11. Saeimas vēlēšanās mīlētākie un nīstākie kandidāti
Politika

11. Saeimas vēlēšanās mīlētākie un nīstākie kandidāti

Jauns.lv

Saskaņiešu fani mīl Rubika uzvārdu, zaļzemnieku atbalstītāji nemīl Imantu Kalniņu, vislatvieši no partijas izstumj veco tēvzemiešu gvardi, Kasjauns.lv secināja, vētījot vēlēšanās vilkto plusiņus un mīnusiņus pie deputātu kandidātu vārdiem.

11. Saeimas vēlēšanās mīlētākie un nīstākie kandid...
Tikko aizvadītajās Saeimas vēlēšanās balsotāji ar plusiņu un mīnusiņu palīdzību arī sagādājuši vienu otru interesantu pārsteigumu.
Tikko aizvadītajās Saeimas vēlēšanās balsotāji ar plusiņu un mīnusiņu palīdzību arī sagādājuši vienu otru interesantu pārsteigumu.

Vienotība

Rīgas sarakstā vislielāko mīnusiņu skaitu ir savācis Ģirts Valdis Kristovskis. No 49 436 par „Vienotību” balsojušajiem 14 520 viņu ir svītrojuši (plusiņus pielikuši tikai 8570). Līdz ar to ārlietu ministrs no 1. vietas Rīgas sarakstā noslīdēja līdz pēdējai – 33, un viņam vairs nav nekādu izredžu iekļūt Saeimā. Otro vislielāko mīnusiņu skaitu saņēma libānietis – dakteris Hosams Abu Meri – 5040 mīnusiņus, bet viņš pamatīgi apsteidza Kristovski, jo saņēma arī ievērojamu skaitu plusiņu – 4828.

Latgalē nekādu pārsteigumu gan nav. Saeimā iekļuvuši gan bijušais Daugavpils mērs Jānis Lāčplēsis, gan kādreizējais KNAB šefs Aleksejs Loskutovs, sarakstā vien apmainoties vietām. Lāčplēsis kļuva par pirmo, bet Loskutovs par otro, kas neko būtiski nemainīja. Izteiktu nemīļu latgaliešiem no „Vienotības” saraksta nebija.

Arī Vidzemē viss ir noticis pēc plāna – viss saraksta pirmais septiņnieks savas vietas saglabāja un arī iekļuva Saeimā ar premjeru Valdi Dombrovski priekšgalā. Vienīgi tur sodīts dziedātājs un svētku aģentūras „Santa” vadītājs Harijs Ozols, kuru apsūdzēja sadarbība ar VDK. Viņš strīpojumu rezultātā no 26. vietas noslīdēja līdz 29. Bet tas jau saraksta apakšdaļā un vietu sadalījumu neiespaidoja. Pavisam nedaudz līdz iekļūšanai Saeimā pietrūka literātam Ingmāram Čaklajam. Viņš visdrīzāk Saeimā arī tiks, ja kāds no „Vienotības” ievēlētajiem deputātiem pāries strādāt par kādas ministrijas vadītāju.

Kurzemē arī viss notika kā plānots, jo Saeimā iekļuva saraksta līdere – Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. No trešās uz otro vietu pakāpās Janīna Kursīte – Pakule, tādējādi vietu parlamentā neatvēlot bijušajai veselības ministrei Ingrīdai Circenei.

Pārsteigumu sastrādāja zemgalieši, kuri ar 6159 mīnusiem pret 4527 plusiem no 16 590 biļeteniem no pirmās uz pēdējo vietu aizsūtīja tieslietu ministru Aigaru Štokenbergu. Līdz ar to pirmajā ievēlētajā trijniekā ir Atis Lejiņš, Dzintars Zaķis un Jānis Reirs. Aiz strīpas – 4. vietā palika kultūras ministre Sarmīte Ēlerte.

Zatlera Reformu partija

Rīga visnemīlētākais ZRP deputāta kandidāts ir mūziķis Valters Frīdenbergs, kurš no 42 941 balss ir saņēmis 2525 mīnusiņus. Daudz vairāk gan viņš ir saņēmis plusiņus – 2709, bet tas noteikti ir uz viņa fanu, nevis politiskās pieredzes rēķina. Vēl visvairāk mīnusiņus – 2367 – ir saņēmis ZRP premjera kandidāts Edmunds Sprūdžs. Tomēr to visu nomazgā milzīgais plusiņu skaits – 11 756.

Vidzemnieki vienu lielu plusu ir ielikuši Valdim Zatleram: no 67 048 biļeteniem vairāk nekā pusē – 37 235 Zatleram ir pielikti plusi, mīnusi gan pavisam maz – 1147. Jāteic, ka šoreiz nav nostrādājis stereotips, ka māksliniekiem un dziesminiekiem politikā nav ko darīt – Austrim Grasim ir 4030 plusi pret 1842 mīnusiem. Tomēr Grasis ir saraksta lejasgalā, un parlaments viņam nespīd.

Jāteic, ka ZRP nevar lepoties ar daudz strīpojumiem un plusiņiem, jo sarakstā pārsvarā bija plašākai publikai mazpazīstami vārdi. Vēlētāji vairāk balsoja par ideju, nevis konkrētiem deputātiem.

Saskaņas centrs

Saskaņiešu atbalstītāji uzsvērti balsoja par sarakstu līderiem. Tā, piemēram, Rīgā Jānim Urbanovičam no 118 075 iespējām tika 49 943 plusiņi.

„Saskaņas centram” pie sirds arī iet uzvārds Rubiks. jo viņi uz nebēdu plusiņus lika Alfrēda Rubika dēliem. Rīgā Artūrs Rubiks nopelnījis 21 227 plusiņus, bet Raimonds Rubiks Latgalē 10 054 plusiņus.

Jāteic, ka šoreiz saskaņiešu atbalstītāji ir izvairījušies no radikāli etniska balsojuma, protams, katra konkrēta saraksta ietvaros. No sarakstiem izteikti nav svītroti kandidāti ar latviskiem vārdiem – plusiņus un mīnusiņus solidāri pelnījuši gan kandidāti ar latviskiem, gan nelatviskiem uzvārdiem.

„Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK

Vislatviešu fani ir cītīgi svītrojuši un vilkuši plusus. Rīgā visnemīlētākais ir bijis, tiesa, saraksta pēdējā vietā ierakstītais, ekspolitiķis Aleksandrs Kiršteins, kurš saņēmis vienu no vislielākajiem mīnusiņu skaitiem – 2960 no 38 050 iespējamajiem. Visnemīlētākais ir bijis Dzintars Rasnačs, kurš nopelnījis 3090 mīnusus.

Latgalē vislielāko plusu skaitu ir dabūjusi Inese Laizāne (1635 no 5350). Savukārt Vidzemē atbalstu nopelnījuši vislatviešu līderi Raivis Dzintars (27 085 no 45 613) un Jānis Dombrava (9872 plusiņi). Kurzemē vislielāko mīnusiņu skaitu (1166) saņēmis tenors Nauris Puntulis, bet tajā pašā laikā arī vienu no lielākajiem plusiņu skaitiem – 1803 no 17 499.  Vēl kurzemnieki cītīgi plusiņus likuši Gaidim Bērziņam.

Jāteic, ka VL-TB/LNNK sarakstā vēlētāji izteikti atbalstījuši jaunos „Visu Latvijai!” biedrus, atsakoties no vecās tēvzemiešu gvardes.

Zaļo un zemnieku savienība

Rīdziniekiem pie dūšas nav gājis „Degpunkta”  Kārlis Seržants, kurš saņēmis 1440 no  17 025 iespējamajiem mīnusiņiem. Tomēr 2732 kriminālo ziņu cienītāji viņam ir arī ielikuši plusiņus. Otrs visnemīlētākais ir ekonomiskās apokalipses sludinātājs, ekonomists un Ventspils augstskolas lektors Dmitrijs Smirnovs, kurš saņēmis 1157 mīnusiņus. Vēl Rīgas zaļzemnieku atbalstītāji nav mīļojuši Arvīdu Ulmi, Valeriju Kozlovu un Vladislavu Šlēgelmilhu.

Savukārt Kurzemē zaļzemnieku fani pamatīgi ir sodījuši komponistu Imantu Kalniņu, kurš saņēmis vislielāko mīnusu skaitu - 3125 no 27822 iespējamajiem.

Elmārs Barkāns/Edijs Pālens, Evija Trifanova, Ieva Čīka, Lita Krone/LETA, Dmitrijs Kijonoks