Bērniem Ādažos liek aukstumā nakti pārlaist mežā
Sabiedrība

Bērniem Ādažos liek aukstumā nakti pārlaist mežā

Jauns.lv

Daļai bērnu, kuri šīs nedēļas nogalē piedalījās jaunsargu nometnē Ādažu poligonā, vajadzēja gulēt vieniem pašiem mežā. Jaunieši esot bijuši samirkušās drēbēs un viņiem nav ļauts kurināt ugunskuru.

Bērniem Ādažos liek aukstumā nakti pārlaist mežā...
Jaunsargi pie 1991. gada barikāžu piemiņas ugunskura Doma laukumā.
Jaunsargi pie 1991. gada barikāžu piemiņas ugunskura Doma laukumā.

Pie tam par viņiem atbildīgais Latvijas armijas karavīrs esot bijis piedzēries. Tik šaušalīgus apstākļus, kādos brīvdienas bija jāpavada meitai, portālam tvnet.lv atklāja viņas māte.

Nakts tumšā mežā zem pančo

Viņa pastāstīja, ka daļai nometnes dalībnieku likts vieniem, bez uzraudzības nakti pavadīt mežā, ar slapjām drēbēm, bez ugunskura, guļot uz zemes zem „pončo” pārsegiem. Pie tam viens no pieciem nometnes uzraugiem, kuriem bija uzticēti 50 bērni, bijis alkohola reibumā.

Nometnes organizētāju - Rekrutēšanas un jaunsardzes centra - pārstāvji tvnet.lv gan teic, ka šos pārmetumus uzskata vienkārši par pārpratumu un saasinātām emocijām. Arī apgalvojums par alkohola reibumu neatbilstot patiesībai, par to liecina arī nometnē veiktā kontrole.

Laura (vārds mainīts) piektdien ar drošu sirdi savu 16 gadus veco meitu Aneti palaida uz trīs dienas ilgo jaunsargu nometni Kadagā. Taču jau vakarā viņa bija spiesta bērnam braukt pakaļ, raksta tvnet.lv. Bērni bez uzraudzības bijuši atstāti nakti pārlaist mežā, ugunskuru, lai sasildītos, viņiem kurināt aizliegts, daļa bērnu pēc pārgājieniem mežā bijuši ar slapjām kājām. Vēl jo vairāk satrauca meitas novērojums, ka viens no pieciem nometnes uzraugiem ir alkohola reibumā.

Piektdienas vakarā notikusi instruktāža par nākamo nometnes dienu, kad bija paredzētas arī mācības ar kaujas ieročiem un munīciju. Drošības instrukcijas vadījis vīrietis, par kuru Anetei radušās aizdomas, ka viņš ir stiprā alkohola reibumā.

Organizatori, kā spriež Anete, laikam bija rēķinājušies ar mazāku nometnes dalībnieku skaitu, jo līdzi bijušas tikai divas apsildāmās teltis, kurās vietas bija tikai aptuveni pusei bērnu. Otrai daļai bērnu esot pateiktas koordinātes mežā, kurp jādodas un nakti jāpārlaiž zem pončo. Kā skaidro Anete, tie esot „tādi kamuflāžas apmetņi, kurus, saliekot vairākus kopā, varot izveidot telti”, kurā pietiek vietas diviem. Ugunskuru bērniem kurināt aizliegts, jo viņi saskaņā ar doto uzdevumu „atrodoties ienaidnieka aizmugurē”. Bērni tur atradušies vieni, bez uzraudzības.

Nometnes organizators Kristaps Kancāns gan apgalvoja, ka nometnē bijušas nevis divas, bet gan trīs teltis, katrā paredzēta vieta aptuveni 12 bērniem, bet sagulēt varot vēl krietni vairāk. Neviens no 47 bērniem mežā gulēt spiestā kārtā neesot sūtīts.

Atņem sērkociņus un pamet „ienaidnieka aizmugurē”

Pēc vairākiem pārgājieniem mežā daļai bērnu bijušas slapji, piesmelti apavi un mitrs apģērbs, stāsta Anete. Ar tādu apģērbu aukstajā naktī gulēt mežā, vieniem pašiem un bez ugunskura meitenei šķitis par traku, tāpēc Anete zvanīja mammai, lai tā brauc pakaļ.

Kancāns gan skaidro, ka piesmelti apavi bērniem neesot varējuši būt - Ādažu poligons, kur nometne notika, ir sauss, un grūti iedomāties, kur tur varot kurpes piesmelt. Turklāt bērniem obligāti vienmēr likts ņemt līdzi arī rezerves apģērbu, apakšveļu, zeķes un apavus.

„Meita man zvana, saka, ka ir nosalusi, neļaujot kurt uguni, jāguļ bedrē, pārsedzoties ar pončo. Bērni nosaluši. Sērkociņi, šķiltavas viņiem atņemtas, jo atrodoties ienaidnieka aizmugurē. Pamesti vieni paši mežā,” uzskaita Laura. „Aizbraucu pakaļ, šoks bija pamatīgs - tas skats, kā divas meitenes vienas pašas naktī iet pa meža ceļu ar lukturīti. To taču sapratīs katra māte.”

NBS Jaunsardzes departamenta direktors Broņislavs Mačuļskis informē, ka nometni pārbaudīt ieradies Rekrutēšanas un jaunsardzes centra direktors Druvis Kleins, kā arī Novada nodaļas vadītājs Gunārs Melnis un nekādi pārkāpumi neesot konstatēti. Arī viņi esot stāstījuši, ka bērni varēja nākt gulēt uz teltīm, ja bija tāda vēlēšanās.

Nekas neparasts

Neko neparastu, kas liecinātu, ka kāds no nometnes uzraugiem ir alkohola reibumā, nav novērojis arī 14 gadus vecais jaunsargs Edgars (vārds mainīts). Viņa mamma skarbos apstākļus nometnē uzskata par daļu no mācībām, lai bērni norūdītos.

„Trīs gadu laikā mans bērns ir piedalījies ne vienā vien jaunsargu nometnē, kurās ir gūtas gan praktiskas zināšanas, gan fiziskais rūdījums, gan individuālās iemaņas, gan komandas darbs. Bērns no nometnēm vienmēr ir atgriezies apmierināts gan ar sadzīves apstākļiem, gan nometnes saturisko pusi. Uzskatu, ka Jaunsardze ir ļoti laba, vērtīga un interesanta pieredze jebkuram – gan puišiem, gan meitenēm, un ne tikai tiem, kuri plāno savu nākotni saistīt ar militāro jomu. Visi man zināmie instruktori ar bērniem strādā ar atbildības sajūtu, un man nav bijis iemesla viņiem neuzticēties," viņa saka.

Pats 14 gadus vecais jaunsargs Edgars portālam tvnet.lv  stāsta, ka daļa bērnu tiešām gulējuši zem pončo. „Vienu nakti daļa gulēja teltīs, otra daļa zem pončo. Ugunskuru naktī varējis kurt, ja bija auksti. Tiem, kuri gulēja teltīs, naktī bija jāveic orientēšanās uzdevums zem pončo gulošos atrast, savukārt tiem - pēc iespējas labāk nomaskēties. Nākamajā naktī mainījāmies vietām,” viņš saka. Pusaudzis to neuzskata ne par ko sliktu, tieši otrādi - varot iemācīties ko jaunu un esot interesanti.

Jāteic, ka Jaunsardze ir Aizsardzības ministrijas izveidota jaunatnes organizācija, kas „jauniešiem sniedz dzīvē nepieciešamas prasmes un iemaņas, veicina interesi par Nacionālajiem Bruņotajiem Spēkiem un popularizē dažādas militārās specializācijas.” Tā ka minētā nometne Ādažu poligonā bija ar „militāru ievirzi”.


Kasjauns.lv/ Foto: Evija Trifanova; Avots: LETA