Sabiedrība

Vai Rīgā parādījies nieru izgriezējs?

Jauns.lv

Pēdējās nedēļās gan sarunās, gan virtuālajā vidē klīst šausminoši stāsti – kādā Rīgas pazīstamā klubā esot apdzirdīti divi apmeklētāji, no kuriem pēc tam „izgrieztas” nieres. Varētu jau šiem stāstiem nepievērst nekādu uzmanību. Vai mazums baumu ir dzirdēts? Tomēr šoreiz atšķirība ir tā, ka cilvēki, kuri pārstāsta šausmu stāstus, nereti to dara tik pārliecinoši, ka pat nopietni ļaudis sāk tām ticēt un pilnā nopietnībā tiražēt tālāk. Tāpēc ir vērts papētīt, kur un kāpēc rodas augsne tamlīdzīgām izdomājumiem, kuriem ir dots precīzs apzīmējums - urbānā folklora.

Vai Rīgā parādījies nieru izgriezējs?...

Acīmredzot Latvijā "nieru epopeja" aizsākās pavisam nesen, kad kāds spoku stāstu sacerētājs ar segvārdu „sixparne” portālā spoki.lv ievietoja savu kārtējo gara darbu „Izgriež nieri”. Viņš vēstīja:

„Šis ir mans pirmais raksts par man pazīstamu cilvēku, ar kuru ir notikusi nelaime! Manuprāt, tas ir šokējoši un brīdinājums viesiem - esiet uzmanīgi !

Piektdienas vakarā puisis aizgāja uz klubu, iepazinās ar trīs meitenēm, pēc tam visi kopa aizgāja uz nākamo klubu...

Nākamajā rītā pamostas pliks vannā, pilnā ar ledu, nesaprazdams, kur atrodas un kas notiek! Ieraudzīja, ka uz grīdas ir telefons, uzreiz zvanījis policijai, izskaidrojis situāciju, pirmais, ko policija pajautāja: lai paskatās vai viņam mugurā nav trubiņa. Diemžēl bija (izgrieza nieri). Spriežot pēc policijas uzdotā jautājuma, tas nav ne pirmais un ne pēdējais gadījums! Puisis tika nogādāts slimnīcā bez nieres un ar asins saindēšanos. Diemžēl nav zināms, kas notiks tālāk, jo stāvoklis ir kritisks!

P.S. Jaunieši, esiet uzmanīgi ejot uz klubu, iepazīstoties ar svešiem cilvēkiem un dzerot kokteiļus, jo nevar zināt cilvēku ļaunprātīgos mērķus un kas ir iejaukts dzērienā! Sargiet sevi!”

Jau pēc pāris dienām interneta čivinātāju twitter.com pārņēma īsziņu sērga. Turpu šurpu tika pārsūtītas brīdinājuma īsziņas, kuras pārsvarā bija viena satura. Jaunieši tika brīdināti uzmanīties no „nieru medniekiem” Rīgas klubos:

* „Paziņam pēc kluba apmeklējuma, pieberot alkoholā zāles, tika izgriezta niere. Latvijā jau otrais gadījums! Neatstāj savu dzērienu nepieskatītu!”

* „Stāsts par drauga paziņu: zināmā Rīgas klubā vienatnē satika meitenes, iedzēra, pamodās svešā vannā ar ledu bez vienas nieres ar trubiņu sānos...”

Šādi šokējoši paziņojumi internetā pagājušajā nedēļā lika sarosīties arī Valsts policijai. Rīgas policijas preses Sigita Pildava pavēstīja, ka neviena persona ar paziņojumiem, ka pēc kāda kluba apmeklējuma būtu zaudēta niere, policijā nav vērsusies.

Jāteic, ka ziņas par „nieru zagšanām” laiku pa laikam parādās visā pasaulē. Gan Amerikas, gan Eiropas policistiem un mediķiem tad nākas taisnoties, ka nekādas vardarbīgas nieru izgriešanas nav notikušas.

Pirms 19 gadiem pasauli šokēja desmitiem stāstu, kā nieres vienu pēc otras izgriež Amerikā – Jaunorleānas restorānu apmeklētājiem. Savukārt ASV Nacionālais Nieru fonds toreiz paziņoja, lai cilvēki netic šādām blēņām.

Klasisks urbānās folkloras piemērs

Mūsdienu folkloras pētnieks Guntis Pakalns kasjauns.lv pastāstīja, ka stāsti par mistisku un vardarbīgu nieres izgriešanu pēc bāru un restorānu apmeklējuma nav nekas pārsteidzošs. Tas ir klasisks urbānās folkloras piemērs, kurš Latvijā līdz šim gan nav bijis izplatīts.

Tomēr pasaulē šis šausmu stāsta sižets ir labi pazīstams. Tas varētu būt radies pirms pārdesmit gadiem, kad 1991. gada ASV televīzijas šovā „Law and Order” kāds tā dalībnieks paziņoja, ka viņš no draugiem draugiem ir dzirdējis, ka kādam paziņam pēc „iemidzināšanas” kādā bārā ir „nozagta” niere.

Briesmīgajam stāstam varētu būt arī kāds reāls pamatojums. 1989. gadā Lielbritānijā kāds imigrants no Turcijas paziņoja, ka viņš Anglijā nokļuvis tādēļ, ka viņš kādam bagātam britam apsolījis pārdot savu nieri. „Radošie līdzpilsoņi” šo stāstu „uzfrišināja” ar savas fantāzijas augļiem un stāstu publicēja gan dažādos spoku stāstu krājumos, bet tagad – internetā.

Katrā ziņā stāsts par nieres vardarbīgu izgriešanu ir mūsdienu folkloras viens no klasiskajiem piemēriem, kas radies orgānu tirdzniecības uzplaukuma laikā, kad bagātnieki mēģina nopirkt sev orgānus no mazāk attīstītāko un nabadzīgāko valstu pilsoņiem. Šai leģendai varētu būt arī sava morāle – neapmeklējiet apšaubāmas vietas un dzertuves, kā arī sargiet savu veselību!

Elmārs Barkāns


Tēmas