Izdod Zentas Ērgles „Starp mums, meitenēm, runājot...” ar nepublicētām nodaļām
Kultūra

Izdod Zentas Ērgles „Starp mums, meitenēm, runājot...” ar nepublicētām nodaļām

Jauns.lv

Atzīmējot populārās rakstnieces Zentas Ērgles 90. jubileju, pirmo reizi vienā grāmatā izdota viņas triloģija — „Starp mums, meitenēm, runājot…”, „Bez piecām minūtēm pieauguši” un „Nosargāt mīlestību” ar slavenajām Edgara Ozoliņa ilustrācijām.

Izdod Zentas Ērgles „Starp mums, meitenēm, runājot...

Grāmatā iekļautas arī padomju laikā nepublicētās nodaļas un atjaunoti izņemtie fragmenti, portālu kasjauns.lv informēja izdevēju „Zelta grauds” pārstāvis Artis Ērglis. Labākai izpratnei mūsdienu jauniešu vajadzībām grāmatas beigās pievienota skaidrojošā vārdnīca.

10. decembrī plkst. 17 Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkā  (Rūpniecības ielā 10) notiks Zentas Ērgles (1920—1998)

piemiņas izstādes „Pāri gadiem cauri dzīvei” un divu grāmatu atvēršanas pasākums. Izstāde būs apskatāma līdz 2011. gada 1. martam.

Kā par jauno izdevumu raksta Baiba Sipeniece-Gavare: „Savos ar lielu labestību un humora izjūtu uzrakstītajos stāstos Zentai Ērglei labi izdevās attēlot to, kas bērnus interesēja, — piedzīvojumus, draudzību, nodevību, pirmo mīlestību. Svinot savu 40 gadu jubileju, iestudējām Zentas Ērgles lugu „Starp mums, meitenēm, runājot…”. Tā bija lieliska iespēja atgriezties bērnībā un jaunībā, atcerēties mūsu darbus un nedarbus, jo Zenta Ērgle bija mana un manas paaudzes kulta rakstniece šī vārda vislabākajā nozīmē, un viņas darbus varu saukt par savas bērnības mīļākajām grāmatām.”

Stāstā  „Starp mums, meitenēm, runājot…” parādīta kādas Rīgas skolas astotās klases skolēnu dzīve, draudzēšanās un pirmās mīlestības jūtas. Viens no stāsta galvenajiem varoņiem — draiskulīgais un vieglprātīgais Daumants — iemīlas klusajā, čaklajā Baibā. Viņai savukārt patīk talantīgais un izskatīgais konservatorijas students Tagils.

Pēc pirmās grāmatas iznākšanas 1976. gadā daudzajās tikšanās reizēs dažādās Latvijas skolās, kā arī rakstniecei adresētajās vēstulēs lasītāji pieprasīja grāmatas turpinājumu. Stāsta „Bez piecām minūtēm pieauguši” (1983) darbība risinās kādā profesionāli tehniskajā šuvēju vidusskolā. Galvenajiem varoņiem Baibai un Daumantam piepulcējas citi — bārene Svetlana, skaistā, iecirtīgā Dēzija, paslinkais Leons.

­

Rakstniece Zenta Ērgle (1920—1998)
Rakstniece Zenta Ērgle (1920—1998)

Un atkal lasītāji nemitīgi pieprasīja turpinājumu: „Ļoti gribētos zināt, kā izveidosies jauniešu turpmākā dzīve, vai Daumants un Baiba būs laimīgi, vai Daces un Pētera draudzība turpināsies,” Siguldas internātskolas audzēkņu vārdā raksta bibliotēkas pulciņa sekretāre Laila Čevere. „Es ļoti vēlētos, lai rakstniece uzrakstītu grāmatu vai pat mazu stāstiņu par jau pieaugušajiem jauniešiem, kuri mācās augstskolās vai strādā,” raksta V. Žarska no Rīgas 47. vidusskolas. „Tas varētu būt arī turpinājums grāmatai „Bez piecām minūtēm pieauguši”. Stāsta pamatā būtu jauniešu dzīve, kad jau šīs piecas minūtes ir pagājušas un liekas, ka dzīvē viss ir sasniegts. Bet vēl jau ir daudzas neiekarotas virsotnes.”

Triloģijas trešā daļa „Nosargāt mīlestību” (1987) stāsta par Baibas, Daumanta, Svetlanas un citu iepriekšējās grāmatās iepazītu varoņu pirmo patstāvīgās dzīves gadu.

Zenta Ērgle ir dzimusi 1920. gada 23. decembrī. Pēc profesijas būdama arhitekte, 20. gs. 50. gados Zenta Ērgle pievērsās rakstniecībai un ar savām grāmatām bērniem un pusaudžiem kļuva par vienu no populārākajām latviešu jaunās paaudzes rakstniecēm. Kopumā sarakstītas vairāk nekā 30 grāmatas, kas izdotas pāri par 2 miljonu eksemplāru koptirāžā. Zentas Ērgles darbi tulkoti 15 valodās.

Šā gada decembrī iznāks arī iepriekš nepublicētie Zentas Ērgles bērnības atmiņu tēlojumi „Pāri gadiem bērnības zemē” ar Guntara Sietiņa ilustrācijām, savukārt 2011. gada februāra sākumā Rīgas Latviešu biedrībā notiks piemiņas konference par bērnu literatūras jautājumiem.

Zentas Ērgles 90. jubilejas piemiņas izstādes un grāmatu atvēršanas svētku FOTOGALERIJU skatieties

šeit.
Kasjauns.lv / Foto: no apgāda „Zelta grauds” arhīva

­