Viltots! „Siera izstrādājumu” pārdod kā „Krievijas sieru”
Latvijas lielveikalos var nopirkt viltotus sierus. Pārbaudot vairākas siera šķirnes, tika konstatēts, ka Polijā ražotais „Tilzītes” siera izstrādājums tiek pārdots kā īsts siers.
No sešiem citās valstīs ražotā siera paraugiem vienā – Polijā ražotā „Tilzītes” („Krievijas”) tipa siera paraugā „Latvijas Avīzes” veiktajā kontrolpirkumā tika atklāti veselībai nelabvēlīgie nepiena tauki, kurus norādot produkts būtu jāsauc par siera izstrādājumu. Pēc vēršanās Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) sākta izmeklēšana.
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta „BIOR” laboratorijā veiktajās analīzēs Polijā ražotā „Tilzītes” tipa sierā (Latvijā šo siera tipu pazīst ar nosaukumu „Krievijas”) atrasti nepiena tauki. Tas nozīmē, ka šo produktu nedrīkstēja saukt par sieru, bet marķējumā bija jānorāda „siera izstrādājums”. Konkrēts ražotājs veikala marķējumā nav norādīts. Institūta „BIOR” Latgales reģionālā departamenta direktore Anna Dzerkale teic, ka analīze veikta ar akreditētu gāzu hromatogrāfijas metodi, kas ļauj konstatēt sierā augu tauku klātbūtni, ja to daudzums pārsniedz 1,8%.
„Mūsu pārbaudes laikā veikalā „Iki” konstatējām, ka veikals nav vainīgs pircēju maldināšanā – tajā sieru pārfasēja un marķējumā norādīja uz rūpnīcas iepakojuma redzamo informāciju. Inspektoru paņemto „Tilzītes” siera paraugu nosūtījām atkārtotai analīzes veikšanai,” pastāstīja PVD Rīgas nodaļas vadītāja vietnieks Raimonds Tukišs.
Rīgas Stradiņa universitātes docents Zigurds Zariņš teic, ka ražotāji piena produktiem pievieno ne jau labās, piemēram, kviešu dīgstu vai citas eļļas, tie izvēlas lētās eļļas, turklāt marķējumā norādot vien, ka pievienota ir augu eļļa. Ja vien patiešām šo sastāvdaļu norāda.
„Visbiežāk tiek izmantota iecietināta palmu eļļa, kas ir vislētākā, nesatur bioloģiski aktīvās vielas un dod enerģiju. Hidrogenizācijas laikā tā tiek padarīta cieta un pagarinās tās glabāšanas termiņš. Daļēji hidrogenizētos augu taukos atrodamas sliktās transtaukskābes, kas veicina aterosklerozi, palielina sirds asinsvadu slimību risku un, pēc jaunākajiem pētījumiem, sekmē arī audzēju veidošanos,” tā Zariņš.
Pārsteidz, ka Latvijā sodīt nevarēs ne veikalu, kurā pārdots viltus siers, ne siera ražotāju. „Ja mūsu veiktajās analīzēs atklāsies, ka sieram pievienoti nepiena tauki, informēsim Polijas pārtikas uzraudzības dienestu, kas lems par tālāko rīcību. Veikalam Latvijā varam izteikt vien aizrādījumu un likt no jauna un pareizi marķēt siera produktus,” norāda PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vecākā eksperte Vineta Grīnberga.
Aptaujātie Latvijas siera ražotāji uzsver – mūsu valstī neviens ražotājs siera izstrādājumus neražo. Arī PVD pārbaudēs pēdējos gados šādi pārkāpumi nav atklāti. Naudas trūkuma dēļ PVD pēdējos gados siera kvalitāti gan pārbauda vien pēc pircēju iesniegtajām sūdzībām. To patlaban neesot daudz.
Tikmēr Latvijā ražoto sieru no lielveikalu plauktiem arvien vairāk izstumj citās valstīs ražots lētākais siers, par kura kvalitāti nevaram būt droši.
SIA „Elpa” valdes priekšsēdētājs Gundars Sisenis par atklāto viltoto sieru „Latvijas Avīzei” saka: „Ir noticis rupjš pārkāpums, kas radīja negodīgas konkurences nosacījumus. Agrāk mums bija arī nepārbaudīta informācija par Lietuvā ražoto siera izstrādājumu uzdošanu par sieru un pārdošanu Latvijā. Šajā gadījumā liekas, ka pircējus ir maldinājis gan veikals, gan ražotājs. Uzskatu, ka veikaliem – pēdējam posmam, pirms produkts nonāk pie pircēja, tomēr vajadzētu pārbaudīt, cik tas ir drošs un atbilstošs marķējumam, tāpēc jāsoda ir arī pārdevējs. Tirgotājs drīkst pelnīt, tomēr peļņas gūšanai jānotiek godīgi un nemaldinot pircējus.”
Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock