Valsts varētu atpirkt fotoradarus no "Vitronic"
Nav izslēgts, ka valsts varētu atpirkt fotoradarus no uzņēmuma "Vitronic Baltica un partneri", ar ko 28.septembrī tiks lauzts līgums, trešdien intervijā Latvijas Radio sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Reformu partija).
"Mēs neizslēdzam iespēju, ka valsts varētu pārņemt kādus aktīvus no šī projekta, proti, pašus fotoradarus. Tāpēc tiek vērtētas iespējas, kādā veidā varētu nodrošināt nepārtrauktību," teica Kozlovskis. Viņš gan atturējās pagaidām minēt, cik tas valstij varētu izmaksāt.
"Ja valsts kaut ko pārņem, tad manā skatījumā var pārņemt tikai pamatotas lietas par saprātīgu, atbilstošu cenu. Mēs nevaram pilnībā pārņemt visas saistības, kas ir privātajam komersantam," teica Kozlovskis. "Ir jāvērtē, ko nozīmē jauni radari, ko nozīmē esošie radari un to funkcionalitāte. Ir jāvērtē, kādas saistības ir uzņemtas privātajam partnerim, kuras ir atbilstošas un nav, ja mēs pārņemam kādu projekta daļu."
Vācijas partneris, fotoradaru ražotājs "Vitronic" apņēmies mēneša laikā iesniegt konkrētus risinājumus, kas būtu pieņemami gan no tiesiskā aspekta, gan no mērķa nodrošināt radaru nepārtrauktību uz ceļiem, un šos priekšlikumus valdība ir gatava izvērtēt, tomēr līgums ar "Vitronic Baltica un partneri" tiks pārtraukts jebkurā gadījumā, sacīja Kozlovskis.
"Tas ir vienīgais veids, kādi šie priekšlikumi var būt, un tad tie, protams, tiktu izvērtēti. Bet katrā ziņā tāds lēmums ir pieņemts un 28.septembrī līguma darbība beidzas," uzsvēra iekšlietu ministrs.
Uz jautājumu, vai mēneša laikā vēl kaut kas varētu mainīties un līgums ar fotoradaru piegādātāju tomēr varētu turpināties, Kozlovskis atbildēja, ka teorētiski negribētu to izslēgt, lai gan praktiski neredz, ka tas būtu īstenojams.
"Tīri teorētiski būtu jānotiek tam, ka pats ražotājs, kas, protams, nav [fotoradaru] operators, zināmā mērā stājās nopietnākās tiesiskās attiecībās ar valsti. Lai mums būtu 100% garantija, ka tie radari tiešām ir uzliekami," teica iekšlietu ministrs. Viņš atkārtoti norādīja, ka no uzņēmuma "Vitronic Baltica un partneri" paskaidrojumiem izriet - pie esošajiem līguma nosacījumiem projekts termiņā nav izpildāms. Savukārt līguma grozījumi nav iespējami saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu.
"Ja viņi būtu mums iesnieguši tiešām neapstrīdamu garantiju, ka viņiem ir pietiekams finansējums un mums rodas pārliecība, ka viņi to projektu tiešām var izpildīt, tad tas būtu tas, ko varētu vērtēt. Bet pašlaik tā nav," sacīja ministrs.
Kozlovska skatījumā neizdevīgākais scenārijs būtu, ja 28.septembrī fotoradari no Latvijas ceļiem pazustu un būtu jāsludina jauns iepirkums un ilgāku laiku fotoradaru uz ceļiem vairs nebūtu. "To es negribētu, jo mēs esam apņēmušies attiecībā uz Eiropu samazināt bojāgājušo skaitu uz ceļiem. Pašlaik fotoradari darbojas Rīgas reģionā, un ja mēs vērtējam ceļu satiksmes negadījumu statistiku, tad kopumā tā ir pieaugusi, taču Rīgas reģionā - samazinājusies par 20%. Policija uzskata, ka tas zināmā mērā ir tieši fotoradaru pienesums," sacīja ministrs, piebilstot, ka būs sarežģīti arī pārorientēt policijas spēkus ātruma kontrolei uz ceļiem.
Ministrs atzina, ka valsts rēķinās ar tiesu darbiem no "Vitronic Baltica un partneri" puses, tomēr savas izredzes vērtē pozitīvi.
Jau vēstīts, ka Valsts policija lauzīs līgumu ar uzņēmumu "Vitronic Baltica un partneri" par fotoradaru uzstādīšanu Latvijā no 28.septembra, bet projekta partneris vācu kompānija "Vitronic" iesniegs priekšlikumus, kā nodrošināt radaru nepārtrauktību, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem pastāstīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.
Fotoradaru uzstādīšana Latvijā patlaban ir iestrēgusi. Valsts policija jau pērn noslēdza līgumu ar uzņēmumu "Vitronic Baltica un partneri" par stacionāro fotoradaru uzstādīšanu uz Latvijas ceļiem. Uzņēmumā "Vitronic Baltica un partneri" vairākums pieder uzņēmējam Ērikam Teilānam, taču tajā piedalās arī vācu kompānija "Vitronic" un IT uzņēmums "Komerccentrs DATI Grupa".
Kozlovskis žurnālistiem sacīja, ka no "Vitronic Baltica un partneri" saņemtie paskaidrojumi nav pietiekami un neatbilst reālajai situācijai, tāpēc uzņēmumam tiks nosūtīts paziņojums, ka no 28.septembra līguma darbība tiek pārtraukta. Valdība šādu lēmumu pieņēmusi vienbalsīgi.
Projekta partneris ‒ Vācijas uzņēmums "Vitronic", kas nodarbojas ar iekārtu ražošanu,‒ gan izrādījis iniciatīvu situāciju risināt, tādēļ mēneša laikā tiks gaidīti konkrēti rakstveida priekšlikumi, kā nodrošināt radaru darbības nepārtrauktību.
Oriģināls veids, kā novietot fotoradarus