Odi Latvijā ievazā jaunu slimību: cilvēkā iemājo apaļtārps
Sabiedrība

Odi Latvijā ievazā jaunu slimību: cilvēkā iemājo apaļtārps

Jauns.lv

Šovasar odi Latvijā ievazājuši nebijušu slimību – filariozi: līdz ar oda kodumu cilvēks iedzīvojas parazītā – apaļtārpā. Latvijā jau reģistrēti divi šādi gadījumi – vienam pacientam tārps bija ieperinājies acī, otram – uz ādas.

Odi Latvijā ievazā jaunu slimību: cilvēkā iemājo a...
Šovasar odi Latvijā ienesuši jaunu slimību – filariozi, kas līdz ar koduma apsārtumu asinssūcēja upurim uz ādas ieperina parazītu – apaļtārpu.
Šovasar odi Latvijā ienesuši jaunu slimību – filariozi, kas līdz ar koduma apsārtumu asinssūcēja upurim uz ādas ieperina parazītu – apaļtārpu.

Filarioze Latvijā ir konstatēta pirmo reizi. Tā ir raksturīga tropu un subtropu klimatiskajai joslai – Vidusjūras zemēm un Sahārai Āfrikā. Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālisti stāsta, ka atsevišķi saslimšanas gadījumi tomēr nu ir konstatēti arī Eiropā un Āzijā.

Jauna slimība Latvijā

Abos gadījumos, kuri šovasar reģistrēti Latvijā, saslimšanu izraisījis parazīts - apaļtārps „Dirofilaria repens – dirofilārija, kas parasti izraisa saslimšanu dzīvniekiem, savvaļas un mājas plēsējiem (suņiem, kaķiem, lapsām un citiem). Dirofilāriju kāpurus pārnes odi, un kāpuri attīstās dzīvnieku vai cilvēka audos. Pieauguša tārpa garums ir 25 līdz 30 centimetri, diametrs ir divi trīs milimetri.

Ar apaļtārpu inficētie cilvēki nav bīstami apkārtējiem un tas neizraisa smagas sekas. Līdzko ārsts no cilvēka izvelk tārpu, pacients praktiski uzreiz arī izveseļojas.

LIC direktores vietniece medicīnas darbā Velga Ķūse „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” stāsta: „Filariozei ir dažādi veidi un attiecīgi slimības izraisītājus pārnēsā dažādu veidu odi, nevar apgalvot, ka Latvijā reģistrētajos gadījumos cilvēkus inficējuši parastie odi, kuri raksturīgi Latvijas klimatam.” Tomēr par Latvijā sastopamiem odiem jāspriež insektu pētniekiem. Literatūrā aprakstītajos gadījumos minēts, ka filariozi var pārnēsāt dažādu veidu odi.

Tārps acī

Inficēšanās ar filariozi notiek caur insekta kodienu, kas atstāj uz cilvēka ādas mikrofilārijas. Konkrētajos saslimšanas gadījumos tās ir bijušas dirofilārijas, kuras galvenokārt skar ādu, zemādu un limfātisko sistēmu, un abos gadījumos tika atrasti filariozes tārpi, kurus pārbaudot laboratorijā, tika secināts, ka tā ir parazitāra saslimšana.

„Vienā gadījumā pacientam bija sākušās redzes problēmas, un, vēršoties pie okulista, ārsts, apskatot acis, atrada tajā tārpu, savukārt otrā gadījumā cilvēks pats to bija pamanījis uz ādas,” norādīja Ķūse.

Reta inficēšanās

Cilvēku inficēšanās notiek reti, taču pēdējos gados pasaulē reģistrēto gadījumu skaits pieaug, ko daļēji var skaidrot ar klimata izmaiņām. Inficēšanās cilvēkiem parasti izpaužas ar sāpīgu sabiezējumu zemādas audos, kuru lokalizācija varētu mainīties atbilstoši tārpa migrācijai zem ādas.

Ja cilvēkam pēc ceļojuma uz šās infekcijas skartajām teritorijām (Vidusjūras zemes, Sahāra) parādās klīniskie simptomi - drudzis, caureja, dzelte, izsitumi - noteikti jāvēršas pie ārsta.

Infekcija – parazīts visbiežāk „iemājo” sejā, augšdelmos, krūšu kurvī, vēdera priekšējā sienā, augšstilbos un vīriešu dzimumorgānos.

Kasjauns.lv/ Foto: Bulls Press

Tēmas