Sabiedrība

Rungainis: īstenie nabagi ir ģimenes ar bērniem

Jauns.lv

Ģimenē ar diviem bērniem, kur pelnītāji saņem vidējo algu, ienākumi uz vienu cilvēku ir mazāki nekā pensionāram, kurš saņem vidējo pensiju, intervijā laikrakstam "Latvijas Avīze" norāda investīciju baņķieris, "IBS Prudentia" partneris Ģirts Rungainis.

Rungainis: īstenie nabagi ir ģimenes ar bērniem...

"Latviešiem būtu vajadzīga ģimene ar trim bērniem, tad rocība iznāk vēl mazāka. Principā šī ģimene ir tie īstenie nabagi - lūk, kāda ir ekonomiskā realitāte," uzsver Rungainis, gan atzīstot, ka darbspējīgie vecāki var "rauties" nevis astoņas, bet 16 stundas dienā, meklēt otru, trešo darbu, lai celtu dzīves līmeni, taču "tas ir visai problemātiski".

Janvārī vidējais vecuma pensiju apmērs kopā ar piemaksu bijis 183,71 lats, savukārt vidējā darba samaksa pēc nodokļu nomaksas pagājušā gada pēdējā ceturksnī bijusi 316 lati. Līdz ar to ienākumi uz vienu cilvēku ģimenē ar diviem bērniem ir aptuveni 158 lati, savukārt ģimenē ar trīs bērniem - 126 lati.

Rungainis uzskata, ka nepieciešams izvērtēt visas sabiedrības vajadzības, un, ja bērni nolikti mazāk aprūpēto un apgādāto līmenī, salīdzinot ar vecāko paaudzi, "tad diez vai šāda tipa sabiedrībai ir nākotne".

"Jā, var runāt, cik cītīgi iekasē un maksā nodokļus, bet tas atspoguļo tikai faktu, ka ir zināmas problēmas ar Valsts ieņēmumu dienestu un ka šie nodokļi darbaspēkam uzlikti netaisnīgi. Ja 45% no tās summas, ko par darbavietu jāmaksā uzņēmējam, aiziet nodokļos, tad tā nav normāla situācija. Tamdēļ netiek radītas darba vietas, nemazinās bezdarbs, cilvēki brauc prom. Un tas ir iemesls, kāpēc nepietiek naudas pensijām," skaidro Rungainis.

Baņķieris arī uzsver, ka Latvijā ir pārāk maz bērnu, un tos nerada joprojām.

"Patlaban ir 477 000 vecuma pensionāru, papildus klāt invalīdi, līdz 560 000. Pretim ir 750 000 strādājošo, no kuriem aptuveni 250 000 - valsts sektorā. Tātad kāds pusmiljons strādā, nopelnot visu naudu šajā valstī. Daļu līdzekļu no tās samaksā valsts kalpotājiem, kuri dara vajadzīgu, kaut ne vienmēr efektīvu darbu. Vēl - jāizmaksā pensijas tiem, kam tās pienākas. Un tad vēl - pelnošajiem jāveic uzkrājuma maksājumi, lai viņiem pašiem vēlāk būtu pensijas. Un visbeidzot - viņiem jālaiž pasaulē un jāaudzina bērni, turklāt būtu apsveicami, ka vidējais bērnu skaits pieaugtu vismaz divas reizes. Uz šā fona, kad saku, ka tāda situācija nevar turpināties, ir nepieņemama "sarkanu līniju" vilkšana, jo, redz, pensionāri ir vienīgais augošais, apzinīgais un disciplinētais elektorāts," norāda Rungainis.

Lai īsākā vai ilgākā termiņā valstī tiktu sakārtota situācija, nepieciešama demogrāfija, izglītība un industrializācija. "Šī valdība zināmā mērā izšķiedusi iespējas pieņemt lēmumus šo lietu kārtošanai," sacīja Rungainis.

Viņš arī atzīst, ka viens no iespējamiem risinājumiem ir bezbērnu nodoklis, taču valstu robežas ir atvērtas, līdz ar to nebūtu pārāk efektīvi - jaunie cilvēki aizbrauks, kur "nespiež ar latu precēties, laist pasaulē bērnus".

"Es aicinu sabiedrību, arī pensionārus, turēties kopā un izdarīt spiedienu uz valdību - risiniet demogrāfiskās problēmas," sacīja Rungainis.

Nozare.lv LETA

Tēmas