Ar bēdu stāstu par aplaupīšanu Skotijā mēģina izblēdīt naudu
Sabiedrība

Ar bēdu stāstu par aplaupīšanu Skotijā mēģina izblēdīt naudu

Jauns.lv

Daudzās elektroniskajās pastkastītēs šajās dienās saņemts bēdu pilns vēstījums — kāda sieviete ar latvisku vārdu un uzvārdu raksta, ka ieradusies uz semināru Edinburgā, aplaupīta un tagad lūdz nosūtīt viņai 500 ASV dolāru.

Ar bēdu stāstu par aplaupīšanu Skotijā mēģina izbl...

„Hello, esmu diezgan droša, ka ar jums viss ir kārtībā. Pašlaik man neklājas labi,” tā sākas vēstule, rakstīta angļu valodā. Vēstulē stāstīts, ka sieviete devusies pirms divām dienām uz semināru, brauciens bijis tik steidzams, ka viņa pat nevienu par to nav informējusi.

Tālāk kundze, pirms izklāstīt savu nelaimi, pauž vēlmi vēstules saņēmējam uzticēties un saglabāt konfidencialitāti. Ja nu tas skan mulsinoši, viņa atvainojas, bet neesot citas iespējas, kā vien izsūtīt vēstuli visiem, kas ir viņas kontaktu sarakstā.

Īsumā stāsts ir šāds — ceļā uz viesnīcu sieviete aplaupīta, tā kā klausījusi uzbrucēju prasībām, fiziski nav cietusi, taču zaudējusi mobilo tālruni, kredītkartes un visu līdzpaņemto naudu. Viņa ir vērsusies policijā un vēstniecībā, bet vajadzīga vēl biļete mājupceļam. „Lūdzu, man nepieciešama finansiāla palīdzība. Es vēlētos, lai jūs man palīdzat ar 500$ vai jebkādu summu, kādu varat atļauties. Es to atmaksāšu nekavējoties pēc savas atgriešanās mājās,” viņa raksta.

Labvēļiem ieteikts izmantot „Western Union” pārvedumu sistēmu, norādīts vārds, uzvārds un adrese Edinburgā, Skotijas galvaspilsētā — tur atrodas kāda viesnīca.

Visādi gadās, tikai — dīvaini, ka cilvēks devies ceļā bez atpakaļceļa biļetes. Ja arī rezervācijas izdruka būtu zaudēta, tik un tā lidostā reģistrācijā biļeti var saņemt, uzrādot pasi. Protams, vajadzīga nauda, lai nokļūtu līdz lidostai, bet ne jau 500 dolāru (un Lielbritānijā ir sterliņu mārciņas).

Skaidrību ievieš Edinburgas policija. Portāls kasjauns.lv vērsās pie skotu likuma sargiem, kas par minēto laupīšanu neko nezina, bet paskaidro, ka šis bēdu stāsts atgādina vienu no daudzajiem viltus e-pastiem, kādus izsūta internetā.

Tehniski krāpniekiem ir iespējams piekļūt pie svešām e-pasta adresēm un izsūtīt savas vēstules citu vārdā no citām adresēm, atgādina policija. Likuma sargi iesaka nekādā gadījumā nesūtīt naudu, pirms neesat personiski pārliecinājies, ka minētais sūtītājs patiešām ir nokļuvis nelaimē.

Vēstules autores (bet tikpat labi autora) norādītais vārds sakrīt ar kādas reālas personas vārdu Latvijā — acīmredzot krāpnieki piekļuvuši viņas e-pastam un izsūtījuši vēstules visiem, kas iekļauti adresu sarakstā.

Arī Latvijas vēstniecībā Lielbritānijā nav nekas zināms par šādu gadījumu, kad sieviete no mūsu valsts būtu nesen aplaupīta Edinburgā. Pretēji rakstītajam neviena latviete par to vēstniecībā nav vērsusies.

Pilnīgu skaidrību kasjauns.lv ieviesa sieviete, kuras vārds un e-pasts nelietīgi izmantots. Viņa ir mūziķe, kura nekad nav bijusi Edinburgā, nav piekauta, ir sazvanāma, viņai ir nauda, kā pati smej, varētu, protams, būt vairāk , bet ne jau ar šādiem paņēmieniem.

„Diemžēl mana e-pasta adreses parole ir bloķēta,un es pati tam klāt netieku, un no mana e-pasta tiek sūtītas šādas vēstules visiem, kuri vien kaut kad kaut kādā veidā tikuši manā e-pasta adrešu sarakstā (t.i. - visiem, ar kuriem man vairāku gadu laikā bijusi kaut viena sarakste),” skaidro mūziķe.

Pirms vairākām dienām arī viņa saņēmusi tādu pašu vēstuli no pilnīgi nepazīstama cilvēka, ko, protams, ignorējusi. Turklāt hakeri pārņēmuši savā kontrolē e-pastu un īstajam saimniekam bloķējuši pieeju, acīmredzot vēstule satur attiecīgu programmu. „Es ļoti ceru,ka neviens šiem izdomātajiem murgiem nenoticēs un naivi neskries pārskaitīt naudu!” piebilst mūziķe.

Māris Puķītis

Tēmas