Konkursā par atbalstu kultūras periodikai uzvarējusi "Kultūras Diena"
Kultūras ministrijas konkursā par atbalstu kultūras periodikai uzvarējusi "Kultūras Diena", ar kuru parakstīts līgums par 50 000 latu piešķiršanu, aģentūru LETA informēja kultūras ministres preses sekretārs Andris Saulītis.
Valsts finansējums piešķirts iknedēļas kultūras izdevumam "Kultūras Diena", tā paplašināšanai un ar to saistīta kultūras portāla "www.kulturasdiena.lv" izveidošanai.
21.oktobrī beidzas 60 dienu termiņš, līdz kuram saskaņā ar konkursa nolikumu ir saistoši konkursā iesniegtie pieteikumi. Ja kultūras ministrs līdz tam neapstiprinātu žūrijas lēmumu, konkurss būtu beidzies bez rezultātiem. Tā kā konkursā bija iesniegti trīs pieteikumi un žūrija vienprātīgi atzina "Kultūras Dienu" kā labāko, tad rezultātu neizsludināšana nozīmētu, ka sabiedrība nesaņemtu kvalitatīvu kultūras izdevumu, par kura akūtu nepieciešamību Kultūras ministrijai jau pērn norādīja Nacionālā kultūras padome.
"Uzskatīju, ka būtu bijis pareizāk, ja šo žūrijas lēmumu parakstītu nākamais kultūras ministrs," saka kultūras ministre Ēlerte. Taču koalīcijas un valdības veidošanas process ir ieildzis, jaunā valdība sāks strādāt, visticamāk, tikai nākamnedēļ, tāpēc tālāka vilcināšanās nozīmētu, ka ministrs ignorē žūrijas lēmumu un lemj konkursu neveiksmei.
Iesniegtos pieteikumus izvērtēja žūrija, kuras priekšsēdētāja bija KM valsts sekretāre Solvita Zvidriņa. Komisijas locekļi bija rakstnieks Māris Bērziņš, filozofs Artis Svece, režisors Gints Grūbe, "Sorosa fonda - Latvija" mediju programmas vadītāja Gunta Sloga, KM Kultūrpolitikas departamenta direktore Jolanta Treile un Budžeta un investīciju nodaļas vadītāja Diāna Vīksne.
SIA "Dienas mediji" pieteikums paredz paplašināt jau esošo iknedēļas (piektdienas) izdevumu "Kultūras Diena" no 8 lpp. uz 12 lpp., kas būtu abonējams un iegādājams arī atsevišķi. Paralēli paredzēts attīstīt jaunu interneta vietni "www.kulturasdiena.lv" ar TV, video un mūsdienīgu blogu vietni (veidojot arī arhīvu), kā arī veidojot planšetdatorā lasāmu izdevuma versiju. Tas paredz veikt arī kultūrizglītojošo funkciju, veidot izglītojošu kultūras kanonu, kā arī sadarboties ar reģioniem un īpaši pievērsties auditorijas paplašināšanai reģionos.
Konkursā piedalījās vēl divi pieteikumi: Latvijas Radošo savienību padomes un biedrības "Satori telpa", abus vismaz sākotnēji paredzot izplatīt ar žurnāla "Ir" starpniecību. Radošo savienību pieteikums piedāvāja 24 lpp. biezu kultūras izdevumu un interneta portāla izveidošanu, saturu piedāvātu profesionāla komanda, kas orientētos uz analītiskiem, kultūrvēsturiskiem, pētnieciskiem materiāliem. Kā būtisku trūkumu žūrija saskatīja pieteikumā aprakstīto biznesa modeli, kas balstās gandrīz tikai uz valsts dotāciju, tāpēc nav ilgtspējīgs, tāpat pārlieku optimistiska ir abonentu prognoze.
Savukārt biedrības "Satori telpa" pieteikums paredzēja 12 lpp. izdevuma izveidošanu, ko izplatītu kopā ar žurnālu "Ir", kā arī interneta portāla attīstīšanu. Kaut gan piedāvājums bija radošs un ar mūsdienīga satura piedāvājumu, šaubas radīja nelielās redakcijas kapacitāte, tāpat finansiālā ilgtspējība. Būtiski, ka izdevums nebūtu nopērkams atsevišķi, bet tikai kopā ar žurnālu "Ir".
Konkursu par atbalstu vispusīga, mūsdienīga iknedēļas kultūras izdevuma un ar to saistīta interneta resursa attīstībai, paredzot šim mērķim finansējumu 50 000 latu apmērā, KM izsludināja jūlijā pēc diskusijām Nacionālajā kultūras padomē. Tā secinājusi, ka kultūras periodikas jomā informācija par kultūras norisēm un atsevišķu jomu analīze ir pieejama dažāda profila un veida interneta resursos un periodikas izdevumos, taču trūkst vienotas, profesionālas, atraktīvas, pamanāmas un reizē padziļinātas un analītiskas platformas visām mākslas jomām vienuviet un kultūrai plašākā nozīmē.