Ķīļa reformas izglītībā paredz obligāto izglītību ieviest no piecu gadu vecuma
Plānots, ka obligātā izglītība bērniem sāksies no piecu gadu vecuma un to varēs sākt apgūt bērnudārzā vai skolu pirmsskolas izglītības grupās, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) reformu īstenošanas rīcības plānu vispārējā izglītībā prezentācijā žurnālistiem sacīja izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis.
"Plānots, ka obligātās izglītības process sāksies piecu gadu vecumā pirmsskolas vidē," teica ministrs un uzsvēra, ka pēc izmaiņu ieviešanas bērnu vecāki tāpat kā līdz šim varēs izvēlēties, vai bērnu 1.klasē laist sešu vai septiņu gadu vecumā.
Plānots arī pilnveidot pirmo līdz devīto klašu pamatizglītības mācību priekšmetu un izglītības jomu standartus un mācību priekšmetu programmu paraugus, tādā veidā atslogojot skolēniem apgūstamo mācību saturu. Turpmāk apgūstamais mācību saturs tiktu formulēts kā kompetences, kas apgūstamas, akcentējot to rekomendējošo raksturu.
"Ir svarīgi, ka bērniem ir laba un droša skola, no kuras bērni nebēg, bet attīsta savus talantus un spējas. Reformas ir tāpēc, lai bērnos radītu patiku pret skolu, procesu, kurā tiek gūtas zinības turpmākai dzīvei," paskaidroja ministrs.
Jau vēstīts, ka Ķīlis pērnā gada nogalē nāca klajā ar vairākām reformu idejām izglītības jomā, tostarp ar ideju pagarināt mācību gadu. Tāpēc IZM izveidoja vairākas darba grupas, kuru uzdevums bija sagatavot konkrētus reformu piedāvājumus, lai tos pēc tam nodotu tālākai apspriešanai.
Reformas paredz palielināt izglītības iestāžu autonomiju, attīstīt efektīvu skolu tīklu Latvijas reģionos, izstrādāt un ieviest pedagogu motivācijas sistēmu, tostarp, skolotājiem pārejot uz 40 stundu mācību nedēļu, kā arī izstrādāt izglītības kvalitātes monitoringa sistēmu.
Plānotās izmaiņas paredz arī vienkāršot mācību procesu un padarīt to efektīvāku.