Aldis Gobzems: 8. marts ir jāizmanto sabiedrības saliedēšanai
Lai gan nule pagājušajam 8. martam mēdz piedēvēt padomjlaika auru, patiesībā Starptautiskā sieviešu diena pirmo reizi svinēta ASV 1909. gadā.
Jā, toreiz to izsludināja Amerikas sociālistiskā partija februāra pēdējā svētdienā, savukārt 1910.gadā Starptautiskajā sociālistiskajā sieviešu konferencē Kopenhāgenā vācu sociāliste Klāra Cetkina ierosināja svinēt starptautisku sieviešu solidaritātes dienu.
Un ideja bija to veltīt visām sievietēm, neatkarīgi no statusa. Un kopš tā laika jau gadsimts pagājis, šiem svētkiem iegūstot jaunu un nemaz ne „sociālistisku nozīmi”. Tikmēr Latvijā asas diskusijas raisās gan par valodu, gan par pareizticīgo svētku brīvdienām, gan par citiem jautājumiem, kas pēc savas būtības sabiedrību nevis saliedē, bet gan šķeļ. Un vienlaikus 8. martu neoficiāli svin gan latvieši, gan krievi, gan lietuvieši, gan ukraiņi un tā tālāk.
Tāpēc jautājums valsts amatpersonām un Saeimas deputātiem, kāpēc mēs tik spītīgi turamies pret šiem svētkiem un nepiešķiram tiem svinamas dienas statusu, ja patiesībā šajā dienā pat lielākie nacionāļi pasniedz ziedus savām sievietēm un ja tā patiesībā ir ļoti labs veids latviešu un citu tautību saliedēšanai?
Par puķēm Sieviešu dienā vienādi priecājas jebkuras tautības sieviete, un gandarījumu no ziedu dāvināšanas prieka izjūt jebkuras tautības vīrietis. Šī diena ir tradīcijām bagāta un vienīgā gadā, kad visi ziedi veikalos ir izpirkti! Turklāt šajā dienā ir brīnišķīga iespēja veicināt tradīciju un dāvāt labas emocijas gan savām mātēm, sievām, kolēģēm, paziņām, vienkāršām garāmgājējām un varbūt pat mīļākajām! Nezinu nevienu sievieti, kura, saņemot pat tās mazliet apsalušās tulpes, nebūtu priecīga!
Neredzu iemeslus, kāpēc gan šī diena nevarētu kļūt par brīvdienu! Sieviete un viņas neviltotais prieks, saņemot ziedus, nav prece vai naudā novērtējama lieta! Tāpēc diskutēt par to, ka 8. marts valsts budžetā radītu zaudējumus, būtu vienkārši nožēlojami. Ne visu var un vajag izmērīt naudā. Turklāt, ja jau mūsu latviešu politiķu skatījumā atzīmēt sieviešu dienu ir tik slikti, tad nākamajam solim jābūt – aizliegumam 8. martā dāvināt ziedus valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajām sievietēm, kā arī par valstij nelojāliem atzīt tos, kuri šajā dienā iegādājas ziedus?
Bet varbūt tālredzīgāk un prātīgāk tik valdībai sāpīgo integrācijas jautājumu risināšanai tieši 8. martu ir vērts izmantot kā sabiedrības integrācijas, labu vārdu un patīkamu emociju apmaiņas dienu, arī brīvdienu.
Aldis Gobzems, advokāts / Foto: publicitātes foto