Jūs neticēsiet! Pieaudzis Latvijas laimīgo cilvēku skaits
Gada laikā par četriem procentiem pieaudzis laimīgo Latvijas iedzīvotāju skaits, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS apkopotā informācija. Kopumā patlaban laimīgi jūtas 63% Latvijas iedzīvotāju.
Uz jautājumu "Vai Jūs kopumā jūtaties laimīgs?" 21% respondentu atbildēja "Jā", bet 42% - "Drīzāk jā", savukārt 31% aptaujāto atbildējuši, ka nejūtas laimīgi. 2010.gadā sevi par laimīgiem uzskatīja 59% iedzīvotāju, bet 2009.gadā - 57%.
Kā stāsta pētījuma veicēji, šī pētījuma dati pozitīvi kontrastējot ar to aptauju rezultātiem, kas atspoguļo ilgstošo iedzīvotāju neapmierinātību ar savu materiālo stāvokli un vispārējo politiski ekonomisko situāciju valstī. Laimīgo iedzīvotāju skaita pieaugums liecinot, ka kopējo laimes izjūtu tomēr ietekmē arī citi faktori, kas nav saistīti ar valstī un sabiedrībā notiekošā vērtējumu.
Vislaimīgākie Latvijā ir iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 34 gadiem. Kopumā 80% šīs vecuma grupas iedzīvotāju atbildējuši, ka jūtas laimīgi. Taču, pieaugot respondentu vecumam, samazinās arī laimīgo skaits. Tā, piemēram, vecuma grupā no 55 līdz 74 gadiem sevi par laimīgiem atzīst vairs tikai puse respondentu.
Tāpat pētījuma veicēji noskaidrojuši, ka laimīgākas Latvijā ir sievietes - kopumā 65% no respondentēm - nekā vīrieši, no kuriem 60% aptaujāto atbildējuši, ka jūtas laimīgi.
Laimīgākas jūtas arī ģimenes, kurās ir bērni, ko apstiprinājuši 70% aptaujāto, nekā ģimenes bez bērniem, ko pozitīvi novērtējuši 58% respondentu.
69% privātajā sektorā strādājošo atzīmējuši, ka jūtas laimīgi, kas ir vairāk nekā valsts sektorā nodarbināto, no kuriem sevi par laimīgiem atzinuši 65%.
Apkopotie dati arī parāda, ka pastāv sakarība starp laimes sajūtu un izglītības līmeni, jo 71% iedzīvotāju, kuriem ir augstākā vai nepabeigta augstākā izglītība, atzinuši, ka jūtas laimīgi. Sevi par laimīgiem atzinuši 62% iedzīvotāju, kuriem ir vidējā vai vidējā speciālā izglītība, un 48% aptaujāto ar pamatizglītību.
Savukārt Latvijas reģionos nav izteiktu rezultātu atšķirību. 66% aptaujāto Kurzemē atzinuši, ka jūtas laimīgi, 64% to norādījuši Rīgā, 63% - Zemgalē, 61% - Vidzemē, bet 60% respondentu - Latgalē.
Pētījuma veicēji norāda, ka iegūtie rezultāti neapliecina izteiktu tendenci, ka, jo augstāki ienākumi, jo lielāks laimīgo skaits. Puse Latvijas iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem atbildējuši, ka jūtas laimīgi, bet ar augstiem ienākumiem to atzinuši 65%. Tāpat 64% iedzīvotāju ar vidējiem ienākumiem atbildējuši, ka jūtas laimīgi, un 62% - ar vidēji augstiem ienākumiem.
Kā atzīmē SKDS, lai arī pēdējos divos gados laimīgo Latvijas iedzīvotāju skaits pieaug, tomēr vislaimīgāk esam jutušies 2005.gadā pēc iestāšanās Eiropas Savienībā, kad gandrīz 69% respondentu atbildēja pozitīvi, un 2008.gadā, kad tie bija 68% aptaujāto. Savukārt pirms desmit gadiem, kad tika veikts pirmais šāds pētījums, laimīgo iedzīvotāju skaits bija viszemākais - kopumā 48% aptaujāto norādījuši, ja jūtas laimīgi.
Pētījums tika veikts šī gada sākumā no 14.janvāra līdz 30.janvārim, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās un kopumā aptaujājot 1013 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Kasjauns.lv/Foto: Bulls Press