Kādi tik supervaroņi dzīvo mūsu vidū!
Kultūra

Kādi tik supervaroņi dzīvo mūsu vidū!

Jauns.lv

Leģendārais komiksu autors Stens Lī ir pārliecināts – cilvēki ar neparastām spējām ir pavisam īsti. Viņš nosūta pasaules vislokanāko vīru Danielu Brauningu Smitu ceļojumā ap zemeslodi, lai tos uzmeklētu. Rezultātus varat skatīties LNT trešdienu vakaros šovā „Cilvēki ar pārdabiskām spējām”!

Kādi tik supervaroņi dzīvo mūsu vidū!...
Pasaulē lokanākais cilvēks Daniels Braunings Smits atpūšas šādi.
Pasaulē lokanākais cilvēks Daniels Braunings Smits atpūšas šādi.
Polijā dzimušais Miroslavs Magola sāka nodarboties ar jogu un meditāciju 1988. gadā. Viņš gribēja attīstīt telekinēzes spēju un pēc kāda laika atklāja, ka viņa āda pievelk metāla priekšmetus.

Neparastākie no neparastajiem

Kādreiz ar pārcilvēciskām spējām lepojās vien sengrieķu dievi, bet XX gadsimtā viņus no troņa uz visiem laikiem nogāza komiksu varoņi. Supermens, Betmens, Halks, Kapteinis Amerika, Dzelzs vīrs, Kaķsieviete, Zirnekļcilvēks, Zaļais lukturis, X cilvēki... Supervaroņu ģimene ir neizmērojami plaša un ārkārtīgi daudzveidīga. Datoranimācijas dāvātās iespējas tiem sagādājušas jaunu popularitātes vilni. Daudzus komiksu varoņus, ko mēs pašlaik tikai iepazīstam ar kinoekrānu starpniecību, radījis Stens Lī, un ar tiem uzaugušas vairākas amerikāņu paaudzes. Nav brīnums, ka arī Lī pats kļuvis par leģendu.

Stena supervaroņu impērija

Pilnajā vārdā Stenlijs Mārtins Lībers, viņš dzimis 1922. gadā  Ņujorkā. Pusaudža gados Stens bijis īsts grāmatu tārps un strādājis visdažādākos darbus – rakstījis nekrologus, iznēsājis sviestmaizes, bijis bikšu fabrikanta izsūtāmais zēns un vietu ierādītājs teātrī. Viņa sapnis kļūt par rakstnieku savdabīgā veidā piepildījās, kad tēvocis iekārtoja jaunekli darbā izdevniecībā, kas publicēja lubu romānus un komiksus. Amerikas sabiedrībā, ko veidoja daudz iebraucēju, kuri angļu valodu zināja maz vai nemaz, viegli uztveramie komiksi allaž bijuši cieņā. Lī strādāja dažādos žanros – rakstot piedzīvojumu stāstus un vesternus, melodrāmas un trillerus, šausmu stāstus un zinātnisko fantastiku. Taču slavu viņam sagādāja supervaroņi, kas no konkurentu radītajiem tēliem atšķīrās ar savu cilvēciskumu – viņiem mēdza būt slikta oma un skumju lēkmes, reizēm tos pārņēma dusmas, iedomība un garlaicība, viņiem bija problēmas ar naudu un draudzenēm... Sadarbībā ar māksliniekiem Džeku Kirbiju un Stīvu Ditko Lī radīja Fantastisko četrinieku, Halku, Dzelzs vīru, Zirnekļcilvēku, X cilvēkus, Pārgalvi, Toru un Atriebējus. Pateicoties viņiem, Lī galu galā kļuva par slavenās komiksu impērijas „Marvel” prezidentu, filmu producentu un scenāristu, viņš ir filmējies un vadījis TV šovus. „Cilvēki ar pārdabiskām spējām” ir viņa jaunākā ideja, jo Stens, pat tuvojoties 90 gadu slieksnim, ir pārliecināts – cilvēka spējām patiesībā nav robežu.

Leģendārais komiksu autors Stens Lī nodomāja, ka pietiks niekoties ar izdomātiem varoņiem, bet gan jāķeras pie īstiem!
Leģendārais komiksu autors Stens Lī nodomāja, ka pietiks niekoties ar izdomātiem varoņiem, bet gan jāķeras pie īstiem!

Špagatā no četru gadu vecuma

Viens no tiem, kuri apliecina šo apgalvojumu, ir Daniels Braunings Smits, dēvēts par „gumijas cilvēku”. Savas neparastās akrobāta spējas Daniels atklāja četru gadu vecumā, kad, lecot no gultas, bez pūlēm varēja piezemēties špagatā. Drīz vien Daniels spēja izpildīt visus cirka vingrotāju trikus, ko redzēja bilžu grāmatās. Tikko ieguvis pilngadību, Daniels aizmuka no mājām un pievienojās ceļojošam cirkam. Viņš satika akrobātikas meistaru Lu Ji un apguva seno ķīniešu vingrošanas mākslu. Daniels ir septiņas reizes atzīts par lokanāko cilvēku pasaulē un ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā. Ar savu ķermeni viņš spēj izdarīt gandrīz jebko, piemēram, izcelt no locītavām rokas un kājas un pagriezties pa 180 grādiem. Ar saviem priekšnesumiem Daniels apceļojis visu pasauli, bet viņa karjera neaprobežojas ar cirku vien. Vingrotājs filmējies epizodiskās lomās televīzijas seriālos „C.S.I.” un „Monks”, bet seriālā „Carnivale”, kura darbība notiek ceļojošā cirkā, viņam bija pastāvīga loma. Šovs „Cilvēki ar pārdabiskām spējām” aizved Danielu jaunā ceļojumā apkārt zemeslodei, šoreiz meklējot citus ar neparastām spējām apveltītus ļaudis, un līdz šim brīdim Daniels atradis jau vairāk nekā 30 supervaroņu.

Pasaules apbrīnojamākie cilvēki

Pasaulē dzīvo nu jau septiņi miljardi cilvēku. Ģenētiski mēs visi esam gandrīz vienādi, savu iespēju robežās ļoti līdzīgi. Taču laiku pa laikam rodas cilvēki – bioloģijas likumu izņēmumi, kuru spējas nepakļaujas nekādai loģikai. Tieši viņus uzmeklē programmas „Cilvēki ar pārdabiskām spējām” veidotāji. Nepārspējams spēks, apbrīnojama veiklība un izturība, fenomenāla atmiņa ir tas, ko mēs jau sagaidām no šāda šova, taču Daniela Smita satiktajiem cilvēkiem piemīt arī pilnīgi dīvainas prasmes. Kāds no viņiem spēj skriet uz visām četrām, otram ir magnētisks ķermenis, trešajam – pasaulē elastīgākā āda, bet vēl cits ir cilvēks-orķestris, kurš spēj atdarināt visdažādāko instrumentu skanējumu.

Šova dalībnieki ne vien tiek pie iespējas demonstrēt un pierādīt savas superspējas, viņus pārbauda arī zinātnieki, lai noskaidrotu, kā tas ir iespējams. Ir reizes, kad pat viņiem aptrūkstas padoma, taču lielākoties atbilde meklējama ģenētiskās mutācijās apvienojumā ar cītīgiem treniņiem. Amerikānis Rons Vaits sevi dēvē par smadzeņu atlētu. Viņa superspēja ir satriecošā atmiņa, ko Rons trenē līdz pat sešām stundām dienā. Lūk, viņa filmēšanās pieredze: „Mēs devāmies uz Teksasas universitāti, kur zinātnieki skenēja manas smadzenes magnētiskās rezonanses iekārtā, kamēr es centos iegaumēt dažādas lietas, kuras man vēlāk vajadzēja atcerēties. Pirms tam viņi man teica, ka vidējais pareizo atbilžu skaits ir 79%, un, ja mana precizitāte būtu 82 – 85%, tā jau būtu ievērojama anomālija. Pēc trim mēģinājumiem izrādījās, ka divos no tiem esmu pareizi atcerējies 92% informācijas, bet pēdējā reizē – visus 100%, un kaut ko tādu viņi vēl nebija pieredzējuši.”

Nemēģiniet to mājās!

Trenējot atmiņu, sev pāri, visticamāk, nenodarīsit, taču daudz kas no šovā redzētā patiešām ir dzīvībai bīstams, tādēļ tā veidotāji nebeidz atgādināt – nemaz nedomājiet to atkārtot mājās! Jau diviem šova dalībniekiem mēģinājums pārspēt pašiem sevi beidzies bēdīgi. Beļģis Patriks Musimu spēja aizturēt elpu vairāk nekā astoņas minūtes un ienirt 200 metru dziļumā. Ar niršanu Patriks sāka nodarboties tikai 28 gadu vecumā un pēc sešiem treniņu gadiem 2005. gadā brīvajā niršanā pārspēja pasaules rekordu par 40 metriem. Un tieši treniņš Musimam kļuva nāvējošs – pagājušā gada jūlijā viņš noslīka savas mājas baseinā.

Soms Timo Kaukonens lepojās to, ka spējis 16 minūtes pavadīt temperatūrā, kurā uzvārās ūdens. Šovā „Cilvēki ar pārdabiskām spējām” zinātnieki noskaidroja, ka viņa ķermenis vada siltumu savādāk un ka āda ir karstumizturīgāka nekā citiem cilvēkiem. Taču 2010. gadā, cenšoties iegūt sesto pasaules čempiona titulu saunā iešanā, viņš guva bīstamus ķermeņa apdegumu un tikko izdzīvoja, divus mēnešus pavadīdams medicīniski izraisītā komā. Bet Timo sāncesis no Krievijas gāja bojā. Saunas meistarsacīkstes kopš tā laika vairs netiek rīkotas.

Un tomēr šovs „Cilvēki ar pārdabiskām spējām” pierāda – mūsu vidū patiešām ir cilvēki, kuri līdzinās komiksu supervaroņiem. Evolūcija nebeidz sagādāt pārsteigumus, kas sajūsmina, uzjautrina un liek noticēt tam, ka mēs nebūt vēl neesam sasnieguši savu spēju attīstības robežu.

Ja arī jums piemīt pārdabiskas spējas, kādu nav nevienam citam visā pasaulē, rakstiet Stenam Lī – superhumans@offthefence.com, un varbūt šova filmēšanas grupa ieradīsies arī pie jums.

Žurnāls „Rīgas Viļņi” / Foto: publicitātes