Šonedēļ jāuzmanās no tārpiem, kuri urbj zemi, un jāgodina Babs
Sabiedrība

Šonedēļ jāuzmanās no tārpiem, kuri urbj zemi, un jāgodina Babs

Jauns.lv

Trešdien jāgodina visas pasaules taisnīguma tēvs, Bahai ticības pamatlicējs Babs, kā arī jāsvēta kādi piemirsti senlatviešu svētki – Urbāna diena. Kasjauns.lv iesaka interesantākos svētkus, ko svinēt no 21. līdz 27. maijam.

Šonedēļ jāuzmanās no tārpiem, kuri urbj zemi, un j...
Pašlaik lēš, ka visā pasaulē varētu būt vairāk nekā seši miljoni bahajieši, kuri 23. maijā svinēs savus galvenos ticības svētkus – Baba godināšanu.
Pašlaik lēš, ka visā pasaulē varētu būt vairāk nekā seši miljoni bahajieši, kuri 23. maijā svinēs savus galvenos ticības svētkus – Baba godināšanu.

Vienlaikus ir arī vairākas atzīmējamas dienas, kad jāatceras par pasaules dabas un kultūras daudzveidību. Savukārt piektdien būtu grēks neaiziet ciemos pie kaimiņiem, kaut vai palūgt sāls šķipsniņu vai kastīti sērkociņu.

Svinam pasaules daudzveidību (21. un 22. maijs)

Nedēļas sākumā Apvienoto Nāciju Organizācija mums piekodina svinēt pasaules daudzveidības dienas. 21. maijā ir atzīmējama Pasaules diena „Kultūras daudzveidība dialogam un attīstībai”, bet 22. maijā - Starptautiskā bioloģiskās daudzveidības diena.

Pasaules dienas kultūras daudzveidības „mērķis ir izcelt kultūras daudzveidības nozīmi sabiedrības attīstības un labklājības sekmēšanā, īpaši mūsdienu laikmeta globalizācijas apstākļos – ne tikai atsevišķu kultūras izpausmju veidā, bet to bagātībā kopumā un savstarpējā mijiedarbībā,” informē UNESCO Latvijas nacionālā komiteja. Šo dienu atzīmē kopš 2006. gada.

Savukārt kopš 1992. gada katru gadu 22. maijā varam atzīmēt Starptautisko bioloģiskās daudzveidības dienu, kas saistīta ar 1992. gadā pieņemto Riodežaneiro konvenciju „Par bioloģisko daudzveidību”, ar kuru ANO dalībvalstis apņemas aizsargāt un ilgtspējīgi izmantot bioloģisko daudzveidību un dalīties ar pieredzi un tehnoloģijām tās aizsardzībā un izmantošanā. Latvija Riodežaneiro konvenciju ratificēja 1995. gadā.

Baba godināšana (23. maijs)

23. maijā savu svēto dienu atzīmē viena no pasaules reliģijām – Bahai jeb bahajieši. Latvijā Bahai ticība nav izplatījusies, kaut gan pēc valsts neatkarības atgūšanas arī Latvijā uzdarbojās bahajiešu misionāri, viņi sevišķus panākumus neguva. Kaut arī pašiem bahajiešiem ir pārliecība, ka viņi palīdz visai cilvēcei celt „jaunu pasauli”, bahajieši godā palīdzējuši uzcelt tikai vienu „svēto ģimeni” – ticības dibinātājus: tēvu, dēlu, mazmazdēlu.

Bahai ticības dzimšanas diena ir 1844. gada 23. maijs, kad Persijā (tagad - Irānā) to nodibināja Mirza Alī Muhameds (1819. – 1850.), pazīstams kā Babs jeb „Vārti”. Babs pavēstīja, ka viņš ir ne tik vien neatkarīgas reliģijas dibinātājs, bet arī jauna un daudz lielāka pravieša jeb Dieva Sūtņa pieteicējs - pravieša, kas ievadīs jaunu miera laikmetu visai cilvēcei. Bahajieši Babu citas reliģijas savus praviešus – Mozu, Jēzu Kristu, Budu vai Muhamedu.

Savukārt pēc 19. gadiem šis visvarenais pravietis parādījās. 1863. gadā Mirza Huseins Alī (1817. – 1892.), pazīstams kā Bahāullā, paziņoja, ka Baba pareģotais pravietis ir viņš. Savā testamentā Baba savu vecāko dēlu Abdulbahā (1844. – 1921.) iecēla par bahajiešu kopienas vadītāju un bahajiešu rakstu skaidrotāju. Savukārt Abdulbahā par savu pēcnācēju un Ticības Aizbildni iecēla savu vecāko mazdēlu Šogiju Efendiju. Šodien bahajiešu pasaules kopienas lietas pārvalda Vispasaules Taisnīguma Nams, kas ir Bahai Ticības augstākā ievēlētā padome.

Interneta enciklopēdijas vēsta, ka Bahai ticība ir pasaules reliģija, kuras mērķis ir apvienot visas rases un tautas zem vienas kopējas Mācības un vienas Ticības. Tiek uzskatīts, ka Bahāullā ir tā dižā persona, kura mācības palīdzēs cilvēcei uzcelt jaunu pasauli.

Bahajiešu dziesma hindu valodā

Ceturtdien pie Cirīša ezera Aglonas novadā tiks svinēta Eiropas nacionālo un dabas parku diena.
Ceturtdien pie Cirīša ezera Aglonas novadā tiks svinēta Eiropas nacionālo un dabas parku diena.

Eiropas nacionālo un dabas parku diena (24. maijs)

Bioloģisko daudzveidības krāšņumu varam turpināt atzīmēt 24. maijā, kad svinam Eiropas nacionālo un dabas parku dienu.

1909. gada 24. maijā Zviedrijā nodibināja Eiropā pirmos deviņus nacionālos parkus un tādēļ 24. maijs arī tika noteikts par nacionālo un dabas parku dienu, kurā visā Eiropā tiek akcentēts ne tikai dabas skaistums, bet arī rūpes par ekoloģiju.

Arī Latvijā jau vairākus gadus ar īpašiem pasākumiem tiek atzīmēta šī diena. Šoceturtdien Aglonas dome visus pulksten 11.00 aicina uz dabas parka „Cirīša ezers” dibināšanas 35. gadadienas pasākumu. Programmā: pulksten 11.00 - prezentācija „Latvijas dabas aizsardzības 100-gade” Aglonas vidusskolā, bet no pulksten 12.00 - dabas izziņas spēles un radošas darbnīcas estrādē pie Cirīša ezera, braucieni uz Upursalu un dabas izziņas ekskursijas. Pasākuma noslēgumā uz ugunskura tiks vārīta spēcinoša zupa un spirdzinošs Cirīša dzēriens.

Senlatvieši brīdina: piektdien sevišķi jāuzmana mazie tārpiņi, kas urbinās pa zemi un grauž dārzeņus! 25. maijā viņus nekādā gadījumā nedrīkst barot ar dārzeņu sēklām.
Senlatvieši brīdina: piektdien sevišķi jāuzmana mazie tārpiņi, kas urbinās pa zemi un grauž dārzeņus! 25. maijā viņus nekādā gadījumā nedrīkst barot ar dārzeņu sēklām.

Urbāna diena (25.maijs)

Piektdien latvieši atzīmē Urbāna dienu jeb dienu, kas iezīmē vasaras uzvaru pār pavasari. Šie senlatviešu svētki ir mazāk zināmi par citiem latviešu godiem. Leģenda vēsta, ka dienas nosaukums ir cēlies no kristiešu svētā Urbāna, kas bijis Romas pāvests. Urbāns (latīniski – urbanus) nozīmē „pilsētnieks”, bet pie mums Urbāna diena gan nav saistījusies ar pilsētu. Rietumeiropā Urbāns ir kļuvis par vīnogu audzētāju un vīndaru aizbildni, bet latvieši svešādajā Urbāna vārdā saklausījuši ko pavisam citu. „Urbāni, mazi tārpiņi, kas zemi urbj. Kad rīta agrumā klēts priekša ir urbānu nobadīta, tad tai dienā mieži jāsēj, lai labi izdotos.,” vēsta tautas ticējums. Vēl tiek uzskatīts, ka Urbāna diena ir piemērota gurķu, ģeorģīņu, bet it īpaši auzu sējai.

Urbāna dienā jāsēj arī lini un rudzi, jāstāda dārzeņi, kuru ēdamās daļas aug virs zemes, bet nedrīkst stādīt kartupeļus, burkānus, bietes un citus zem zemes augošos dārzeņus, jo tad tie izaugs mazi un tārpaini – iestādīto grauzīs mazie tārpiņi urbāni, kuri urbjot zemi. Vārdu sakot, Urbāna diena ir visnotaļ zīmīgs laika nogrieznis – 25. maijā beidzas vidējā sēja un sākās vēlais sējas laiks.

Savukārt, ja šajā „sarežģītajā” sējas dienā baidāties rosīties dārzā, vērojiet dabu, jo sentēvu ticējumi vēsta, „ja Urbānā spīd saule un ābeles zied un ceriņi zied, būs auglīga vasara.” Tā kā atliek vien novēlēt, lai piektdien uzspīd saule un mūs apreibina ziedu smarža.

Piektdien ir vislabākais laiks, lai uz pikniku uzaicinātu savus kaimiņus un pie vīna glāzes nostiprināt, bet varbūt arī uzlabot, kaimiņattiecības.
Piektdien ir vislabākais laiks, lai uz pikniku uzaicinātu savus kaimiņus un pie vīna glāzes nostiprināt, bet varbūt arī uzlabot, kaimiņattiecības.

Kaimiņu diena (25. maijs)

Tā kā pērn Latvijas Piensaimniecības muzejs, Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība, kā arī piena ražošanas un piena pārstrādes uzņēmumi ierosināja katru gadu 25. maijā atzīmēt Piena dienu, piektdienas vakara tusiņam gatavojam biezpiena tortes, siera kūkas un piena kokteiļus un droši ejam ciemos pie kaimiņiem vai arī viņus aicinām ciemos pie sevis!

Kopš 2000. gada Eiropā 25. maijā svin Kaimiņu dienu. Šīs dienas iedibināšanas iniciators bija Eiropas vietējās kopības federācijas prezidents, francūzis Atanass Perifans. Kaimiņu diena tiek reklamēta šādi: „Katra Eiropas pilsēta saskaras ar sociālās vienaldzības pieaugumu un solidaritātes trūkumu starp tās iedzīvotājiem. Tagad starptautiskie sakari šķiet ērtāki nekā sarunas ar saviem kaimiņiem stāvu zemāk vai pāri ielai. Kaimiņu diena tiecas uz Eiropas „siržu un prātu savienību” - atklātāku, sociāli un draudzīgi vienotu, visus apvienojošu kopīgu projektu visai Eiropas Savienībai.”

Elmārs Barkāns/Foto: Ritvars S/

www.poga.lv , Bulls Press