Carnikavā atklāts novadpētniecības muzejs vēsturiskajā Gaujas pārcēlāju ēkā
Carnikavā Gaujas krastā, Jomas ielā, atklāts Novadpētniecības centrs – muzejs, kas iekārots jaunuzceltā guļbaļķu mājā, kas veidota kā kopija tur kādreiz esošajai Gaujas pārcēlāju mājai „Cēlāji”, kas 1966. gadā tika pārvesta uz Latvijas Etnogrāfisku brīvdabas muzeju.
Novadpētniecības centra ēka ir būvēta no guļbaļķiem, un to klāj niedru jumts. Atpūtnieku vajadzībām ir labiekārtota arī centra teritorija – izveidots stāvlaukums, bērnu rotaļu laukums, atpūtas un ugunskura vieta. Ar novadpētniecības centru var iepazīties, piemēram, laivojot pa Gauju, jo ir izveidota laivu piestātne, kur ērti pietauvoties un izkāpt krastā.
Jaunā novadpētniecības centra atrašanās vieta nav izvēlēta nejauši. Aptuveni pirms 800 gadiem Gaujas piekrastē cilvēki veidoja pirmās apmešanās vietas, savukārt 17. gadsimtā Gaujas lejtecē Carnikavā atradās vienīgā pārceltuve, kas īpaši svarīga bijusi starptautiskajam ceļam Rīga – Pērnava. 1851. gadā tās tuvumā tika uzcelta māja „Cēlāji”, kurā rūpējās par tiem, kas vēlējās tikt otrpus Gaujai. 1966. gadā ēka tika pārvesta uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, bet tagad Carnikavā ir atjaunota mājas kopija, kas darbosies kā novadpētniecības centrs. Tur būs iespējams iepazīties kā ar novada un zvejas tradīcijām, tā vietējo iedzīvotāju stāstiem.
Carnikavas zvejnieki jau novadpētniecības centram uzdāvinājuši 1989. gadā no koka būvētu zvejas motorlaivu, un savu artavu, veidojot ekspozīciju, devuši arī daudzi citi vietējie iedzīvotāji – dažādus dokumentus, fotogrāfijas, baznīcas grāmatas, mēbeles un citus priekšmetus, raksta portāls aprinkis.lv.
Lai arī muzeja ēka ir pabeigta, tā interjera un ekspozīcijas izveide vēl turpināsies. Plānots, ka muzejā darbosies etnogrāfiskais ansamblis, turpat blakus atradīsies zivju kūpinātava, smēde, un nākotnē sadarbībā ar uzņēmējiem tiks izveidots zivju restorāns, kur nobaudīt to, ko piedāvā Gauja un Baltijas jūra.