Sabiedrība

Sieviete sauļošanās laikā gūst 60% ķermeņa apdegumu

Jauns.lv

Brīvdienās Valsts apdegumu centrā stacionēta sieviete, kura sauļojoties guvusi 60% ķermeņa apdegumu jeb otrās pakāpes apdegumu, aģentūru LETA informēja Apdegumu centrā.

Sieviete sauļošanās laikā gūst 60% ķermeņa apdegum...

Apdegumu centra Uzņemšanas nodaļas vadītājs Jānis Kundziņš norādīja, ka brīvdienās pēc mediķu palīdzības vērsušies vairāki cilvēki, kuri guvuši apdegumus sauļojoties, bet šiem cilvēkiem sniegta pirmā palīdzība un viņi ir atlaisti mājās.

Kundziņš uzsver, ka šajās dienās saule ir īpaši spēcīga, tāpēc nevar nenovērtēt profilaktiskos pasākumus. Tāpēc, uzturoties brīvā dabā, ir jālieto saules aizsargkrēmi, un īpaši svarīgi tas ir bērniem.

Kā ziņots, vakar karstuma dēļ Neatliekamās palīdzības mediķi palīdzību snieguši 12 cilvēkiem.

Latvijas Onkoloģijas centra ārsti aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un pirms sauļošanās veikt aizsardzības pasākumus.

"Katram cilvēkam jāzina savs ādas tips. Pirmā un otrā ādas tipa īpašnieki ir ļoti jutīgi pret sauli. Tie ir cilvēki ar gaišu ādu, blondiem vai rudiem matiem, kuriem seja bieži vien ir nokaisīta ar vasaras raibumiem. Saulē viņi parasti apdeg, un viņiem nekad neveidojas vai minimāli veidojas iedegums," skaidro Latvijas Onkoloģijas centra ārsts Aleksandrs Derjabo.

Kā norāda Derjabo, šo ādas tipu cilvēkiem ir palielināts risks saslimt ar melanomu, kas ir viens no agresīvākajiem ļaundabīgajiem ādas pigmentu veidojošo šūnu audzējiem. Arī cilvēki ar trešo ādas tipu mēdz apdegt saulē, bet tas notiekot retāk nekā minēto pirmo divu ādas tipu gadījumā. Cilvēkiem ar trešo ādas tipu iedegums veidojas pakāpeniski. Drošāk saulē var justies cilvēki ar ceturto ādas tipu, kuri ļoti reti saulē apdeg un kuriem labi veidojas iedegums.

Onkologs brīdina, ka sauļoties nevajadzētu dienas laikā no plkst.11 līdz plkst.12 un no plkst.15 līdz plkst.16, kad saule ir visaktīvākā. Sauļošanās sākumā saulē ieteicams atrasties pavisam neilgu laiku, lai izvairītos no apdegumiem, kas ir bīstamākais provocējošais faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībai.

"Nekādā ziņā nav pieļaujams uzreiz saulē gulēt vairākas stundas pēc kārtas. Uzmanīgiem jābūt tiem cilvēkiem, kam agrāk jau bijuši saules apdegumi. Jāievēro, ka cilvēkam, kas pagulējis saulītē, dodas peldēties un pēc tam turpina sauļoties, uz ķermeņa palikušie ūdens pilieni darbojas kā palielināmais stikls, kas var veicināt apdegšanu," uzsver Derjabo.

Pēc Derjabo teiktā, pludmalē cilvēkiem ir vēlams būt aktīviem, jo, piemēram, spēlējot volejbolu, iedegums veidojas vienmērīgi un sportojot izdalās sviedri, kas aizsargā ķermeni no pārsauļošanās.

Tāpat onkologs atgādina, ka īpaši bīstama ir mazu bērnu ilgstoša atrašanās saulē. Derjabo norāda, ka bērniem līdz trīs gadu vecumam saulē vēlams atrasties minimāli. Daudz sauļoties nevajadzētu arī pusaudžiem vecumā no desmit līdz 15 gadiem, kad organismā intensīvi norit hormonālās svārstības, jo šajā laikā organisms ir ļoti jutīgs pret sauli.

Lai novērstu atrašanās saulē nevēlamās sekas, onkologs iesaka lietot cepures, kas nosedz arī pieri un kakla mugurējo daļu, kā arī saules aizsargājošo krēmu ar 15.aizsardzības pakāpi un lielāku, neaizmirstot apsmērēt ausis, pēdas un matu augšanas robežu un uzklājot to vismaz 15 minūtes pirms sauļošanās.

LETA