Streļčenoks: nesolu, ka varēsim apturēt informācijas noplūdi no KNAB
Nav iespējams solīt, ka turpmāk vairs nenotiks informācijas noplūdes no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB). To šodien intervijā Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījumā "900 sekundes" teica KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.
Viņš uzsvēra, ka tiek darīts viss, lai uzlabotu informācijas aprites drošību un nepieļautu informācijas noplūdi ārpus biroja, taču pastāvot cilvēciskais faktors. Cilvēki mēdzot rīkoties dažādi. Viņš darīšot visu iespējamo, lai veicinātu informācijas noplūžu izskaušanu.
Streļčenoks skaidroja, ka iepriekšējā KNAB vadītāja Normunda Vilnīša laikā, kontroles mehānisms ticis sagrauts. Birojam piešķirts daudz mazāk līdzekļu, kas būtu nepieciešami drošības pasākumu uzlabošanai.
Streļčenoks uzsvēra, ka birojā strādā godīgi cilvēki, kuri darbojas sabiedrības labā.
Kā ziņots, saistībā ar tā dēvētās "Latvenergo" amatpersonu krimināllietas materiālu noplūdi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ir sākts kriminālprocess.
Šajā procesā ir piemērots aizdomās turētās personas statuss KNAB amatpersonai, kas disciplinārlietas izmeklēšanas gaitā tika atstādināta no amata.
Šodien Streļčenoks informēja, ka pašlaik ir noskaidrotas kopumā divas personas, kas varētu būt saistītas ar informācijas noplūdi. Viena no personām ir KNAB darbinieks, bet otra iesaistītā - augsta valsts amatpersona.
Streļčenoks kā vienu no iespējamajiem motīviem informācijas nopludināšanai minēja mantkārību.
Jau ziņots, ka KNAB, veicot pārbaudi, ir noskaidrojis un atstādinājis no pienākumu pildīšanas vienu biroja amatpersonu, kura, iespējams, nopludinājusi tā dēvētās "Latvenergo" amatpersonu krimināllietas materiālus. Iespējams, tiek turēts aizdomās izmeklētājs Ruslans Balakleiskis, liecina neoficiāla informācija. Savukārt "TV3", atsaucoties uz neoficiālu informāciju, vēstīja, ka informācijas nopludināšanā varētu būt iesaistīts arī "Saskaņas centra" deputāts Andrejs Elksniņš.
KNAB priekšnieks norādīja, ka nevar ne apstiprināt, ne noliegt, vai minētās personas - Elksniņš un Balakleiskis - ir tās personas, kas saistītas ar minēto informācijas noplūdes lietu.
Savukārt atbildot uz jautājumu, vai Elksniņa un Balakleiska vārdi publiskajā telpā nonākuši caur citu informācijas noplūdi no KNAB, Streļčenoks norādīja: "Varbūt kāda viena otra iesaistītā persona to speciāli izdarīja."
KNAB priekšnieks nevēlējās atklāt nekādas detaļas par iesaistīto amatpersonu iesaistīšanās pakāpi un iesaistīšanas smagumu, lai nekaitētu izmeklēšanai.
Streļčenoks arī atzīmēja, ka kolēģi ļoti pārdzīvo par notikušo informācijas noplūdi, jo "KNAB strādā godīgi un profesionāli cilvēki".
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs, KNAB amatpersona, "iespējams, izpaudusi ziņas no kādas KNAB lietvedībā esošās krimināllietas materiāliem". Patlaban birojs veic visas nepieciešamās darbības, lai noskaidrotu izpaustās informācijas apjomu. Tikmēr atstādinātās amatpersonas vārdu KNAB neatklāj.
Portāls "pietiek.com" aprīļa sākumā publiskoja vairākas telefonsarunas starp, iespējams, biznesa konsultantu Andreju Livanoviču, franču enerģētikas koncerna "Alstom Power" pārstāvi un bijušajām "Latvenergo" amatpersonām - prezidentu Kārli Miķelsonu un viceprezidentu Aigaru Meļko.
Sarunas esot ierakstītas 2010.gadā, KNAB izmeklējot "Latvenergo" amatpersonu iespējamo piekukuļošanu, ziņoja portāls. Vēlāk Miķelsons un Meļko tika aizturēti aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un naudas atmazgāšanu.
Saistībā ar "Latvenergo" amatpersonu lietas materiālu iespējamo nopludināšanu KNAB sāka dienesta pārbaudi, lai izvērtētu publiskotās informācijas autentiskumu un biroja darbinieku rīcību ar lietiskajiem pierādījumiem šajā krimināllietā.
KNAB priekšnieks Latvijas Televīzijā iepriekš pauda, ka krimināllietas materiālu nopludināšanā bez atstādinātās KNAB amatpersonas ir bijusi iesaistīta arī augsta valsts amatpersona, kas ir publiski zināma, bet nepārstāv tiesībsargājošās iestādes.
"Latvenergo" amatpersonu lietā KNAB par aizdomās turētām atzinis 17 personas, tostarp sešas amatpersonas. Viņu vidū ir arī bijušais "Latvenergo" prezidents Miķelsons, kurš tika aizturēts 2010.gada jūnijā, bet tā paša gada augustā tika atbrīvots no apcietinājuma pret 50 000 latu drošības naudu.
Lietu joprojām izmeklē KNAB, kas sola šogad to nodot prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.