Zatleru gan gāna, gan slavē
Politika

Zatleru gan gāna, gan slavē

Jauns.lv

Valdis Zatlers, rosinot 10. Saeimas atlaišanu, esot rīkojies drosmīgi, labojis savas agrāk pieļautās kļūdas, demonstrējis savu savtīgumu un bailīgumu. Tik dažādi tiek vērtēts prezidenta sestdienas vakara paziņojums.

Zatleru gan gāna, gan slavē...

Pāris dienu laikā prezidents Valdis Zatlers par sevi uzzinājis daudz vairāk, nekā iepriekšējo četru gadu laikā – sākot no tā, ka viņš ir nacionālais varonis un beidzot ar to, ka ir savtīgs un bailīgs nodevējs.
Pāris dienu laikā prezidents Valdis Zatlers par sevi uzzinājis daudz vairāk, nekā iepriekšējo četru gadu laikā – sākot no tā, ka viņš ir nacionālais varonis un beidzot ar to, ka ir savtīgs un bailīgs nodevējs.

Zīmīgi, ka paši Saeimas deputāti par Zatlera lēmumu, kurš tiešā veidā ietekmē viņu likteni, īpaši publiskajā telpā par to neizsakās. Viņi (ar atsevišķiem izņēmumiem) prezidenta rīcību vērtēšanu atstāj galvenokārt Saeimas frakciju vadītājiem.

Daudz runātnīgāki ir pašvaldību vadītāji, kuru domas krasi atšķiras no viņu pārstāvēto partiju vadoņu uzskatiem. Tā, piemēram, prezidenta lēmumu atlaist Saeimu atzinīgi vērtē tautpartijieši – Preiļu un Aizkraukles mēri, kuru „Rīgas priekšnieki” ar oligarhu Andri Šķēli priekšgalā tagad aizgūtnēm lamā Zatleru.

Kasjauns.lv apkopoja, ko tad īsti parlamentārieši, valdības pārstāvji un politisko procesu vērotāji ir teikuši par Zatlera lēmumu rosināt Saeimas atlaišanu.

Runā oligarhi

Ventspils mērs Aivars Lembergs: „Tā vietā, lai izvēlētos godīgas publiskās politiskās sacensības ceļu, prezidents Zatlers izvēlējās galēju populismu un, protams, neatrada nevienu citu visu nelaimju un neveiksmju cēloni, kā tikai un vienīgi oligarhu Lembergu, vienlaikus līdz ar Lembergu par noziedznieci netieši nosaucot arī Ventspili un tās dinamisko attīstību Latvijas neatkarības gados. Izrādās, pilsēta un tās iedzīvotāji jāsoda par to, ka Ventspils vairs nav izdangāta, ieaugusi usnēs, netīra un piedrazota.”

Saeimas deputāts Andris Šķēle („Par labu Latviju”):

„Nepamet sajūta, par ko norāda arī vairāki komentētāji, ka, iespējams, ir bijušas Zatlera rūpes par personisko likteni. Uzrunā bija daudz nekonkrēta patosa, taču nebija noslēpjama viņa personiskā nepatika pret šo Saeimu arī aiz tā iemesla ka viņa pārvēlēšanai joprojām trūka balsu.”

Saeimas deputāts Ainārs Šlesers („Par labu Latviju”):

„Lieliski apzinoties, ka viņam nav lielu izredžu tikt pārvēlētam prezidenta amatā, ārsta praksē viņš atgriezties nevēloties, jo politika ir iepatikusies, tāpēc radusies ideja dibināt savu partiju.”

Runā parlamentārieši

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa („Vienotība”): „Šis ir vēsturisks brīdis Latvijas sabiedrībai. Emocionāli svarīgi ir dot iespēju Latvijas pilsoņiem ievēlēt Saeimu no jauna, lai nepieļautu tās kļūdas, kas ir pieļautas visus šos gadus.”

Valērijs Agešins: („Saskaņas centrs”): „Šķiet, ka Zatleram bija visas iespējas atlaist Saeimu jau iepriekšējos gados, piemēram 2009.gadā, kad nelikumīgi tika apcirptas pensijas. Toreiz bija īstais laiks, vai arī pēc grautiņiem Vecrīgā.”

Prezidenta amata kandidāts Andris Bērziņš (ZZS): „Latvijas iedzīvotāji ir pelnījuši mierīgāku klimatu, lai katrs varētu sevi attīstīt.”

Einārs Cilinskis („Visu Latvijai” – TB/LNNK): „Zatlera ierosinājums atlaist Saeimu ir pamatots un loģisks.”

Ilma Čepāne („Vienotība”): „Zatlera paziņojums par Saeimas atlaišanu iezīmē nopietnu krīzi valsts pārvaldē.”

Raivis Dzintars („Visu Latvijai” – TB/LNNK): „Valstij vajadzīgs tautas atzīts un cienīts prezidents, līdz ar ko uzskatām, ka arī nākamajos četros gados valsts prezidenta amatā jābūt Zatleram. Ar savu rīcību viņš ir pierādījis, ka spēj īstajā brīdī uzņemties tautas līdera lomu un spert atbildīgus soļus tautas interešu īstenošanai.”

Eksprezidents Guntis Ulmanis („Par labu Latviju”): „Prezidents neparādīja dzelteno kartīti. Tikko ievēlēts parlaments būtu pelnījis, lai prezidents parāda dzelteno kartīti, vai divas un tikai tad sarkano.”

Jānis Urbanovičs („Saskaņas centrs”): „Valsts prezidenta Valda Zatlera paziņojums par Saeimas atlaišanas ierosināšanu radījis pret viņu lielākas simpātijas daudzos apvienības „Saskaņas centrs” biedros.”

Dzintars Zaķis („Vienotība”): „Šķiet, ka šāda veida paziņojumu Zatleram bija iespēja pateikt vairākas reizes un bijušas daudz kritiskākas situācijas 9. Saeimas laikā.”

Edgars Zalāns („Par labu Latviju”): „Ētiski vērtējot, būtu bijis labāk, ja Zatlers pēc sava paziņojuma pats atsauktu savu kandidatūru prezidenta vēlēšanām.”

Runā valdība

Kultūras ministre Sarmīte Ēlerte („Vienotība”): „Zatlers rīkojās pareizi, ierosinot Saeimas atlaišanu.”

Ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis („Vienotība”):

„Zatlera atkārtota ievēlēšana būtu būtiska, lai nodrošinātu politisko stabilitāti valstī.”

Finanšu ministrs Andris Vilks („Vienotība”):

„Tomēr prezidentam bija jāreaģē, jo tāda sistēma kā līdz šim komfortu neradīja. Tas, kā atsevišķi amati tika balsoti, es nejutos labi un izjutu diskomfortu, tāpēc spēcīgs lēmums bija vajadzīgs.”

Runā pašvaldības

Preiļu novada domes priekšsēdētājs Aldis Adamovičs (Tautas partija). „Valdis Zatlers, atlaižot Saeimu, tomēr ir rīkojies pareizi.”

Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums (Tautas partija): „Manuprāt, prezidents varēja raidīt savlaicīgākus brīdinājumus ar savu nostāju un pieprasījumu, bet, ja iejaukšanās notiek, - labāk vēlāk nekā nekad.”

Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis („Cilvēkiem un zemei”): „Tagad šim solim ir ļoti nepiemērots laiks gan no ekonomiskās, gan no politiskās stabilitātes, gan arī no ētiskā viedokļa - saistībā ar paša Prezidenta vēlēšanām.”

Bauskas novada mērs Valdis Veips (Pilsoniskā savienība): „Beidzot iedzīvotājiem ir cerības uz pārmaiņām, uzlabojumiem.”

Runā procesu vērotāji

Politologs Ivars Ījabs:

„Valsts prezidents rīkojās pēc devīzes „labāk vēlu nekā nekad”.”

Bijušais Tautas partijas biedrs Jānis Lagzdiņš:

„Prezidents deva politisku ļoti asu un negatīvu vērtējumu tai politikai, ko realizē trīs oligarhi un viņu partijas sadarbībā ar „Saskaņas centru”.”

Polittehnologs Jurģis Liepnieks:

„Valdis Zatlers, nolemjot uzsākt Saeimas atlaišanas procedūru, rīkojās kliedzoši savtīgi. Prezidentam pietrūka dūšas zaudēt un pašlaik ir radīta situācija, kad parlamentam un valdībai būs jāstrādā priekšvēlēšanu kampaņas atmosfēras apstākļos. Zatlers tādējādi ir izveidojis „īstu, lielu un sulīgu krīzi”.”

„Grindeks” padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans:

„Šo lēmumu es vērtēju ne sevišķi labi. Acīmredzot, viņš jūt, ka vēlēšanās Saeimas deputāti var nobalsot pret viņa pārvēlēšanu. Tādi gājieni ir ne tikai negaidīti, bet arī nepareizi. Viņš tā nevarēja rīkoties.”

Ekonomists Uldis Osis:

„Saeimas atlaišana bija nepieciešams lēmums, kas varētu cilvēkiem dot lielāku ticību savai valstij un pašu spēkiem.”

Ekonomists Jānis Ošlejs:

„Zatlera lēmums bija principu un vērtību vadīts un par to man ir prieks.”

Politologs Juris Rozenvalds:

„Zatlera lēmums nav vērtējams viennozīmīgi, jo tas ir pretrunā ar paša prezidenta ierosināto Satversmes grozījumu garu, kuri deva tiesības tautai atsaukt parlamentu.”

Lietuvas vēstnieks Latvijā Antans Vaļonis:

„Prezidents šādi rīkojas dažas dienas pirms vēlēšanām. Te kaut kāds apvērsuma gars... Viss pēc konstitūcijas, taču rīcības iemesli ož ne pārāk patīkami.”

Eksprezidenta Vaira Vīķe – Freiberga:

„Esmu šokēta, ka Valsts prezidents Valdis Zatlers ir rosinājis atlaist Saeimu dažas dienas pirms prezidenta vēlēšanām.”

Elmārs Barkāns/ Foto: Ieva Čīka/LETA