Luterāņu „supervairošanās”? Latvijā dramatiski pieaudzis luterticīgo skaits
Absolūtais Latvijas iedzīvotāju vairākums ir ticīgie un piederīgi kādai reliģiskai konfesijai. Gada laikā ticīgo skaits esot pieaudzis par vairākiem simtiem tūkstošiem.
Tā liecina reliģisko organizāciju Tieslietu ministrijā iesniegtie pārskati. Lai atrisinātu demogrāfijas, emigrācijas un tautas izmiršanas problēmas, arī laicīgajai varai vajadzētu ņemt vērā, baznīcu vadības grāmatvežu praksi, sevišķi jau luterāņu numeroloģijas speciālistu pieredzi.
Ja par patiesiem uzskata reliģisko organizāciju Tieslietu ministrijā iesniegtos pārskatus, tad absolūtais vairākums Latvijas iedzīvotāju skaits ir ne tikai ticīgi, bet arī piederīgi pie kādas konfesijas vai reliģiskas draudzes. Pēc šiem pārskatiem izriet, ka no mazliet vairāk nekā 2,06 miljoniem Latvijas iedzīvotāju 1 610 154 ir piederīgi kādai konfesijai vai draudzei.
„Noapaļotie” katoļi un pareizticīgie
Te gan jāteic, ka reliģisko organizāciju sniegtajiem datiem īstas uzticamības nav. Piemēram, Romas katoļu baznīca jau vairākus gadus pēc kārtas apgalvo, ka mūsu valstī esot apaļš pusmiljons katoļu. Īstas metodoloģijas, kā aprēķināt katoļus, nav un katoļu baznīca vienkārši „uz dullo” savu piekritēju skaitu ir noapaļojusi līdz pusmiljonam, kurā iekļauti ne tikai draudžu locekļi, bet arī tie cilvēki, kuru katoļu dievnamā ir kristīti, iesvētīti, pieņēmuši svētos sakramentu un tamlīdzīgi. Taisnības labad jāteic, ka paši katoļi savā mājas lapā arī atzīst, ka pusmiljons ir tas skaitlis, cik Latvijā varētu būt cilvēku, kas sevi uzskata par katoļiem.
Šajā ziņā līdzīgi katoļiem ir arī pareizticīgie, kas savu locekļu skaitu ir noapaļojuši līdz „tīriem” 370 000.
Luterāņu supervairošanās
Pats dīvainākais ir saistībā ar Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu (LELB). Tā norādījusi, ka LELB draudžu locekļu skaits ir 708 773 cilvēki. „Neapaļais cipars” liek domāt, ka luterāņu grāmatveži pēdējā gada laikā ir ļoti cītīgi sēdējuši baznīcu solos un strādājuši rūpīgāk par tautas skaitītājiem. Savādāk nemaz nevar būt, jo LELB mājas lapā vēl ir pērnā gada informācija, ka LELB draudžu locekļu skaits ir apmēram 430 000, no kuriem aktīvi baznīcā gājēji ir tikai kādi 43 000.
Gada laikā LELB locekļu skaits tādējādi ir palielinājies par vairāk nekā 278 000. Zīmīgi, ka arī pašā LELB nevar īsti paskaidrot, kā šis mistiskais pieaugums ir radies. Ja tik tiešām šis luterāņu uzrādītais cipars būtu patiess, tad ik svētdienu visiem dievnamiem ir jābūt dievlūdzēju pārpildītiem. Katrā baznīcā, arī visnomaļākajās lauku baznīciņas, vidēji vajadzētu atrasties apmēram 2300 luterticīgo. Pilnīgi droši var teikt, ka arī luterāņi ir ierakstījuši savu piekritēju skaitu „uz dullo”, tikai šoreiz mazliet pārcentušies.
1145 draudzes un 733 dievnami
Pārējās reliģiskās organizācijas, pēc visa spriežot, ir bijušas visnotaļ godīgas, jo cipari nav nedz lieli, nedz arī noapaļoti. Tā, piemēram, Latvijā ir 6930 baptisti, 308 vācu luterāņu, 751 metodists, 319 musulmaņi, 416 Mozus ticīgie, 50 anglikāņi un tā tālāk, kopā 36 dažādu ticību pārstāvji.
Kopumā šīm 36 dažādajām ticībām Latvijā ir 1145 draudzes. Starp pazīstamākajām ticībām Latvijā ir reģistrētas arī visnotaļ „eksotiskas” ticības draudzes, kā, piemēram, kristīgā unitārisma, Sūkjo Mahikari, bahaiešu, hinduistu, visarioniešu, presbiterāņu un evaņģēliskā Mesijas sekotāju draudze. Tām gan piekritēju skaits bieži vien nav lielāks par pāris desmitiem.
Pavisam kopā Latvijā ir 733 dievnami, visvairāk – katoļu, luterāņu un pareizticīgo.
Kasjauns.lv/Foto: Evija Trifanova/LETA