„Liepājas metalurgs” pārtrauc tēraudkausēšanu. Simtiem draud bezdarbs
Simtiem „Liepājas metalurga” strādniekiem draud bezdarbs. Gadu mijā uzņēmumā tiks apstādināta pēdējā martenkrāsns. Līdz nākamā gada rudeni Liepājā pārtrauks tēraudkausēšanu.
„Liepājas metalurgs” nākamā gada sākumā iesāks vērienīgu rekonstrukciju, kuras laikā visas trīs martenkrāsnis tiks nomainītas pret daudz modernākām tēraudkausēšanas tehnoloģijām. Visas rekonstrukcijas darbi kopumā izmaksās 85,6 miljonus eiro (60 miljoni latu).
Jauno tēraudkausēšanas krāsni paredzēts iedarbināt nākamā gada septembrī un līdz tam laikam simtiem metalurgu būs jāsēž dīkā. Praktiski viņiem draud bezdarbs.
Cik daudz cilvēku atlaidīs no darba īsti nav skaidrs, uzņēmuma vadība klusē un pilsētā klīst dažādas neiepriecinošas baumas, jo masveidīga darbinieku atlaišana Liepājas lielākajā rūpniecības uzņēmumā varētu izraisīt sociālu katastrofu. Jāteic, ka šādu scenāriju daudzi pat nepieļāva, jo vēl pat pirms pāris mēnešiem „Liepājas metalurga” vadība klāstīja, ka rekonstrukcijas laikā joprojām strādās arī vecās 1965. gadā uzstādītās martenkrāsnis, kuras tiek uzskatītas par tehnoloģisku reliktu.
Portāls liepajniekiem.lv raksta, ka esot dzirdēts, ka vispirms atlaidīšot pensionārus, dzērājus un slaistus. Daļai piedāvāšot minimālo algu un dažādus palīgdarbus. Skaitlis, ko nosauca kāds „Liepājas metalurga” darbinieks, aptuveni atbilst martena ceha (ap 370) un lūžņu sagatavošanas ceha (vairāk nekā 150) darbinieku skaitam. Pēc martena krāšņu apturēšanas tieši šo cehu strādājošiem vairs nebūs ko darīt.
Uzņēmumā notikusi arodorganizācijas konference, kurā „Liepājas metalurga” valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs mierinājis strādājošos, ka „tiek darīts viss, lai cilvēki vispār nebūtu jāatbrīvo”. Uzņēmuma vadītāji pašlaik cenšoties tikt skaidrībā, kurus varētu sūtīt apgūt iemaņas darbam ar jaunajām iekārtām, kurus – pārprofilēt citiem darbiem, kā arī vienoties ar tiem, kuriem līdz septembrim, iespējams, darba „Liepājas metalurgā” nebūs.
Metalurgu arodbiedrības priekšsēdētājs Jānis Grava neizslēdz iespēju, ka daudziem „Liepājas metalurga” darbiniekiem pēc Jaungada var sākties „ļoti grūti laiki”. Diemžēl baumas un pieņēmumus apgāzt varētu tikai „Liepājas metalurga” vadība, taču tā pagaidām klusē.
Iespējams, Liepājai būs jāšķiras arī no trim martena skursteņiem, kuri kopš 1965. gada kļuvuši par pilsētas simbolu. Lai gan jaunajai krāsnij būs cits, nedaudz īsāks un tikai viens skurstenis, vismaz gadu vai pusotru netikšot nojaukti arī vecie skursteņi. Iespējams, tos tāpat kā vienu martena krāsni, saglabās kā muzeja eksponātus.
Elmārs Barkāns/Foto: liepaja.lv/Video: liepajniekiem.lv