Sabiedrība

Rīgā un Pierīgā iedzīvotāju cerīgās nākotnes noskaņas ir kļuvušas būtiski kritiskākas

Jauns.lv

Pēc 11.Saeimas vēlēšanām Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju vidū cerīgās nākotnes noskaņas ir kļuvušas būtiski kritiskākas, savukārt vidzemnieki un kurzemnieki kļuvuši nedaudz optimistiskāki, liecina pētījuma "DNB Latvijas barometrs" rezultāti.

Rīgā un Pierīgā iedzīvotāju cerīgās nākotnes noska...

Kā informēja pētījuma autori, vērtējot Latvijas ekonomikas pašreizējo situāciju un tās virzību, noskaidrots, ka Rīgas iedzīvotāju vērtējums kopš Saeimas ārkārtas vēlēšanām ir samērā jūtami krities - ja priekšvēlēšanu laikā 22% rīdzinieku atzīmēja, ka ekonomiskā situācija valstī pamazām uzlabojas, tad oktobrī tā uzskatījuši vairs tikai 17% rīdzinieku. Turklāt pieaudzis to rīdzinieku skaits, kuri atzīmējuši, ka Latvijas ekonomiskais stāvoklis pasliktinās - septembrī 21%, bet oktobrī 29%.

Savukārt Pierīgas iedzīvotāji, salīdzinot ar septembri, nedaudz biežāk norādījuši, ka ekonomiskā situācija valstī nemainās vai pasliktinās; līdzīgas vērtējuma izmaiņas vērojamas zemgaliešu atbildēs. Tikmēr Vidzemes un Kurzemes iedzīvotāju vidū kopš septembra nostiprinājies viedoklis, ka ekonomiskā situācija ir nemainīga, kā arī samazinājies aptaujāto skaits, kuri uzskata, ka tā pasliktinās.

Arī prognozējot Latvijas ekonomikas iespējamo stāvokli pēc gada, vislielākais optimisma kritums, salīdzinot ar septembri, novērojams Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju vidū. Šajā iedzīvotāju grupā pieaudzis aptaujāto skaits, kuri uzskata, ka ekonomiskā situācija būs drīzāk pasliktinājusies - septembrī tā domāja 9% rīdzinieku un 16% Pierīgas iedzīvotāju, bet oktobrī - attiecīgi 26% un 23% respondentu. Turklāt rīdzinieki retāk norādījuši, ka ekonomikas stāvoklis turpmākā gada laikā nedaudz uzlabosies.

Tikmēr vidzemnieku un kurzemnieku vidū pozitīvo atbilžu īpatsvars samazinājies retāk, - ja septembrī 17% un attiecīgi 19% aptaujāto norāda, ka ekonomiskā situācija būs nedaudz uzlabojusies, tad oktobrī šis vērtējums nokrities tikai par 3-4 procentpunktiem. Savukārt Zemgales iedzīvotāji biežāk norādījuši, ka Latvijas ekonomikas stāvoklis nebūs mainījies, bet latgalieši sliecas saskatīt ekonomiskās situācijas pasliktināšanos.

Vērtējot savas ģimenes materiālo stāvokli pēc gada, lielākā daļa aptaujāto visos reģionos, salīdzinot ar septembri, bijuši noskaņoti negatīvāk. Taču interesanti, ka Vidzemē aptaujāto skaits, kuri uzskata, ka situācija turpmākā gada laikā uzlabosies, ir pieaudzis no 9% līdz 15%.

"DNB Latvijas barometrs" tiek veidots katru mēnesi, un tajā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgā jomā. Vienlaikus sabiedrībai katru reizi tiek uzdots arī pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo iedzīvotāju vispārējā noskaņojuma izmaiņas.

LETA