Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Kaislīgi skūpsti, vīns un glābšanas veste filmas „Cilvēki tur” pirmizrādē. FOTO

Kultūra
2012. gada 2. martā 14:52 2012. gada 2. martā 14:52
 
Latvijas kinoteātros skatītāju vērtējumam nodota Latvijā dzīvojošā armēņu režisora Aika Karapetjana filma „Cilvēki tur”.

Filmēšanās laikā galvenās lomas atveidotājam Sanktpēterburgas aktierim Iļjam Ščerbakovam bijusi cita draudzene, bet nu viņš kaislīgi skūpsta no Sanktpēterburgas līdzi atvesto Uļjanu.

Lai arī fakts, ka šī ir pirmā Latvijas valsts finansētā spēlfilma, kas uzņemta krievu valodā, draudēja ar diskusijām par nacionālajām interesēm, pirmizrādes skatītāji bija vienisprātis, ka tapis patiešām augstvērtīgs kinodarbs, un jaunā režisora panākumus atzīmēja daudznacionālā ballītē klubā „Kino”, jautrā atmosfērā tiekoties krieviem, latviešiem, armēņiem, čigāniem un lietuviešiem.

„Cilvēki tur” ir pirmā valsts finansētā Latvijas spēlfilma pēc neatkarības atgūšanas, kas uzņemta krievu valodā, un viena no trim pilnmetrāžas spēlfilmām, kas šogad iznāk uz ekrāniem ar Nacionālā Kino centra atbalstu. Tajā piedalās Krievijas, Lietuvas un Latvijas aktieri. Filma uzņemta vairākos Rīgas mikrorajonos. Lomās ir jaunie aktieri no Sanktpēterburgas - Iļja Ščerbakovs, Semjons Serzins, Mihails Razumovskis. Aktieru atlase ilga aptuveni trīs gadus, un filmā piedalījies arī liels skaits cilvēku, kuri ikdienā ar aktiermākslu nav saistīti, tomēr atbilda režisora iedomātajiem tipāžiem.

Piemēram, suteneru ar iesauku Šokolāde filmā atveido čigāns Mareks Marcinkēvičs, kurš ir Aika bērnības draugs un ar kinonozari nepavisam nav saistīts. „Ir pagājuši jau daudzi gadi, kopš nebijām redzējušies, bet Aiks mani kādu dienu uzmeklēja un teica, ka man ir darbiņš,” atceras Mareks, kurš ikdienā nodarbojas ar brikešu ražošanas biznesu.

Filmas galvenais varonis ir Jans, kurš kopā ar draugu Krekeri cīnās par savu vietu skarbajā mikrorajona pasaulē. Viņu abu kontā jau ir vairākas zādzības un citi likumpārkāpumi, taču pēc tikšanās ar Sabīni, skaistu meiteni no pārtikušas ģimenes, Jans vēlas mainīt savu dzīvi un atbrīvoties no mikrorajona pagātnes rēgiem. Diemžēl pievienoties “zelta jaunatnei” nav tik vienkārši – viņa cerības uz mīlestību un mietpilsoniski laimīgu dzīvi draud sabrukt. Jans secina, ka paļauties var tikai pats uz sevi.

Pēc filmas pirmizrādes tās radošā komanda kopā ar viesiem devās uz klubu „Kino”, lai neatkarīgi no nacionalitātes baudītu vīnu un pārrunātu iespaidus. Uzklausot apsveikumus, režisors Aiks brīžiem mulsa, atsmejot, ka cilvēki droši vien komplimentus saka visiem režisoriem pēc katras pirmizrādes. Apsveikt kolēģus bija ieradusies arī pagājušajā gadā tapušās filmas „Kolka Cool” veidotāji – režisors Juris Poškus un galvenās lomas atveidotājs Artuss Kaimiņš. „Mēs – Rojas urlas – atnācām paskatīties uz pilsētas urlām!” nosmēja Kaimiņš, gan atzīdams, ka filmu vēl nav paguvis noskatīties, jo pirmizrādes vakarā viņam bijis jāspēlē uz Nacionālā teātra skatuves. Viņš sirsnīgi sveica Karapetjanu, režisoram dāvādams glābšanas vesti un kakla tabletes. „Viņš teica, ka sāp kakls, nu tāpēc atnesu tabletes – lai ārstējas!” dāvinājumu pamatoja Kaimiņš. Vaicāts, ko no režisora varam gaidīt tuvākajā nākotnē, Aiks Karapetjans atklāja, ka viņam ir daudz ideju arī nākamajām filmām, taču „viss atkarīgs no tā, cik labi aizies „Cilvēki tur””. „Mans liktenis ir atkarīgs no filmas likteņa!” atzina Karapetjans.

“Cilvēki tur” ir uzņemta studijā “Lokomotīve”, kas ir viena no visaktīvākajām Latvijas filmu studijām, kas šogad sola pirmizrādes vēl divām spēlfilmām. Līdz šim studija galvenokārt strādājusi dokumentālā kino laukā un veidojusi tādas gan vietēju, gan starptautisku ievērību guvušas filmas kā “Filozofs izbēdzis”, “Versija.LNO”, “Darbaļaužu balets”, “Valkyrie Limited” un citas. Šobrīd studijā top arī Ivara Tontegodes pilnmetrāžas spēlfilma “Sēņotāji” un Aika Karapetjana šausmu filma “M.O.J.”, kā arī Viestura Kairiša dokumentālā filma “Pelikāns tuksnesī”.

Filmas režisors Aiks Karapetjans ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmiju un Latvijas Kultūras akadēmiju, plašāku ievērību guvis 2007. gadā, kad viņa īsfilma "Riebums" tika atzīta par labāko studentu filmu nacionālajā filmu festivālā "Lielais Kristaps". Savukārt 2009. gadā Karapetjans jau strādāja „Lielā Kristapa” žūrijā, kā arī pabeidza Parīzes kinoskolu ESEC. 2011. gadā Latvijas Nacionālajā Operā režisors iestudējis panākumiem bagāto Džoakīno Rosīni operu “Seviļas bārddzinis”.

Filma tiek demonstrēta Rīgas kinoteātros “Forum Cinemas”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”, kā arī kinoteātros Daugavpilī, Liepājā un Siguldā ar subtitriem latviešu valodā.

Fillmas "Cilvēki tur" reklāmas rullītis

Ieva Valtere / Foto: Mārtiņš Ziders, Dmitrijs Kijonoks

Citi šobrīd lasa

FOTO: demontē Gogoļa ielas pārvadu 4
Imunologs par Covid BA.5 variantu: tas izraisa vēl vienu jaunu simptomu, ko sirdzēji novēro tieši naktīs 3
Vinnicā nogalinātās meitenītes mamma pirmo reizi publiski komentē traģisko notikumu
Pievienot komentāru