Politika

Vienotība: SC un Nacionālais bloks pieprasot Štokenberga demisiju, atriebjas par kontrabandas apkarošanu

Jauns.lv

Apvienības "Saskaņas centrs" (SC) un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) bloķēšanās, lai prasītu tieslietu ministra, iekšlietu ministra pienākumu izpildītāja Aigara Štokenberga (V) demisiju, vieš aizdomas par atriebību par veiksmīgu ministra darbu, kā arī vēlmi radīt politisku nestabilitāti, uzskata apvienība "Vienotība".

Vienotība: SC un Nacionālais bloks pieprasot Štoke...

Divu tik radikāli pretēju politisko spēku apvienošanās šādam lēmumam liekot jautāt, kas šos politiķus vieno un mudina meklēt kopīgu valodu, teikts "Vienotības" paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.

"Vienotība" norāda, ka politiskajā retorikā mūžīgo ienaidnieku kopīgā vēlme atbrīvoties no iekšlietu ministra pienākumu izpildītāja Štokenberga ir, mazākais, aizdomīga. Nevilšus rodoties jautājums, vai tā nav atriebība par paveikto kontrabandas apkarošanas jomā.

"Vienotība" atgādina, ka Štokenbergs kā iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs tikko parakstījis grozījumus Krimināllikumā, kas pastiprina atbildību par kontrabandu. Turklāt kopš gada sākuma uz Latvijas robežas aizturēts divreiz vairāk kontrabandas kravu nekā pērn visa gada laikā. Pēdējā mēneša laikā vien esot aizturētas kontrabandas kravas vairāk nekā sešu miljonu latu vērtībā.

Štokenberga kolēģis partijā "Sabiedrība citai politikai" un "Vienotības" Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Edvards Smiltēns aģentūrai LETA norādīja, ka Štokenbergs kā ministrs atvēris ļoti plašu fronti reformām, kas kādā varētu būt izraisījis neapmierinātību. Iespējams, ka demisijas pieprasījums esot tikai priekšvēlēšanu kontekstā, bet tas varētu būt arī saistīts ar ministra paveikto tieslietu un iekšlietu jomā, jo SC un VL-TB/LNNK bloķēšanās esot ļoti aizdomīga.

"Strādājot Saeimā, bija skaidri redzama neapmierinātība gan ar Štokenberga grozījumiem Komerclikumā (ofšoru atklāšana), gan aktivitātēm tiesu sistēmās, jo sevišķi cietumu sistēmas sakārtošana, gan straujie lēmumi kontrabandas apkarošanai, gan policijas vadības maiņa," sacīja Smiltēns.

Politiķis jau ministram esot sacījis, ka viņš šo septiņu mēnešu laikā paspējis sarežģīt dzīvi daudzām ietekmīgām personām Latvijā un daudziem uzkāpis uz varžacīm. "Līdz ar to kaut kas tāds bija gaidāms, taču pārsteigums, cik lielā kopībā no SC un VL-TB/LNNK," atzina "Vienotības" politiķis.

Kā ziņots, desmit Saeimas deputāti no SC un VL-TB/LNNK frakcijām lūguši Valsts prezidentam Andrim Bērziņam sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai izskatītu jautājumu par neuzticības izteikšanu Štokenbergam. Bērziņš šo jautājumu izvērtēs.

Aicinājumu parakstījuši VL-TB/LNNK deputāti Imants Parādnieks, Raivis Dzintars, Einārs Cilinskis, Jānis Dombrava, Inese Laizāne, Dzintars Rasnačs, kā arī SC deputāti Ivans Klementjevs, Ivans Ribakovs, Aleksejs Burunovs un Viktors Jakovļevs.

Iesniegumā norādīts, ka, lai arī Štokenbergs ir aktīvi centies sevi parādīt kā tiesiskuma aizstāvi un uzsvērt godīgas un caurspīdīgas uzņēmējdarbības lielo nozīmi tautsaimniecības attīstībā, atklātībā esot nākuši fakti, kas liekot apšaubīt paša Štokenberga rīcības tiesiskumu un ētiskumu, norādot uz ministra dubultmorāli.

Deputāti norāda, ka Štokenbergam daļēji piederošs uzņēmums ir iesaistīts darījumu shēmās ar nekustamo īpašumu, kuru mērķis ir bijis apiet nodokļu samaksu, tādejādi valstij nodarīti finansiālie zaudējumi vairāku simtu tūkstošu latu apmērā.

Pašreizējais tieslietu ministrs publiski esot izteicis nepatiesus apgalvojumus, apliecinot, ka par viņa uzņēmumiem ir samaksāti visi nodokļi, tomēr atklājies, ka ministram daļēji piederošais uzņēmums nav nomaksājis nodokļus vairāk nekā 395 000 latu apmērā.

Iesnieguma autori norāda, ka šajā brīdī tieslietu ministrs atrodas interešu konfliktā. Viņš ir politiskais vadītājs ministrijai, kuras pārraudzībā atrodas maksātnespējas procesu uzraudzība, kamēr pašam piederošais uzņēmums atrodas maksātnespējas procesā. Savukārt šo, iespējams, krimināli sodāmo darbību izvērtēšana ir policijas kompetencē, bet pašlaik Štokenbergs pilda arī iekšlietu ministra pienākumus.

Ņemot vērā gan paša Štokenberga, gan viņa politiskā spēka sludinātos augstos ētiskos standartus, gan augstos amatus, kādus valdībā un politisko partiju apvienībā "Vienotība" ieņem Štokenbergs, demisijas prasības pieteicēji uzskata, ka tas ir pamats Saeimai izvērtēt Štokenbergam doto uzticību tieslietu ministra amatā.

LETA