Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 28. un 29. maijā
Sabiedrība

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 28. un 29. maijā

Jauns.lv

Šajās brīvdienās var krustu šķērsu izbraukāt Latviju, piedaloties pilsētas svētkos. Savus svētkus svin Grobiņa, Sigulda, Cēsis un Jelgava. Savukārt Jūrmalā sadziedas jaunieši.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

Tie, kuri brīvdienas grib pavadīt Rīgā, var doties uz jaunākajām mākslas izstādēm. Nacionālajā mākslas muzejā redzami gan „primitīvie zvēri”, gan lielu puķu dārzu.

Latvijas Eirovīzijas dalībnieki grupa „Musiqq” sestdien dosies uz Grobiņu vērot vikingu cīņas, bet pēc tur sniegs svētku koncertu.
Latvijas Eirovīzijas dalībnieki grupa „Musiqq” sestdien dosies uz Grobiņu vērot vikingu cīņas, bet pēc tur sniegs svētku koncertu.

Grobiņā šajās brīvdienās ar dažādām tradicionālām un pavisam jaunām izdarībām atzīmē savu 316. gadadienu. Būs kuģi, kaujas, mašīnu vilkšana, Eirovīzijas dalībnieki „Musiqq” koncerts, kā arī daudz kas cits.

Grobiņā Pilsētas svētki notiek jau 16. gadu pēc kārtas, taču tieši šoreiz nolemts svētku programmā iekļaut kaut ko vēl nebijušu – Vikingu dienu, jo Grobiņa esot sena vieta, uz kuru devušies arī vikingi. Tāpēc nolemts „atdzīvināt vēstures lappusi”. Ālandes upē būšot kuģi, darbība notikšot arī uz salas un pussalas. Īpaši labi notiekošo varēs vērot no jaunizveidotās promenādes.

Šogad svētku moto ir „Kad laiki satiekas”. Sestdien, 28. maijā, būs Vikingu diena, bet svētdien, 29. maijā - Sporta diena.

Vikingu dienas, 28. maija programmā:

* no pulksten 11.00 līdz 16.00 – Pils ielā darbojas Amatnieku iela

* pulksten 11.00 sāksies suņu izstāde – šovs pie Sporta centra;

* no pulksten 11.30 līdz 20.30 norisināsies Vikingu diena „Seeburg 2011”. Atklāšanā piedalīsies folkgrupa „Obscurus orbis”, kā arī igauņu, lietuviešu un latviešu vikingu laiku kopas. Darbība notiks uz  pussalas aiz Pilskalna un salas. Tiks demonstrētas kaujas prasmes – lokšaušana, vīru cīņas, dzīve amatnieku un tirgotāju apmetnē, vikingu uzbrukums apmetnei ar kuģiem, ciemata dedzināšana un izlaupīšana;

* no pulksten 14.00 līdz 16.00 - Starptautiskās Stiprinieku sacensības uz Lielās ielas. Programmā: baļķa celšana, riepas velšana, nēšu nešana, akmeņu celšana, auto vilkšana;

* pulksten 15.00 - vīru kopas „Vilki” priekšnesumi Pilskalna estrādē;

* pulksten 18.00 - grupas „Labvēlīgais tips” koncerts Pilskalna estrādē;

* pulksten 22.00 sāksies, bet piecos no rīta beigsies nakts balle kopā ar grupu „Dakota”, Eirovīzijas 2011 dalībniekiem, grupu „Musiqq” un DJ  (ieeja – Ls 1,50).

Sporta dienas, 29. maija programmā:

* pulksten 12.00 – Pankūku cepšanas rīts pilsētas Sporta laukumā;

* no pulksten 12.00 līdz 16.00 – Jauno Ugunsdzēsēju sacensības pilsētas Sporta laukumā;

* no pulksten 13.30 līdz 16.30 – meistarklases ar dažādiem mūzikas instrumentiem;

* pulksten 20.00 – pasākums „ Laiks dejot improvizācijas” (Sporta centrā).

Sīkāk internetā: www.grobina.lv.

2. Zied ievas Siguldā

Arī Siguldā notiek Novada svētki. Siguldas novada dome informē: „Mūsu mērķis ar Novada svētku programmu ir stiprināt pārliecību, ka kultūra var mainīt cilvēku un pilsētu dzīvi uz labu, ka kultūra var kļūt par glābšanas instrumentu, izdzīvošanas komplektu, tramplīnu jaunām un drosmīgām idejām.”

Novadu svētku programmā:

Sestdien, 28. maijā:

* pulksten 10.00 - suņu šķirņu izstāde Siguldas stadionā;

* pulksten 12.00 - Siguldas novada izglītības iestāžu kolektīvu koncerts „Gadalaiki” Dzelzceļa stacijas laukumā;

* pulksten 12.00 sāksies atklātais čempionāts „Kalniešu spēlēs”: konkursi, izklaide, spēka un varenības demonstrējumi un siera ripināšanas sacensības (Svētku laukumā);

* pulksten 19.00 - svētku gājiens „Pār visu zemi mīla valda” no Dzelzceļa stacijas uz Svētku laukumu;

* pulksten 20.00 - koncerts – balle. Piedalās: grupas „Dzelzs vilks” un Ivo Fomins & Band, kā arī Dj Alex (Svētku laukumā).

Svētdien, 29. maijā:

* pulksten 10.00 - Latvijas čempionāta posms suņu sacensībās Siguldas stadionā;

* pulksten 11.00 - vasaras kamermūzikas koncerts ,,Bēthovens un Sigulda” (piedalās Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra solisti: Dita Krenberga (flauta), Sandis Šteinbergs (vijole), Liene Kļava (alts) un Jānis Maļeckis (klavieres) Siguldas Jaunajā pilī;

* pulksten 17.00 - jubilejas programmā „50/50” (klavieru duets Agra un Arnolds Dimanti, Roberts Hansons (ērģeles) koncertzālē „Baltais flīģelis”.

Sīkāk internetā: www.sigulda.lv.

3. Par prieku sev un Cēsīm

Apmeklējot Siguldas Novada svētkus, var iebraukt arī Cēsīs, kuri pašlaik arī ir pārņemti ar pilsētas svētku svinēšanu.

Pilsētas svētku svinības iecerētas kā plaša pasākumu programma trīs dienu garumā ar aktivitātēm - rožu stādīšanas akciju Pils parkā, skolēnu Dziesmu un deju svētkiem, Ballīšu muzikantu konkursu, Ritma svētkiem, cēsnieku mūziku savai pilsētai, sapņu laboratoriju, Vecpilsētas namu stāstiem, Fonokluba brīvo skatuvi ar jauniešu ballīti, labdarības koncertu un vairākām darbības vietām bērniem. Svētki moto: „Mēs paši par prieku sev, viens otram un savai pilsētai!”

Programmā:

Sestdien, 28.maijā:

* no pulksten 9.00 līdz 19:00 Baltā Tirgotāju iela Rīgas ielā

* pulksten 11.00, 13.00 un 15.00 - ekskursijas un alus degustācijas bez maksas Aldaru laukumā;

* no pulksten 12.00 līdz 20.00 - projekts „Cēsis-Kino-Identitāte” (vēsturiskais Kultūras nams Raunas 12);

* no pulksten 12.00 līdz 19.00 Ballīšu muzikantu konkurss/festivāls Vienības laukumā;

* no pulksten 12.00 līdz 04.00 – „Fonokluba” brīvā skatuve Līvu laukumā;

* no pulksten 12.00 līdz 16.00 - Ritma svētki „Cēsu pulss” (perkusijas, mūzikas instrumentu darbnīcas, koncerti, ritma darbnīcas kopā ar perkusionistu apvienību „Pulsa efekts”) Rožu laukumā;

* pulksten 21.00 – labdarības koncerts „Spēkam” Vienības laukumā;

* pulksten 22.30 – balle kopā ar grupu „Apvedceļš” Vienības laukumā.

Svētdien, 29.maijā:

* pulksten 12. Maija parks Labestības dienas koncerts

Cēsīs šajās brīvdienās, it sevišķi sestdien, notiks vēl daudz un dažādu interesantu pasākumu.

Sīkāk internetā: www.cesis.lv

4. Notiks Jelgavas mīlēšana

Savukārt zemgalieši var doties uz Jelgavas pilsētas svētkiem, kuri šogad tiek svinēti ar moto „Es mīlu Jelgavu!”.

Jau par tradīciju Jelgavas svētkos kļuvusi Amatu diena, kas speciāli izveidotās amatnieku ielās Hercoga Jēkaba laukumā pulcēs simtiem amatnieku un mācekļu. Svētkus papildinās kultūras biedrības un Jelgavas sadraudzības pilsētu mākslinieki un vieskolektīvi, kuri parādīs, ka Jelgava ir draudzīga un atvērta, kopjot un popularizējot dažādas kultūras tradīcijas.

Svētku programmā:

Sestdien, 28.maijā:

* no pulksten 9.00 līdz 15.00 Hercoga Jēkaba laukumā - Amatu diena. Notiks amatu prasmes demonstrējumi un gadatirgus. Paredzēta plaša kultūras programma ar pilsētas pašdarbības kolektīvu piedalīšanos;

* pulksten 12.00 - Uzvaras parkā mazie skatītāji aicināti uz Jūrmalas teātra viesizrādi „Kas zaķīti nosargās” (ieeja bez maksas);

* pulksten 12.00 Lielupē pie Jahtkluba bāzes sāksies Jelgavas pilsētas svētku regate, bet pie Pasta salas – Latvijas un Baltijas čempionāts ūdens motocikliem;

* pulksten 16.00 - Zemgales olimpiskajā centrā sāksies Latvijas skolu jaunatnes pūtēju orķestru koncerts „Mēs varam tā!” (ieeja bez maksas);

* pulksten 20.00 Uzvaras parkā sāksies Ivara Galiņa un grupas „Laikā pirms...” rock’n roll šovs. Pēc tam notiks grupas „Labvēlīgais tips” koncerts, bet ap pulksten 23.30 - Ūdens strūklaku šovs ar iespaidīgiem gaismas vizuālajiem efektiem un muzikālo pavadījumu (biļetes cena – Ls 2 lati, skolēniem un pensionāriem – Ls 1);

* pulksten 23.00 klubā „Tonuss” - Laura Reinika koncerts un dejas.

Svētdien, 29.maijā:

* pulksten 16.00 Sabiedrības integrācijas pārvaldē (Sarmas ielā 4) - Latviešu biedrības amatierteātra izrāde: Anna Brigadere „Lielais loms” (ieeja bez maksas);

* pulksten 21.00 Zemgales olimpiskajā centrā sāksies Latviešu tradīcijas mūsdienu deju lieluzvedums „Jāņu nakts mistērija Lielupes krastā”. Piedalās: BJC „Junda” deju studija „Benefice”, tautas deju kolektīvi „Jundaliņi”, „Jundēns”, „Jundari”, JPPA „Kultūra” deju studija „Intriga” un BDK „Vēja Zirdziņš”, mūsdienu deju dejotāji no Jelgavas novada, un Tukuma, folkloras kopa „Dimzēns” (biļetes cena – Ls 2).

Sīkāk internetā: www.jelgava.lv.

Jelgavas pilsētas svētki 2011 pasākumi

5. Dziedam Jūrmalā

Svētdien, 29. maijā pulksten 18.00 Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē notiks jau septīto reizi Jūrmalas Kultūras centra un Horna biedrības rīkotais VII Jauniešu koru populārās mūzikas lielkoncerts „Dziedam Jūrmalā!” ar profesionālu džeza mākslinieku un solistu piedalīšanos.

Šogad tajā piedalīsies 19 kori no Jūrmalas, Rīgas, Saldus, Ventspils, Valmieras, instrumentālā džeza grupa „Hansa kvartets" no Upsalas (Zviedrija), saksofonists Deniss Paškevičs, solisti Ieva Kerēvica, Ieva Sutugova, Daumants Kalniņš, Ainars Bumbieris un Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas džeza un populārās mūzikas nodaļas audzēkņi.

Programmā kā vienmēr - populārāko pasaules un Latvijas autoru melodijas mūsdienīgos aranžējumos koriem, solistiem un džeza ansamblim.

„Hansa kvartets” no Zviedrijas ne tikai spēlēs pavadījumu kopkora dziedātajām dziesmām, bet kopā ar solisti Ievu Kerēvicu arī prezentēs savu pirmo kopdarbu – disku „Latvijas sajūtas”, kas pagājušā gada radošās iepazīšanās rezultātā tapis šā gada pirmajos mēnešos.

Kopējā koncerta programmā iekļauti latviešu un pasaules komponistu populārās mūzikas skaņdarbi – H. Zariņa, U. Lapsiņa, R. Paula, kā arī M. Hemliša, T. V. Āsa, R.Rodžera, R. Hendersona, Dž. Brauna, Dž. Grobana, Dž.Veisa un citu. autoru melodijas. Skanēs arī latviešu tautasdziesmu mūsdienīgi aranžējumi.

Biļetes cena: Ls 2 – 7.

Filips Šalajevs. „Tīģeris pie jūras”. (1991., audekls, eļļa.)
Filips Šalajevs. „Tīģeris pie jūras”. (1991., audekls, eļļa.)

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 10a) līdz 3. jūlijam  ir skatāma pazīstamā naivās mākslas pārstāvja, gleznotāja Filipa Šalajeva darbu izstāde.

Mākslinieka autodidakta Filipa Šalajeva (1929. – 2008.) gleznu izstāde apliecina veco patiesību, ka katra mākslinieka vērtību – vai tas būtu augsti mācīts profesionālis vai nemācīts primitīvists – nosaka viņa garīgā pasaule. Autora dominējošais žanrs bija animālija, kurā visspilgtāk atainojās gleznieciskā rokraksta īpatnības, spēks un pievilcība. Lauvas, tīģeri, leopardi, vilki, mežacūkas, lapsas, zirgi, suņi Filipa Šalajeva mākslā ir apbrīnojami vitāli un dvēseliski, un zvēru dzīve mākslinieka skatījumā bija ne mazāk aizraujoša un nozīmīga kā cilvēka mūžs.

Filips Šalajevs bija ražīgs: viņš kāri tvēra un atainoja dažādus sadzīviskus sižetus, gleznoja savu iecienīto literāro varoņu (Dersu Uzala), mākslinieku (Vincents van Gogs) un rakstnieku (Fjodors Dostojevskis) iztēles portretus, liriskus sieviešu un bērnu tēlojumus. Gleznotājs Uldis Zemzaris uzskata, ka Filipa Šalajeva māksla „atrodas šķirtnē starp naivistu un simboliski noskaņotu ekspresīvu reālistu, starp pašdarbnieku un vientuļu, bet neatlaidīgi un vērienīgi pilnveidojušos mākslinieku”.

Filips Šalajevs dzimis 1929. gadā Krievijā un glezniecībai pievērsās 32 gadu vecumā. Būdams augstas kategorijas instrumentu atslēdznieks, viņš, jau pašmācības ceļā uzkrājis plašu teorētisko zināšanu klāstu par mākslu un literatūru, nolēma pamācīties gleznot VEF kultūras nama tēlotājas mākslas studijā. Tā laika studijas vadītājs gleznotājs Uldis Zemzaris pamanīja un pienācīgi novērtēja jaunā mākslinieka talanta īpatnības, temperamentu un perspektīvas. Jau 1975. gadā Latvijas Dabas muzejā notika pirmā Filipa Šalajeva personālizstāde. Kopš tā laika mākslinieks aktīvi piedalījās daudzās izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs.

Sīkāk internetā: www.lnmm.lv

Fotomākslinieks Andris Zēgners savās fotogrāfijās atradis ziedu neparastās formas.
Fotomākslinieks Andris Zēgners savās fotogrāfijās atradis ziedu neparastās formas.

Pavasara beigās Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir izplaucis īsts puķu dārzs. Muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem trīs izstādes, veltītas ziediem mākslā:

* „Puķu izstāde. Porcelāns un tekstilmāksla” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē (Vecrīgā, Skārņu ielā 10/20) līdz 26. jūnijam;

* „Puķu izstāde. Glezniecība un grafika” Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 10a) līdz 24. jūlijam un

* Andra Zēgnera fotogrāfiju izstādi „Signum florentis II” Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 2. stāva vestibilā (Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 10a) līdz 26. jūnijam.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ziedi skatāmi porcelānā un tekstilmākslā. Izstādē aplūkojami ziedu rotājumi latviešu lietišķajā mākslā no 19. gadsimta beigām līdz 21. gadsimtam. Ekspozīcija atklāj puķes attēlojuma daudzveidību un pielietojuma aspektus gandrīz katrā lietišķās mākslas nozarē no nezināma tautas mākslas meistara darinājuma līdz laikmetīgam ziedu atveidojumam. Dekoratīvajā mākslā ziedu atainojums sastopams visdažādākās nosacītības izpausmēs, kas saistītas ar attiecīgā laikmeta stila īpatnībām un katra mākslinieka individuālo rokrakstu. Izstāde atspoguļo to, kā zieda tēls mainās līdzi mākslas stilu raksturam un kuru ziedu motīvi bijuši iemīļoti vienā vai otra laika posmā.

Puķu izstāde Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē simboliski iesāk pavasarī. Tā aicina iepazīt, kā puķes daudzkrāsaino fascinējumu gleznās, akvareļos, zīmējumos un grafikās atainojuši Latvijas un ārzemju mākslinieki no 19. gadsimta līdz pat mūsdienām. Viena no pamattēmām veltīta puķu karalienei – rozei. Īpaši izcelta tēma „Cilvēks un puķe”, kurā zieds kalpo kā modeli rotājošs akcents un simbolisks skaidrojums. Izstādes mērķis ir ieskatīties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bagātīgajā un līdz šim mazāk redzētajā krājuma daļā, kā arī dažās privātkolekcijās.

Savukārt fotomākslinieka Andra Zēgnera radošo rokrakstu muzeja vestibilā ierīkotajā izstādē raksturo vērienīgi fotogrāfiju cikli, kuros autors pēta un tuvplānā iemūžina dažādus dabas elementus un objektus   uguns plastiku, ūdens, zemes un akmens virsmas. Apkārtējā pasaulē iedvesmo fotogrāfu uz neparastu formu meklējumiem, kuru mērķis ir materialitātes vizuālā atklāsme.

Sīkāk internetā: www.lnmm.lv.

Elmārs Barkāns/ Foto: EPA/LETA, publicitātes foto