Politika

Dombrovskis neļauj pirms valdības sēdes iekļaut jautājumu par skolotāju algām

Jauns.lv

Šodien Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) neatļāva izglītības un zinātnes ministram Rolandam Brokam (ZZS) iekļaut valdības darba kārtībā jautājumu par mērķdotāciju sadali pedagogu darba algām.

Dombrovskis neļauj pirms valdības sēdes iekļaut ja...

Dombrovskis ministram norādīja, ka dokumenti valdības darba kārtībai ir jāiesniedz laikus, nevis pirms sēdes, turklāt Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) dokumenti par mērķdotāciju sadali pedagogu darba algām līdz nākamajai valdības sēdei 4.oktobrī ir jāsaskaņo ar Finanšu ministriju, kā arī jārod risinājums, kā privāto izglītības iestāžu skolotāju algām paredzēto finansējumu pārskaitīt šīm iestādēm, nevis vispirms pašvaldībām, kuras to tālāk pārskaita privātajām izglītības iestādēm.

Kā ziņots, 20.septembrī IZM izveidotā komisija apstiprināja mērķdotācijas sadalījumu pašvaldību izglītības iestādēs nodarbināto pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām šā gada četriem mēnešiem.

Mērķdotācijas apmērs pašvaldību pamata un vispārējās izglītības iestādēs nodarbināto pedagogu darba samaksai no šī gada septembra līdz decembrim ir 46 311 836 lati jeb 678,96 lati vienam skolēnam. IZM sagatavoto rīkojuma projektu par mērķdotācijas sadali valdībā bija plānots apstiprināt šodien, taču jau 23.septembrī IZM sasauca komisijas ārkārtas sēdi, kurā tika nosaukta cita summa - 677,40 lati. Līdz ar to summa, kas seko vienam skolēnam, ir samazinājusies par 1,08 latiem, bet kopā par 2,5 miljoniem latu un pašvaldības nevarēs nodrošināt pedagogiem atalgojumu iepriekšējā mācību gada apmērā par to pašu darbu.

Savukārt internātskolu uzturēšanas izdevumiem šī gada pēdējiem četriem mēnešiem ir plānoti tikai 52,69% no nepieciešamā finansējuma.

Kā aģentūru LETA šorīt informēja IZM Komunikācijas nodaļā, esošais valsts budžeta līdzekļu apjoms gadam ir nepietiekams, lai nodrošinātu speciālās izglītības iestāžu uzturēšanas izmaksas pilnā apmērā, taču IZM pašlaik strādā, lai rastu risinājumu esošajai situācijai.

IZM Komunikācijas nodaļā skaidroja, ka atbilstoši valsts budžeta likumam 2011.gadam mērķdotācija pašvaldībām - pašvaldību speciālajām pirmsskolas izglītības iestādēm, internātskolām un sanatorijas tipa internātskolām, speciālajām internātskolām bērniem ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem pedagogu darba samaksai un uzturēšanas izdevumiem 2011.gadā ir 48 615 467 lati, kas ir tieši tikpat cik 2010.gadā.

IZM uzsvēra, ka finansējums speciālo izglītības iestāžu uzturēšanas izdevumiem nekad nav nodrošināts 100% apmērā, kā tas noteikts 2010.gada 31.augusta Ministru kabineta noteikumos "Speciālās izglītības iestāžu, vispārējās izglītības klašu (grupu) un internātskolu finansēšanas kārtība". Šī gada pirmajos astoņos mēnešos šis finansējums bija 75% no noteiktā normatīva.

Mērķdotācijas aprēķins pašvaldībām pedagogu atalgojumam un speciālo izglītības iestāžu uzturēšanas izdevumiem tiek veikts, pamatojoties uz pašvaldību ievadīto un apstiprināto informāciju Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS).

IZM norādīja, ka mācību gads un finanšu gads ir atšķirīgi periodi, līdz ar to finansējumu 2011.gada septembrim-decembrim ir iespējams aprēķināt tikai tad, kad skolas un pašvaldības iesniegušas un apstiprinājušas informāciju par skolēnu skaitu jaunajā mācību gadā, kas atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem jāievada septembra sākumā.

Aprēķinu rezultātā secināts, ka šajā mācību gadā pieaudzis skolēnu ar īpašām vajadzībām skaits, kuri integrēti vispārējās izglītības iestādēs un kuriem piemērojams koeficients 1,6 un speciālās izglītības iestādes ir tarificējušas par 315 pedagogu slodzes likmēm vairāk nekā iepriekšējā mācību gadā, kaut gan skolēnu skaits speciālajās izglītības iestādēs samazinājies par 1227 bērniem, kam nepieciešami papildu 478 000 latu.

Sākot ar 2011.gada 1.septembri, darbu sākušas divas jaunas pirmsskolas izglītības iestādes bērniem ar speciālām vajadzībām, kurām esošā budžeta ietvaros tiek nodrošināti uzturēšanas līdzekļi un pedagogu darba samaksa.

Kā ziņots, šajā mācību gadā Latvijas vispārizglītojošajās skolās dienas, vakara un neklātienes programmās mācās 218 539 skolēni, kas salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir par 10 500 skolēniem mazāk.

Šodien ir plānots valdības sēdē apstiprināt pedagogu algu mērķdotāciju sadali, lai gan valdības darba kārtībā pat otrdienas rītā šis jautājums vēl nav iekļauts.

LETA