Ministri nesteidzas atbrīvoties no saviem uzņēmumiem
Politika

Ministri nesteidzas atbrīvoties no saviem uzņēmumiem

Jauns.lv

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis "tīri sentimentāli" negrib pārdot firmu, savukārt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (Zatlera Reformu partija, ZRP) savam uzņēmumam vēl meklē pircēju.

Ministri nesteidzas atbrīvoties no saviem uzņēmumi...

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs.
Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs.

Caurlūkojot trešās Valda Dombrovska ("Vienotība") valdības ministru deklarācijas, atklājas, ka puse valdības vīru un sievu iesaistījušies uzņēmējdarbībā – daži visai nopietnā mērogā, daži vien ar pāris simboliskām akcijām, ceturtdien vēsta "Diena".

Tomēr pēc Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) datiem, tikai triju no viņiem – Roberta Ķīļa, Riharda Kozlovska un Edmunda Sprūdža (visi Zatlera Reformu partijas izvirzīti) – uzņēmumi pēdējos gados aktīvi piedalījušies valsts iepirkumos.

Bez jau minētajiem kapitāldaļas dažādos uzņēmumos pieder vēl pieciem ministriem. Ekonomikas ministram Danielam Pavļutam (ZRP izvirzīts) – puse konsultantkompānijas "Zeno Consulting". Finanšu ministram Andrim Vilkam ("Vienotība") – dažas akcijas "Ventspils naftā" un "Rīgas farmaceitiskajā fabrikā". Savukārt bezpartijiskais satiksmes ministrs Aivis Ronis izvērsis darbību interneta portālu un būvprojektu biznesā. Viņam daļēji piederošās firmas "Terra Libre" īpašnieku vidū atrodama arī bijušā premjera Einara Repšes dzīvesbiedre Rūta Raginska-Repše un miljonāra Valērija Belokoņa a/s "Belokon Holdings".

Daudz plašāk uzņēmējdarbību izvērsuši tieslietu un kultūras ministri. Tieslietu ministram Gaidim Bērziņam (Nacionālā apvienība) un viņa partijas biedrei kultūras ministrei Žanetai Jaunzemei-Grendei katram pieder kapitāldaļas trijos dažādos uzņēmumos. JaunzemeGrende darbojusies konsultāciju un apdrošināšanas biznesā, bet Bērziņš nekustamo īpašumu un tenisa centra apsaimniekošanā.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (ZRP) ir 67 200 latu vērtu kapitāldaļu īpašnieks uzņēmumā "BBF Consulting", kas darbojas viesnīcu biznesā un ir pamatīgi apķīlāts "DNB bankā". IUB dati rāda, ka tas sniedzis ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumus Rīgā notikušajiem U-19 un U-20 basketbola čempionātiem. Tomēr ar iekšlietu jomu saistītos iepirkumos uzņēmums nav piedalījies, un Kozlovskis publiski solījis: "Jau tuvākajā laikā nokārtošu, lai saistību ar privāto biznesu jau tuvākajā laikā nebūtu."

Laikraksts piebilst, ka Kozlovska sievai daļēji piederošs uzņēmums ēdina Iekšlietu ministrijas darbiniekus, bet ministrs solījis, ka gadījumā, ja, viņam esot amatā, uzņēmumam beigsies līgums, tas jaunā konkursā nepiedalīsies.

Visaktīvākais uzņēmējs jaunajā valdībā bijis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Sprūdžs, kuram pieder kapitāldaļas deviņos dažādos uzņēmumos. Viņa pamatbizness bijis saistīts ar informācijas tehnoloģijām, un firma "HansaWorld Latvia" (nesen pārdēvēta par "Sensum Solutions") aktīvi piedalījusies iepirkumu konkursos par IT risinājumu ieviešanu valsts un pašvaldību iestādēs. Sprūdžs vairākkārt solījis, ka šo uzņēmumu pārdos. Likums šādas prasības viņam neuzliek, bet viņš to darot, lai izvairītos no iespējamā interešu konflikta. Tas gan vēl joprojām nav noticis, un ministrs ar padomnieces Ineses Auniņas starpniecību "Dienai" skaidroja, ka tiekot izvērtēti varianti un notiek pārrunas ar pircējiem, bet termiņu, līdz kuram darījums tiks noslēgts, viņš joprojām nemācēja nosaukt.

Ļoti aktīva dažādu iepirkumu konkursu dalībniece bijusi Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija. 34% tās akciju pieder izglītības ministram Ķīlim, 15% – uzņēmuma izpilddirektorei Annai Seleckai, 51% – "Descartes Consulting", kas savukārt pieder Māršala salās reģistrētai ofšorkompānijai. Uzņēmumu Ķīlis dibinājis 2000.gadā kopā ar diviem saviem studentiem – sabiedrībā pretrunīgu slavu iemantojušajiem sabiedrisko attiecību speciālistiem Jurģi Liepnieku un Kasparu Rolšteinu.

"Gribējām uztaisīt uzņēmumu, kurš piedāvā filozofiju kā produktu tirgum. Ideja bija biznesa formā īstenot savu zinātnisko hobiju," skaidro Ķīlis. Pērn tas darbojies ar aptuveni 6000 latu peļņu.

Uzņēmums šogad piedalījies dažādu valsts iestāžu, arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), iepirkumos. Ķīlis gan norāda, ka tas noticis pirms viņa stāšanās amatā, un sola, ka, kamēr viņš būs ministrs, uzņēmums IZM iepirkumos nepiedalīsies. Viņš skaidro, ka meklējot iespējas, kā iesaldēt savu darbību uzņēmumā, bet atšķirībā no Sprūdža firmu nepārdošot.

"Tīri sentimentāli ļoti negribas pārdot kompāniju, pie kuras šūpuļa pats esmu stāvējis," teicis Ķīlis.

Kasjauns.lv/BNS/Foto: Evija Trifanova/LETA