Kleckins: Streips ir aprobežots amerikāņu puika...
Sabiedriskās televīzijas vadība ir izvirzījusi žurnālistam Kārlim Streipam prasības, skaidri norādot, kas nav pieļaujams. Ja Streips prasības nepildīs, viņu atstādinās no raidījuma veidošanas.
"Ja viņš šīs prasības nepildīs, būsim spiesti noņemt viņu no raidījuma veidošanas, - intervijā "Neatkarīgajai Rīta Avīzei" saka Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) priekšsēdētājs Ābrams Kleckins.
Jautājums par Streipa atbilstību raidījuma "Skats no malas" vadītāja amatam ir skatīts arī mākslinieciskās padomes sēdē, taču žurnālists no sēdes aizgājis, jo viņu "neinteresējot, ko jūs te spriežat", stāsta Kleckins un piebilst, ka šajā padomē eksperti spriež un analizē par raidījumu kvalitāti, tur nepieņem nekādus direktīvus lēmumus.
Kleckins uzskata, ka "Streips ir nonācis pie pārliecības, ka nav šajā valstī cilvēku, kas labāk par viņu zina, kā vajag un var taisīt raidījumus".
"Katram ir tiesības domāt par sevi un citiem, kā viņš grib, bet ir mūsu prasības, kuras jāpilda jebkuram, sevišķi šajā priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Tas viņam tika skaidri noformulēts. Tas attiecas ne tikai uz viņu," skaidro Kleckins un piebilst, ka partiju aģitāciju ierobežo Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un likums par vēlēšanām.
Kā ziņots, Streips ir redzams partiju apvienības "Vienotība" reklāmas rullītī, kas radīja aizdomas, vai Streips nav kādas partijas biedrs.
Streips ar LTV vadību pārrunājuši viņa raidījuma vadība stilu priekšvēlēšanu aģitācijas laikā un vienojušies par to, ka viņš turpinās strādāt LTV un vadīt raidījumu "Skats no malas".
Kā intervijā laikrakstam norāda Kleckins, ir grūti noteikt robežšķirtni starp vārda brīvību un politisko aģitāciju sabiedriskajos medijos. "Žurnālisti tāpat kā citas kategorijas vienmēr velk deķi uz savu pusi. Žurnālisti nez kāpēc domā, ka vārda brīvība ir viņu privilēģija. Tas tā nav. Nevienā demokrātiskā valstī vārda brīvība nav piešķirta žurnālistiem, bet gan jebkuram iedzīvotājam. Žurnālisti nav nekāds izņēmums, un nevienā valstī nav teikts, ka var visu. Nevar aizskart cilvēka godu un cieņu, nevar apmelot, nevar to, kas ir likumos noteikts. Nekāda vārda brīvība nav brīvība, ja tā nesaistās ar atbildību. Ja cilvēks neuzņemas atbildību par to, ko viņš saka, tad viņš nav brīvs cilvēks. Tā dara bērni un bezatbildīgi cilvēki," skaidro NRTP vadītājs.
Kleckins atzīst, ka kopš stāšanās NRTP vadītāja amatā viņš ir "kritis sorosiešu nežēlastībā", bet neuztver to kā personīgu kritiku. "Tāpēc, ka šī vieta ir karsta. .. Krēsls, uz kura es sēžu, ir ļoti karsts," piebilst Kleckins.
Viņš uzskata, ka NRTP kritika saistīta ar to, ka tās vadītāja krēslā nesēž kāds cits. "Vienmēr būs grupējumi, kas būs neapmierināti ar to, ka nesēž viņu cilvēks. Nav runa pat par konkrētu cilvēku, bet gan par to, ka šeit nesēž tas, kuru viņi gribētu redzēt. Tā tas būs vienmēr. Mēs jau dzīvojam demokrātiskā valstī tikai pēc likuma. Psiholoģijas un kultūras ziņā mēs esam totalitāra valsts. Mēs esam pārliecināti, ka visas tiesības ir mums, bet viņiem, tiem muļķiem jeb nepareizajiem - viņiem nē! Cilvēkiem ir ļoti grūti samierināties, ka brīvība ir vienāda visiem. Gudriem, muļķiem, labiem, sliktiem. Visiem. Kamēr viss ir likuma robežās, visiem brīvība ir vienāda," savu redzējumu skaidro Kleckins.
NRTP vadītājs norāda, ka, piemēram, Streips "ir tik sen prom no Amerikas, ka ir aizmirsis, kā tur lietas notiek. Amerikā par tādu uzvedību, kādu atļaujas šeit, viņš neizlīstu no tiesām. Bet no viņa, jāsaka godīgi, savulaik bija arī labums. Kad viņš atbrauca, viņš parādīja amerikānisko reportiera līmeni, kāds mums nebija zināms, un tas bija ļoti pozitīvi."
Pēc Kleckina teiktā pašlaik Streips "iedomājas, ka ir ģēnijs, kaut viņš ir aprobežots amerikāņu puika. Ne pārāk izglītots, bet uzņēmīgs."
LETA/foto:LETA