturiskas liecības, kas stāsta par lietotāja gaumi un priekšstatiem par skaisto.
Modes dāmām un stilīgajiem kungiem sestdienas, 10. aprīļa pēcpusdiena un vakars jāizbrīvē, lai dotos uz Ķīpsalas izstāžu halli, kur jau desmito reizi notiks ikgadējais jauno modes mākslinieku konkurss “Habitus Baltija”.
Konkurss ir vieta, kur dzimst jauni talanti un tiek sniegts lielisks ieskats nākotnes modes tendencēs, ir pārliecināta projekta vadītāja Ilona Ansone. Šogad Ķīpsalā 47 modes mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Ukrainas, Vācijas, Norvēģijas, Turcijas, Kipras, Polijas un Slovēnijas konkursā „Habitus Baltija 2010” prezentēs pārsteidzošas, radošas un stilīgas idejas savās jaunākajās tērpu kolekcijās.
Konkursa skates sāksies pulksten 14.00, bet konkursa fināls ar iepriekšējo gadu konkursa laureātu Indras Salcevičas un Agneses Narņickas tērpu kolekciju modes skati un laureātu apbalvošana – pulksten 18.30. Pasākumu vadīs šarmantais un stilīgais aktieris Andris Bulis. Ar savām kolekcijām Latviju konkursā pārstāvēs deviņi modes mākslinieki.
Kolekciju oriģinalitāti, izstrādājumu kvalitāti un stilu, kā arī atbilstību konkursā pieteiktajām kategorijām vērtēs starptautiska žūrija, ko vadīs pazīstamais imidža dizaineris un modes analītiķis Konstantīns Bogomolovs.
Konkurss „Habitus Baltija 2010” notiks vienlaikus ar 15. starptautisko tekstila, apģērbu, ādas izstrādājumu un ražošanas iekārtu izstādi „Intertextil Balticum 2010” un izstādi „Fiesta Expo 2010”, kas iepazīstinās ar idejām, iespējām un risinājumiem visdažādākajām svinībām – pasākumiem, kāzām, izlaidumiem, svētkiem un ballītēm, kā arī ļaus ikvienam sajust īstu svētku atmosfēru. Abas izstādes apmeklēt varēs ne tikai sestdien, bet arī svētdien, 11. aprīlī.
4. Pūtēju orķestris noslēgs festivālu „Windstream”
Sestdien, 10. aprīlī pulksten 19.00 Lielajā Ģildē ar grandiozu koncertu noslēgsies pirmais profesionālā pūtēju orķestra „Rīga” organizētais festivāls „Windstream”, kura devīze ir „Mosties un atceries, dzirdi un baudi!”
Koncerta pirmajā daļā orķestris „Rīga” diriģenta Andra Pogas vadībā atskaņos Džordža Geršvina pasaulslaveno simfonisko poēmu „Amerikānis Parīzē”, ko komponists sacerēja 1928. gadā, kā arī mūsdienu skaņdarbus, kas šobrīd pasaules koncertzālēs aizrauj klausītājus ar mūzikas temperamentu un ritma spēlēm.
Koncerta otrajā daļā pie diriģenta pults stāsies Latvijas bigbendu lielmeistars Raitis Ašmanis, kurš kopā ar solistu Intaru Busuli atskaņos vairākas 20. gadsimta populārās melodijas.
5. Pulcējas zvaigžņu vērotāji
Ja brīvdienās gribat romantiskā noskaņā izbaudīt galaktikas plašumus, tad sestdien, 10. aprīlī jādodas uz „StarSpace” observatorijā „Kaltiņi” Ogres novada Suntažu pagastā. Tur no pulksten 14.30 SIA „StarSpace” sadarbībā ar Latvijas Astronomijas biedrību rīkos jau trešo Debess vērotāju salidojumu, kura ietvaros tiks vērots Marss, Saturns, kā arī citi debesu objekti - zvaigžņu kopas, miglāji, galaktikas un miljardiem zvaigžņu.
Pasākuma organizētāji aicina: „Ja esat nolēmis iegādāties teleskopu, bet nevarat izlemt, kurš būtu jums piemērotākais, ja jūsu īpašumā ir nonācis instruments, ar kuru varētu palūkoties zvaigznēs, bet neziniet kā to lietot, ja vēlaties parunāties ar līdzīgi domājošiem, ja vēlaties vienkārši palūkoties uz burvīgajiem debess objektiem, tad būsiet laipni gaidīts.”
„Zvaigžņu pārtijas” dalībniekiem būs iespēja ielūkoties teleskopos un binokļos, iegādāties „kosmiskus” suvenīrus, noklausīties lekcijas par teleskopiem un astrofotogrāfiju, kā arī piedalīties vairākos citos galaktiskos piedzīvojumos.
Lai ceļojums zvaigžņu telpā būtu omulīgāks, uz to dalībnieki tiek aicināti ierasties ar groziņiem, ko likt uz kopējā mielasta galda. Toties visi pasākumi notiks bez maksas.
6. Ekstremālais stipro skrējiens
Spēcīgas emocijas un stipri vīri un raženas sievas sestdien, 10. aprīlī valdīs sporta kompleksā „333” (800 metrus no Rīgas apvedcerļa Ŗrgļu virzienā uz Zaķumuižu). Pirmo reizi Latvijā tur notiks stipro skrējiens, kuram ir pieteikušies vairāk nekā 300 dalībnieku.
Trasē, kurā būs jāpārvar mākslīgi un dabīgi šķēršļi, katrs varēs sasniegt savu spēju robežu un arī pārvarēt to. Skriešana, līšana, rāpšanās, lekšana, pavasarīgi dubļi un pat neliela pelde pirms finiša nevienu neatstās vienaldzīgu.
Stipro skrējiens norisināsies marķētā, aptuveni sešus kilometrus garā trasē. Tajā iekļauti dabīgie un mākslīgie šķēršļi. Kopskaitā būs jāpieveic ne mazāk kā 16 dažāda rakstura šķēršļi. Augšup un lejup vedošas kraujas, gari kāpumi, klaustrofobiski tuneļi, viltīgi riepu krāvumi, barjeras, auto vraki, dubļu vannas, trīsmetrīgas, gandrīz vertikālas sienas un „šķīstītava” pirms paša finiša, - tas viss sagaidīs skrējiena dalībniekus.
Pasākuma rīkotāji brīdina: „Runājot par ekipējumu, jāņem vērā, ka tas pēc sacensībām varbūt būs arī nelietojams, bet jebkurā gadījumā tiek rekomendēts ķermeni pilnībā nosedzošs apģērbs, ērti sporta apavi, cimdi un galvassega. Veicot trasi, pastāv potenciāls risks gūt traumas! Tādēļ, lai cik stiprs tu būtu, esi saprātīgs un nepārvērtē savas spējas!”
7. Atklāj motokrosa sezonu
Ja tomēr labprātāk gribat redzēt kā skrien „dzelzs zirgi”, tad svētdien, 11. aprīlī jādodas uz Ķegumu.
Tur trasē „Zelta zirgs” tiks atklāta motokrosa sezona. Moto centrā „Zelta Zirgs” norisināsies Baltijas Izaicinājuma Kauss (BIK), kam šogad ir apaļa jubileja, jo sacensības notiks jau piekto sezonu pēc kārtas. Paredzams, ka jubilejas reizē trasē redzēsim aptuveni 200 sportistus no Somijas, Igaunijas, Lietuvas, Krievijas un Latvijas. BIK ir starpvalstu sacensību projekts, kas iesākts 2006. gadā, sadarbojoties Igaunijas, Somijas un Latvijas Motosporta federācijām, bet šogad tam pievienojusies arī Lietuvas Motosporta federācija.