Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Ar Georga lentītēm cīnījās pret Staļinu?

Sabiedrība
2010. gada 17. maijā 09:02 2010. gada 17. maijā 09:02
 
Uz Georga lentīšu nēsātājiem var paraudzīties arī kā uz varoņiem, kuri nicina Staļinu un nosoda viņa noziegumus, kā arī godina Latviešu leģiona ģenerālinspektoru Rūdolfu Bangerski.

Staļins savulaik visus tos, kuri lepojās ar svētā Jura lentītēm apšāva vai arī aizsūtīja uz GULAGa nometnēm.

Lai arī 9. maijs un uzvaras Lielajā Tēvijas karā 65. gadadienas svinības ir beigušās, uz ielām vēl ir manāmi cilvēki ar pie krūtežas piespraustām oranžmelni svītrotām lentītēm. Tās vēl aizvien arī rotā vienu otru automašīnas antenu.

Pirms 9. maija Georga lentītes ar Kremļa svētību dāļāja Uzvaras svētku svinētājiem un sarkanarmijas „uzvaras gājiena” pielūdzējiem. Daudzi uzskata, ka šīs lentītes valkāšana liecina par tās īpašnieka nelojalitāti Latvijas valstij un Otrā pasaules kara notikumu neizpratni.

Tomēr, iespējams, šāds uzskats ir maldīgs, jo neesam iedziļinājušies oranžmelnsvītroto lentīšu būtībā. Patiesībā tās simbolizē cīņu pret komunismu. Staļins savulaik vārda vistiešākajā nozīmē apšāva visus tos, kuri lepojās ar Georga lentītēm. Savukārt vienīgais zināmais latvietis, kurš Otrā pasaules kara laikā, varēja lepoties ar Georga lentīti bija Latviešu leģiona ģenerālinspektors Bangerskis.

Maldīgs ir Padomju Savienībā izveidojies priekšstats, ka Slavas ordenis, kura oranžmelni svītroto lentīti atsevišķa ļaužu grupa mēdz spraust un siet visās iespējamās vietās, ir Lielā Tēvijas kara „varonības” simbols.

Patapināts dizains

Oranži melnās lentītes dizains nāk no Svētā Jura ordeņa, kas bija cariskās Krievijas impērijas augstākais militārais apbalvojums. To dažādos paveidos piešķīra gan virsniekiem, gan kareivjiem par īpašu varonību kaujās. Ar Katrīnas II rīkojumu ordenis dibināts 1796. gadā. Līdz 1913. gadam tā oficiālais nosaukums bija Svētā Jura militārā ordeņa goda zīme. No 1913. gada – Jura krusts.

Ar Jura krustu apbalvoti arī daudzi latviešu strēlnieki, kas savulaik cīnījušies cariskās Krievijas armijas strēlnieku rindās, krievu – japāņu karā un citos konfliktos.

Svētā Jura ordenis tika likvidēts pēc boļševiku apvērsuma 1917. gadā, taču joprojām tas tika dalīts baltgvardu armijā Pilsoņu kara laikā, tātad karavīriem, kuri cīnījās pret boļševikiem.

Staļina režīms visus Svētā Jura ordeņa kavalierus iznīcināja kā ideoloģiskos pretiniekus. Sarkanarmietim Svētā Jura ordeņa vai krusta pieminēšana varēja beigties kā minimums ar soda rotu.

Bangerskis – Jura oradeņa kavalieris

Otrā pasaules kara laikā Latvijā vienīgais zināmais Jura ordeņa kavalieris bija SS grupenfīrers (ģenerālleitnants) Bangerskis - latviešu virsnieks, kurš cariskās Krievijas armijā karoja Krievijas – Japānas kara un Pirmajā pasaules kara frontēs. Kad pie varas nāca boļševiki, Bangerskis pievienojās baltgvardiem, pie kuriem līdz pat 1920. gadam karoja pret boļševikiem.Viņš bija apbalvots ar IV šķiras Jura ordeni un IV šķiras Jura krustu.

1943. gadā PSRS tika nodibināts Slavas ordenis jeb Svētā Jura ordeņa „uzlabota”, padomiska kopija. Slavas ordenis pēc savas būtības un arī dizaina ir krietni līdzīgs komunistu nīsto „balto” monarhistu Svētā Jura ordenim.

Elmārs Barkāns

Citi šobrīd lasa

Krievijas prezidents Vladimirs Putins Aglonā piedalījies mistiskā pīļu slepkavošanas rituālā 9
Puisēnam nomirst mamma, bet klasesbiedrs par to publiski ņirgājas 24
Vai vakcinēšanās pret Covid-19 pasaulē būs obligāta?
Pievienot komentāru

"Полторта на голове Пугачевой": Галкин показал, как отметил день рождения старшего брата

Падение выброшенного из окна отцом ребенка попало на видео