Aicina pieteikt 2010.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu
Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Latviešu valodas attīstības kopa, Latvijas Rakstnieku savienība (LRS) un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Terminoloģijas komisija aicina pieteikt 2010.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu, aģentūru LETA informēja RLB Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka.
Šī būs astotā reize, kad ikviens, jo īpaši studenti un skolēni, aicināti pieteikt zīmīgākos jaunumus vārdu lietojumā - gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu.
Gada vārds ir spilgtākais un trāpīgākais pēc latviešu valodas likumībām veidotais vārds, kas pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai popularitāti atguvis 2010.gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas lietots ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi.
Gada nevārda titulu var iegūt visnejēdzīgāk darinātais vai visnevajadzīgāk no citas valodas aizgūtais vārds, kas parādījies vai manāmi izplatījies 2010.gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi, piemēram, pēc citu valodu parauga.
Savukārt par gada spārnoto teicienu var kļūt spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pamanīts 2010.gadā.
Sūtītāji tiek aicināti norādīt, kur vārds vai teiciens dzirdēts, kādā publikācijā tas lasīts un kādā sakarībā lietots.
Ieteikumi 2010.gada vārdam, nevārdam un spārnotam teicienam jāiesūta līdz 2011.gada 11.janvārim, rakstot RLB Latviešu valodas attīstības kopai uz adresi Merķeļa ielā 13, Rīga, LV-1050 vai e-pasta adresi "gadavards@inbox.lv".
2010.gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens tiks paziņoti īpašā preses konferencē 2011.gada 18.janvārī.
Gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena vērtētāji būs dažādu jomu lingvisti un valodas praktiķi no trim organizācijām - RLB Latviešu valodas attīstības kopas, LRS un LZA Terminoloģijas komisijas.
Kā ziņots, Latvijā pirmo reizi šāda akcija notika 2003.gadā, kad par gada vārdu kļuva "zīmols", par nevārdu - "eiro" tā nelokāmības dēļ un par spārnoto teicienu - vārdkopa "zelta rokas" ar jaunu nozīmi.
2004.gada vārds ir "mēstule" angliskā vārda "spams" vietā, nevārds - "māsterplāns", ko tika ieteikts aizstāt ar vārdu "virsplāns" vai "dižplāns", bet spārnotais teiciens - "valsts deg zilās ugunīs".
Par 2005.gada vārdu kļuva "smacenis" angliskā vārda "smogs" vietā, par nevārdu - "centrs" nevajadzīgi plaši sastopamā nozīmē "liela vai maza vieta, kur kaut kas notiek" un par spārnoto teicienu - "vanags noknāba cālīti".
2006.gada vārds bija "draugoties" kā vietnes "draugiem.lv" darbības raksturotājs, nevārds - "hendlings", kas tika novērtēts kā neveikls anglicisms, kas dzīvu radību sakarībā izklausās pat neētiski, bet spārnotais teiciens - "ņēma un uzmeta", kas tagad latviešu valodā jau folklorizējies. 2006.gadā tika vākti un analizēti arī savārstījumi - neizprotami, samudžināti un nelatviski teikumi oficiālos tekstos.
2007.gada vārds bija "ēnstrādnieks", nevārds - "(siera) produkts" un spārnotais teiciens - "bojāts horizontālais taimkods". Savukārt 2008.gada vārds bija - "talkot", nevārds - "šis te... šo te...", spārnotais teiciens: "Pārāk liela cilvēcība sabiedrībai bieži nav saprotama". Par "gada naglu" 2008.gadā tika pasludināts teiciens "nasing spešl", ar kuru toreizējais ministrs Atis Slakteris (TP) atbildēja uz žurnālistes jautājumu, kas īsti notiek Latvijā un kāpēc vajadzīgs miljardu aizdevums. Tagad šis teiciens arī jau folklorizējies.
2009.gadā par gada vārdu kļuva "glābējsilīte" (angliskā "babybox" vietā), par nevārdu - "saīsināt darbiniekus", par spārnoto teicienu kļuva veselības ministres Baibas Rozentāles (TP) retoriskais jautājums: "Un ko jūs saprotat ar politisko atbildību?"
LETA