Sabiedrība

Bērnudārzā Jēkabpilī uzliesmojusi salmoneloze

Jauns.lv

Jēkabpils bērnudārzā "Zvaniņš" ar salmonelozi saslimuši vismaz 26 bērni, bet infekcijas cēlonis pagaidām nav atrasts, vēsta portāls "jekabpilslaiks.lv".

Bērnudārzā Jēkabpilī uzliesmojusi salmoneloze...

Bērnudārzā veikto pārbaužu rezultāti liecina, ka saslimšanas cēlonis nav pārtikas produkti. Pēc bērnudārza vadītājas Silvijas Bērziņas teiktā, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktajās pārtikas produktu pārbaudēs nav konstatētas salmonellas baktērijas. Tāpat saņemti pārbaužu rezultāti par virtuves tīrību, kas apstiprina, ka izglītības iestādes virtuve atbilst visām prasībām un tur nav atrasts salmonelozes cēlonis. Tādēļ, visticamāk, infekcija bērnudārzā ir ienesta no citurienes.  

Jēkabpils pilsētas pašvaldības Izglītības nodaļā esošā jaunākā informācija liecina, ka pašlaik salmoneloze konstatēta 26 bērniem un divām bērnudārza darbiniecēm, kuras arī bija kontaktā ar inficētajiem bērniem. Savukārt SPKC komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko uzsver, ka ik dienu analīzes atklāj vēl kādu saslimšanas gadījumu, tādēļ inficēto bērnu skaits mainās. Galīgie rezultāti varētu būt tikai nākamās nedēļas vidū.  

Pašlaik Jēkabpils reģionālajā slimnīcā ārstējas astoņi bērni, pārējie veseļojas mājās.

Jēkabpils pilsētas pašvaldība norādījusi, ka gan "Zvaniņā", gan citās izglītības iestādēs tiek pievērsta pastiprināta uzmanība higiēnai un drošībai, piešķirti arī papildu līdzekļi speciālo ziepju, papīra dvieļu un citu nepieciešamo lietu iegādei.  

Saskaņā ar SPKC datiem šā gada pirmajos trīs mēnešos salmoneloze reģistrēta 66 cilvēkiem, bet pērn visā gadā kopumā - 1088.

Salmoneloze ir infekcijas slimība, kas parasti skar zarnu traktu. Salmonelozes simptomi ir slikta dūša, vemšana, krampji, caureja, drudzis, galvassāpes. Ja slimība noris smagā formā, kā arī, ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos jeb dehidratāciju.

Salmonelozi izraisa baktēriju grupa - salmonellas. Ar to var inficēties, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus (gaļu, olas, pienu un piena produktus, zivis, garneles) vai ar ēdienu, kas pagatavots no šiem termiski neapstrādātiem produktiem. Tāpat iespējams inficēties, kontaktējoties ar inficētiem dzīvniekiem; mazi bērni var inficēties, spēlējoties ar mājdzīvniekiem - putniem, bruņurupučiem, pelēm un žurkām.

Ar salmonelozi var saslimt, lietojot uzturā tādus ēdienus, kas pagatavoti apstākļos, kur netiek ievērotas sanitārās normas - salmonellu pārnešana no jēliem uz gataviem pārtikas produktiem ar rokām, virtuves priekšmetiem un virsmām, kukaiņiem un grauzējiem, kā arī nonākot tiešā vai netiešā saskarē ar inficētiem cilvēkiem. Piemēram, ja ēdnīcā strādā kāds inficēts darbinieks, viņš var inficēt daudzus apmeklētājus. Salmoneloze izplatās arī ar rotaļlietām bērnu spēļu laikā bērnudārzos un citos ceļos.

Lai izvairītos no saslimšanas, speciālisti iesaka nelietot uzturā jēlas olas vai ēdienus, kuru sastāvā ir jēlas olas, nedzert nevārītu vai nepasterizētu pienu, kārtīgi izcept gaļu un zivis, ievērot pārtikas produktu norādītos derīguma termiņus, vienmēr rūpīgi nomazgāt ar mazgāšanas līdzekļiem rokas, virtuves traukus un darba virsmas pēc saskares ar jēliem produktiem un olām, kā arī pēc tualetes apmeklēšanas, kārtīgi mazgāt rokas pēc saskares ar mājdzīvniekiem, putniem, pelēm, bruņurupučiem, kas bieži ir salmonellu nēsātāji. Tāpat jāseko, lai bērni ievēro personīgo higiēnu, mazgā rokas pēc tualetes apmeklēšanas un pirms ēšanas.  

BNS