Ķīlis nolēmis nepieļaut Kurzemītes pamatskolas likvidāciju
Izvērtējot argumentus Saldus novada domes lēmumā "Par mācību procesa organizāciju Saldus novada pašvaldības izglītības iestādēs", izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis nolēmis nepieļaut Kurzemītes pamatskolas likvidāciju.
Kā informēja ministra padomnieks komunikācijas jautājumos Reinis Tukišs, Ķīlis iestājas pret Latvijas mazo skolu likvidāciju līdz brīdim, kamēr Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paspārnē tiks izstrādāta mazo skolu programma, kas paredzēs mazo skolu saglabāšanu, padarot tās par daudzfunkcionāliem kopienu centriem.
Patlaban ministra izveidotajās darba grupās sagatavoti priekšlikumi mazo skolu attīstībai, kas tiks izmantoti konkrētu rīcībpolitiku izstrādei.
"Latvijas mazās skolas faktiski jau ir lauku kopienu centri, kuros koncentrējas novadu sabiedriskā un kultūras dzīve. Pazaudējot skolu, mēs riskējam zaudēt arī veselu ciemu. Šo iemeslu dēļ ir ļoti svarīgi saprātīgi investēt līdzekļus, lai mazās lauku skolas kļūtu par moderniem kopienu centriem, kas varētu pildīt arī citas sabiedrībai nozīmīgas funkcijas - nodrošināt pieaugušo izglītību, bezdarbnieku pārkvalifikāciju, aprūpes centra funkcijas un citas," uzsvēra Ķīlis.
Kurzemītes pamatskola Saldus novadā ir lielisks piemērs tam, ka arī novadu skola var sasniegt labus mācību rezultātus, kā arī sekmīgi īstenot speciālās pamatizglītības programmas bērniem ar smagiem attīstības traucējumiem, tādējādi nodrošinot vispusīgu izglītību un ievērojot katra skolēna spējas un intereses.
Salīdzinot Kurzemītes pamatskolas mācību rezultātus ar citām Saldus novada skolām, kā arī vidējo rezultātu valstī pamatskolās, var secināt, ka tie ir augstāki visos priekšmetos, izņemot matemātiku.
IZM ir saņēmusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vēstuli, kurā norādīts, ka Kurzemītes pamatskolas likvidācija ir pretrunā ar Saldus novada pašvaldībā dzīvojošo bērnu tiesībām un interesēm un lūdz IZM nesaskaņot pieņemto lēmumu.
Lai nodrošinātu izglītības iestāžu labās prakses un pieredzes pārmantojamību, veicot izglītības iestāžu tīkla sakārtošanu Saldus novadā, IZM iesaka ņemt vērā skolu darba kvalitātes rādītājus - skolēnu mācību rezultātus, sasniegumus interešu izglītības jomā, pedagogu un direktora darba kvalitāti un citus, kā arī visu iesaistīto pušu - skolotāju, vecāku, skolēnu - viedokļus. Vienlaikus IZM ir gatava sniegt atbalstu Saldus novada domei izstrādāt attīstības scenāriju pamatskolas pastāvēšanai.
Šogad IZM ir saskaņojusi pašvaldību lēmumus par četru izglītības iestāžu reorganizāciju, sešu slēgšanu un vienas pirmsskolas izglītības iestādes dibināšanu.
LETA