Sabiedrība

Atsakās no idejas par AES būvniecību Rēzeknē

Jauns.lv

Ņemot vērā sabiedrības pretrunīgo nostāju, Rēzeknes domes vadība atteikusies no idejas par atomelektrostacijas (AES) būvniecību pilsētā, aģentūru LETA informēja pašvaldībā.

Atsakās no idejas par AES būvniecību Rēzeknē...

Aprīļa sākumā masu saziņas līdzekļos parādījās informācija par iespējamo AES būvniecību Rēzeknē. Sabiedrības reakcija uz šo informāciju bijusi visai pretrunīga, tādēļ idejai nolemts pielikt punktu.

Pirms kāda laika Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs (SC) sniedza interviju Krievijas ziņu portālam "Regnum", kurā tika pārrunāti daudz un dažādi jautājumi. Šajā intervijā Rēzeknes mērs norādīja, ka pilsēta ir atvērta visdažādākajām ārvalstu investīcijām, līdz pat AES būvniecībai.

Pēc šīs intervijas publicēšanas informācija par iespējamo AES būvniecību pie Rēzeknes parādījusies arī citos masu saziņas līdzekļos. "Cītīgākie" no tiem informējuši, ka AES būvniecība pie Rēzeknes gandrīz jau sākusies.

Medijos izskanējusī informācija nepalika nepamanīta arī sabiedrībā un ļāva noskaidrot tās sākotnējo viedokli par iespējamo AES būvniecību pie Rēzeknes. Tas izrādījies visai pretrunīgs.

Rēzeknes domē aģentūrai LETA teica, ka pilsētas domes priekšsēdētājam nav bijis oficiālu sarunu ar Krievijas valsts kodolenerģētikas korporācijas "Rosatom" pārstāvjiem, bet savās ārvalstu vizītēs Bartaševičs ticies ar daudzām amatpersonām un pārrunājis dažādus jautājumus.

Nevienam nav noslēpums, ka situācija Rēzeknē un Rēzeknes novadā patlaban ir smaga. Šeit ir viens no augstākajiem bezdarba līmeņiem valstī, bet demogrāfiskā situācija ir vienkārši katastrofāla - martā uz vienu jaundzimušo Rēzeknes novadā bijuši vairāk nekā seši mirušie. Februārī un janvārī šie rādītāji bijuši vēl dramatiskāki, kad uz vienu jaundzimušo reģistrēti attiecīgi septiņi un desmit mirušie.

Šajā situācijā vietējās pašvaldības vadība dara visu, kas ir tās spēkos, lai situāciju uzlabotu, un ir gatava uzklausīt visdažādākos, dažbrīd pat šķietami pat visnegaidītākos, priekšlikumus.

LETA jau informēja, ka Krievijas valsts kodolenerģētikas korporācija "Rosatom" nav saņēmusi Bartaševiča piedāvājumu būvēt pie Rēzeknes atomelektrostaciju (AES), tomēr uzņēmums amatpersonas iniciatīvu vērtē pozitīvi, biznesa portālam "Nozare.lv" iepriekš sacīja "Rosatom" pārstāvis Sergejs Novikovs.

"Šādu iniciatīvu vērtējam pozitīvi, jo parasti izpratne par šāda veida projektiem vietējiem varas orgāniem ir kritiska," apgalvo Novikovs.

Kā ziņots, "Rosatom" sācis būvēt Baltijas atomelektrostaciju Kaļiņingradas apgabalā, kuras celtniecībai uzņēmums šogad atvēlējis 3,6 miljardus Krievijas rubļu (61,92 miljonus latu), bet 2011.gadā astoņus miljardus rubļu (137,6 miljonus latu).

Kā ziņots, Bartaševičs nācis klajā ar iniciatīvu netālu no Rēzeknes būvēt AES, iepriekš informēja laikraksts "Telegraf". Viņaprāt, šo projektu varētu realizēt Krievijas valsts kodolenerģētikas korporācija "Rosatom".

Kā izteicies Bartaševičs, pagaidām viss esot tikai "iniciatīvas līmenī no mūsu puses", lai gan bijušas sarunas ar kompetentiem cilvēkiem, kuru uzvārdus viņš nevēlējās nosaukt, vien piebilda, ka tie esot no Krievijas. "Tāpēc jau mēs nākam klajā ar šādu priekšlikumu," skaidro pašvaldības vadītājs.

Rēzeknes mērs ir pārliecināts, ka AES būvniecība Latvijā ar "Rosatom" atbalstu ir pilnīgi iespējama. "Visi jautājumi, kā saprotat, atduras pret finansēm - Latvija pati tādu projektu nepavilks. Ja tas būs "Rosatom", tas atradīs investoru," skaidro Bartaševičs.

Viņaprāt, galvenais ir reģiona attīstība, tāpēc izteikt šāda veida priekšlikumu viņš drīkstot bez saskaņošanas ar Latvijas valdību.

AS "Latvenergo" šo ierosinājumu uztvērusi kā 1.aprīļa joku, nenoliedzot, ka Latvijai jādomā par enerģētisko jaudu palielināšanu, tostarp par atomenerģiju, taču tādu projektu īstenošana prasa 15-20 gadus, to izmaksas ir ļoti lielas.

"Latvenergo" pārstāvis Andris Siksnis laikrakstam paudis pārliecību, ka nākotnē Latvijā noteikti būs sava AES, lai gan viņš neesot pārliecināts, ka to būvēs Krievija.

LETA