Latvijā miris pirmais gripas slimnieks
Latvijā aizvadītajā nedēļā konstatēts šosezon pirmais gripas upuris, informē Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) pārstāvji. Pēdējās dienās audzis arī kopējais gripas slimnieku skaits.
"Aizvadītajā nedēļā saņemts viens ziņojums par nāves gadījumu pacientam ar apstiprinātu gripas infekciju. Pacientam bija smagas hroniskas slimības, kas, inficējoties ar gripu, izraisīja dzīvību apdraudošas komplikācijas un pacienta nāvi. Mirušajam cilvēkam laboratoriski bija apstiprināts B tipa gripas vīruss," sacīja LIC epidemioloģe Raina Nikiforova.
Latvijas Infektoloģijas centra epidemiologu apkopotie gripas monitoringa dati liecina par pacientu skaita pieaugumu un šīs infekcijas izplatību.
Ambulatorās monitoringa iestādēs pagājušajā nedēļā vērsušies 15 pacienti ar gripas klīniskiem simptomiem. Daugavpilī bija trīs gadījumi, Rīgā - desmit un Valmierā - divi. Gripas intensitāte Latvijā nedēļas laikā pieaugusi par 15% - no 12 saslimušiem uz 100 000 iedzīvotājiem janvāra trešajā nedēļā līdz 14 gadījumiem ceturtajā nedēļā.
Nevienā no gripas monitoringā iekļautajām pilsētām gripas intensitāte nepārsniedza 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.
Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām pieaugusi piecās pilsētās. Visaugstākā saslimstība bija reģistrēta Rēzeknē - 1579 gadījumi, Rīgā - 1465, Jelgavā - 1406 un Valmierā - 1443 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
Tikmēr Pasaules Veselības organizācija informē, ka Eiropas reģiona lielākajā aizvadītajā nedēļā gripas aktivitāte bija zema, tomēr Bulgārija, Islande, Malta un Spānija informēja par gripas aktivitātes pieaugumu. Pēc ģeogrāfiskās izplatības par plašu gripas izplatību ziņoja Itālija un Spānija, par reģionālo gripas izplatību ziņoja četras valstis, par lokālu gripas izplatību ziņoja 29 valstis, un tikai deviņās valstīs gripas aktivitāte netika novērota.
Gripas simptomi ir drebuļi un strauja ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, stipras galvas sāpes, muskuļu un locītavu sāpes, sāpes acu ābolos, kasīšanās sajūta rīklē, sauss, kairinošs klepus, sāpes aiz krūšu kaula un izteikts nespēks.
Cilvēkam ir nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu, ja viņam parādās gripas simptomi, un jāpaliek mājās. Slimnieku mājās izolē atsevišķā istabā un regulāri vēdina telpas, slimniekam jālieto atsevišķi trauki un higiēnas piederumi.
No elpceļu infekcijām un gripas iespējams izvairīties, ievērojot speciālistu konsultācijas un padomus, kā arī personīgo higiēnu, tostarp roku mazgāšanu, elpceļu higiēnu. Ir jācenšas izvairīties no kontakta ar vīrusu infekcijas slimniekiem. Un arī pašam saslimušajam jāapzinās, ka, neizārstējies un neievērojot piesardzības pasākumus, viņš var apdraudēt visu apkārtējo veselību.
Tāpat arī ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu - zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas, arī skābpiena produktus (kefīru, paniņas, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu, jācenšas lietot vitamīniem bagāts uzturs, arī pastaigas svaigā gaisā palīdzēs uzturēt stiprāku imunitāti, norāda speciālisti.