Kura eglīte labāk deg?
Degošo eglīšu ugunsgrēku sezona ir klāt, un eksperimentā noskaidrojam: kura eglīte deg krāšņāk, bet — kura smirdīgāk.
Eglīšu sacīkstēs piedalās trīs zaļās skaistules: pirmā no Latvijas mežiem nākusī, otrā no Vācijas eglīšu plantācijām, bet trešā — plastmasas egle no Ķīnas rūpnīcas. Latvijas eglīšu pārdevējs piedāvā īpaši glītu kociņu ar čiekuriem, bet mēs atsakāmies: „Mēs to eglīti dedzināsim. Žēl tik skaistu!” — „Bet visi taču dedzina!” neizpratnē atsaka vīrs. Tiesa, ne visiem izdodas egli dedzināt tik īpaši kā šoreiz. Un paldies Dievam!
Bīstamākais eksperiments „Kas Jauns” vēsturē norisinājās ugunsdzēsēju uzraudzībā Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas mācību ēkā. Palīdzīgu roku, drošības sajūtu un padomu sniedz ugunsdzēsēji pasniedzēji Alvis Austrums un Andris Molotanovs.
Eglītes rotājam tik ugunsnedroši, cik vien iespējams. Vate, papīra sniegpārsliņas, parastās un brīnumsvecītes. Svecītes novietojam tā, lai liesmiņa var sasniegt nākamos zarus un vates rotājumus. „Šīs eglītes vēl nav pietiekami izkaltušas, vislabāk deg tās, kuras iegādātas pirms Ziemassvētkiem un sausā istabā sagaidījušas Jaungadu,” atklāj ugunsdzēsēji. Eksperimentam iegādātās dzīvās egles vien divas dienas kaltētas istabā pie centrālapkures radiatoriem. Ja būtu pagājusi nedēļa, degtu kā skaliņi.
Dedzinām eglītes!
Nordmaņa (Kaukāza) baltegle
(Vācija)
Blīvās garās skujas izskatās tik svaigas, it kā egle nupat būtu cirsta miklas miglas pilnā mežā.
Zaru eglei daudz, un ir ļoti viegli iespraust svecītes par tuvu zariem. Tomēr liesmiņām krietni jānopūlas, pirms aizdegas skujas. Smalka tērcīte baltu smaržīgu dūmu sāk vīties pret griestiem vien piektajā eglītes dedzināšanas minūtē. Arī vēl desmitajā minūtē eglīte vien svilst. Kad degošais vates kumšķis iekritis eglītes vidū, uz brīdi izšaujas liesmu puduris. Tomēr, ja šis eglītes tuvumā būtu aizkari vai Ziemassvētku vecīša kuplā bārda, ugunsgrēks attīstītos strauji.
(Latvija)
Pēc divu dienu stāvēšanas blakus radiatoriem eglītei jau nedaudz sāk birt skujas. Tomēr pareizais sausums vēl nav sasniegts. Skujas uzšvirkst ātri, bet zari uz degšanu paslinki. Kamēr nesāk degt spožā plastikāta virtene, dūmi smaržo labi. Pateicoties bagātīgam rotājumam ar vati, deviņu minūšu laikā eglīte līdzinās kvēlojošai lāpai.
Plastmasas egle
(Ķīna)
Mānīgi liekas, ka zaļai milzu pudeļbirstei līdzīgais veidojums ir visdrošākais. Tomēr esam kļūdījušies — zaļās plastmasas skujas aizdegas strauji un deg rūpīgi, izplatot neciešamu smirdoņu un ātri piepildot telpu ar melniem blīviem dūmiem. Pēc divām minūtēm esam laimīgi izskrējuši svaigā gaisā. Pēc desmit minūtēm ugunsdzēsēji iznes no eksperimenta telpas egli. Tā cietusi samērā nedaudz, taču ugunsgrēka izraisīšanas potenciāls tai ir ievērojami augstāks nekā dzīvajām. Arī mūsu apģērbi pievilkušies ar nepatīkamu smārdu.
Drošiem Ziemassvētkiem
• Novietojiet egli drošā vietā — tā, lai egle nebūtu tuvu aizkariem, gultai vai citām viegli uzliesmojošām lietām. Nieks, ja aizsvilsies kāds egles zariņš, taču, ja uguns pārsviežas aizkaros, nepatikšanas garantētas.
• Nenovietojiet egli pie durvīm vai vietā, kur tai jāiet garām — no sveces liesmiņas var nejauši aizdegties tērps.
• Skolās un sabiedriskos pasākumos nav ieteicams izmantot parastās svecītes, bet izlīdzēties ar elektriskajām lampiņu virtenēm. Arī mājās lielākās viesībās drošākiem svētkiem noderēs elektriskās svecītes.
• Ja eglītē dedziet īstās svecītes, egle ir jāuzrauga. Ģimenē var izvēlēt vienu vai divus ugunsdrošības rūķus, kuri raudzītos, lai svētki notiek droši. Viņu uzdevums ir arī raudzīties, lai Ziemassvētku vecītis neapsēžas bīstami tuvu degošai svecei.
• Svecītes drīkst dedzināt tikai pieaugušo vai saprātīgu pusaudžu klātbūtnē. Pametot telpu vai ejot gulēt, svecītes obligāti jānodzēš.
• Lai eglīte nesakalstu, ievietojiet tās kātu ūdenī.
• Ja eglīte aizdegas, to dzēš atkarībā no tā, vai tajā ir ieslēgta elektrisko spuldzīšu virtene. Ja spuldzīšu nav vai tās nav ieslēgtas, liesmas var apdzēst ar ūdeni. Ja liesiet ūdeni uz elektriskajām spuldzītēm, tās var pārplīst un rasties elektrības noplūde. Tāpēc vispirms jāatslēdz spuldzītes vai jādzēš ar blīvu, nedegošu audumu. Var izmantot arī ugunsdzēšamo aparātu.
• Drošības nolūkā pa ķērienam jānovieto pudele ar ūdeni un nedegošs audums (labi noder stikla šķiedras pārsegs).
• Nelietojiet porolona eglīšu rotājumus, raugieties, lai degoša svecīte neiekrīt dīvānā, kas polsterēts ar porolonu — pat pavisam neliels porolona gabaliņš spēj izdalīt tik daudz zilskābes, lai pietiktu, ka pēc trīs ieelpām cilvēks būtu miris.