Roku, sejas, plaukstu un kāju pakļaušana saules iedarbībai divas trīs reizes nedēļā rada vienmērīgu iedegumu un pietiekamu D vitamīna daudzumu. Starp citu – saules gaisma caur logu neiedarbojas!
Treknas zivis. No pārtikas D vitamīns daudz atrodams treknās zivīs – lasī, forelē, skumbrijā, tuncī un zutī. Visvairāk vitamīna ir svaigā zivs gaļā, piemēram, 85 grami Klusā okeāna laša filejas satur vidēji 450 SV saules vitamīna. Plus – sirdij tik veselīgās Omega 3 taukskābes!
Par svaigām zivīm pieejamāks un lētāks D vitamīna avots ir tunča vai sardīņu konservi. Apmēram 100 gramu konservēta tunča satur no 50 līdz 150 SV vitamīna, divas konservētas sardīnes – ap 40 SV.
Brūnie šampinjoni. Sēnēm arī piemīt spēja sintezēt D vitamīnu ultravioletajos staros. Baltos šampinjonus gan audzē tumsā, un tie satur maz vitamīna, taču nobriedušie, brūnie šampinjoni jeb portobello gaismā spēj šo vitamīna daudzumu palielināt pat līdz 400 SV 100 gramos.
Olai tikai dzeltenums satur D vitamīnu, no baltuma vien labuma nebūs. Vienā dzeltenumā ir apmēram 40 SV saules vitamīna.
Liellopa aknas. Varbūt vairākumam ne tas pieņemamākais D vitamīna avots, tomēr 100 gramu porcija ceptu aknu satur ap 50 SV šā vitamīna un vairākas citas vērtīgas uzturvielas.
Ļoti bagātīgs D vitamīna avots – vienā ēdamkarotē ir pat 1300 SV vitamīna, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz pašlaik rekomendēto dienas devu (600 SV).
Ar D vitamīnu bagātināti produkti. Veikalos pieejami noteikti produkti, kas bagātināti ar D vitamīnu, visbiežāk – piens, brokastu pārslas un apelsīnu sula. Devas ir norādītas uz iepakojuma. Lauku piens no govīm, kas ganās pļavās, ir lielisks D vitamīna avots bez kādas papildu vērtības piešķiršanas.
Tiem, kas nedrīkst vai kam nepatīk sauļoties, vai citu iemeslu dēļ nevar uzņemt D vitamīnu no dabiskiem avotiem, plašā klāstā pieejami uztura bagātinātāji. Par piemērotāko ieteicams konsultēties ar ārstu. Ar D vitamīnu var arī saindēties, piemēram, 4000 SV kopējā deva dienā (kopā ar sauli, pārtiku) var būt bīstama.
vēl pirms solāriju ēras tika izmantotas apsauļošanai pret rahītu un citām kaulu problēmām. Tās ir spēcīgākas par solāriju un arī var palielināt ādas vēža risku, tāpēc jāizmanto aizsargbrilles, bet vislabāk – lietot tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem.