Uzņemtas piecas īsfilmas par izcilākajiem tūrisma galamērķiem Latvijā
Kultūra

Uzņemtas piecas īsfilmas par izcilākajiem tūrisma galamērķiem Latvijā

Jauns.lv

Līgatne ar savu unikālo papīrfabriku un strādnieku ciematu, kā arī cilvēku veidotajām alām – pagrabiem, prāmi pār Gauju, tūristu maršrutiem, kļuvusi par vienu no izcilākajiem Eiropas Savienības tūrisma galamērķiem.

Uzņemtas piecas īsfilmas par izcilākajiem tūrisma ...
Šogad konkursā par Eiropas izcilāko galamērķi – EDEN konkursā - laurus plūca Līgatne.
Šogad konkursā par Eiropas izcilāko galamērķi – EDEN konkursā - laurus plūca Līgatne.

Līgatnē nule notikušas piecu tūrismam veltītu īsfilmu pirmizrādes. Par pirmizrāžu vietu Līgatne tapa izraudzīta tamdēļ, ka tieši Līgatnes piedāvātais tūrisma projekts uzvarēja šīgada nacionālajā konkursā par  Eiropas izcilākā tūrisma galamērķi jeb EDEN (European Destinations of Excellence) konkursā, kas bija veltīts, lai izceltu tos tūrisma produktus, kas vēsturiski nozīmīgā vidē izveidoti un tiek popularizēti salīdzinoši nesen.. Līdzās Līgatnei atzinību guva arī Cēsu, Liepājas Karostas, Bauskas pils ar Rundāli un Mežotnes pili, Turaidas un Siguldas tūrisma piedāvājumi, par kuriem arī Vides filmu studija uzņēma filmiņas.

EDEN projekta vadītājs Latvijā Armands Muižnieks uzsvēra, ka galvenais nav tas, kurš ir bijis pirmais, otrais vai piektajā vietā konkursā par izcilāko tūrisma galamērķi, bet gan tas, ka tie, kuri šai konkursā piedalījās, ir izpildījuši mājasdarbu. Proti, šie cilvēki patiešām ir centušies panākt, lai viņu pilsētā vai novadā tūrismu varētu raksturot vārdiem - ilgtspējīga attīstība.

Ļoti svarīgi arī, pēc Armanda Muižnieka sacītā, ka tūrisma galamērķi, piedaloties EDEN konkursā, ir pratuši apvienoties. Ja, piemēram, tūristus aicina Cēsis, tad tas ir mēģinājums piesaistīt uzmanību arī Ungurmuižai un Āraišiem, ir apvienojušies arī savstarpējie konkurenti – Turaida ar Siguldu.

Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins, saņemdams balvu, aizsākto domu par apvienošanās nepieciešamību turpināja. „Latvijā pērļu ir ļoti daudz,” viņš teica, daloties savos novērojumos, ka tomēr „pērkam aviobiļetes un braucam meklēt pērles tur, kur to varbūt nemaz nav”. Pēc Aināra Šteina domām – tā vietā vajag tikai „atrast savu pērli, pacelt, nopūst putekļus un parādīt pasaulei”.

Līgatnes vēsture, tūrisma piedāvājums un attīstība saistās ar papīrfabriku, kura sekmīgi strādā un pašlaik domā par ražošanas jaudu palielināšanu.

Jau 190 gadus Līgatnes vārds ir cieši saistīts ar papīrfabriku. Fabrika dibināta 1815. gadā un kopš tā laika darbojas bez ilglaicīgiem pārtraukumiem. Uzplaukuma laikus fabrika piedzīvoja 19. gadsimta beigās. Līdz ar fabriku auga un attīstījās arī papīrfabrikas ciemats, papīrfabrikas vadība darījusi visu, lai saviem darbiniekiem radītu labvēlīgus dzīves apstākļus. 20. gadsimta sākumā līgatniešu sociālais nodrošinājums bija viens no augstākajiem Eiropā. Papīrfabrikas darbiniekiem tika piešķirti atsevišķi dzīvokļi ar malkas apkuri. Par fabrikas piegādāto malku, ūdeni un elektrību nebija jāmaksā. Bija sava skola, slimnīca, dzemdību nams, ambulance un papīrfabrikas akciju sabiedrības nams (mūsdienās kultūras nams). Ja šo kompleksu iežogotu sētā, dzīve turpinātos, jo Līgatne līdz ar visaugstākās kvalitātes papīru ražoja arī enerģiju un pilnīgi sevi apgādāja. Strādnieku mājas, kas tika celtas 20 gs. sākumā papīrfabrikas darbiniekiem ir saglabājušās līdz mūsdienām un tiek apdzīvotas arī šodien, turklāt tās ir senākās baraka tipa celtnes Latvijā. Ēkas ir iekļautas kultūrvēsturisko mantojumu sarakstā.

Klātesot pārstāvjiem no Vides filmu studijas, Tūrisma attīstības valsts aģentūras direktors Armands Slokenbergs un Latvijas televīzijas ģenerāldirektors Edgars Kots Līgatnē parakstīja līgumu par EDEN filmu demonstrēšanu Latvijas TV. Filmu pirmizrāde plānota 18. novembra valsts svētku laikā.

Latvijas izcilākie jaunākie tūrisma galamērķi (Vides filmu studijas īsfilmas)
Līgatne

Bauska, Rundāle, Mežotne

Cēsis

Liepājas Karosta

Turaida un Sigulda

Kasjauns.lv/ Foto: ekrānšāviņš no video