Runā Rīga

Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” lūdz uz izstādi “Aijā, manu lielu pūru”

Jauns.lv

Kultūras un tautas mākslas centrs „Ritums” rīdziniekus un pilsētas viesus aicina apmeklēt izstādi „Aijā, manu lielu pūru”, kurā apskatāmi Tautas lietišķās mākslas studiju: „Auseklis”, „Cēre”, „Cilnis”, „Gundega”, „Rīdze” un „Vasa” amatnieku darbi.

Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” lūdz uz...

Kā Kasjauns.lv informēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā, izstādes ekspozīcija veltīta visu studiju 40 gadu jubilejai, un tā būs apskatāma līdz 10.martam Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Pils laukums 3).

2013. gads Kultūras un tautas mākslas centram “Ritums” nozīmīgs ar to, ka jubileju svin tradīcijām bagātās Tautas lietišķās mākslas studijas: „Cēre”, „Cilnis”, „Gundega”, „Rīdze”, „Vasa”, kā arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Tautas lietišķās mākslas studijas „Auseklis”. Studiju meistari izstādes apmeklētājiem piedāvā  aplūkot tautas mākslas dažādību metālkalumos, rotu izgatavošanā, rokdarbos, tajā skaitā adījumos, pīšanā, tamborēšanā, mezglošanā, izšūšanā, aušanā, tapošanā,  kā arī zīda apgleznošanā, batikošanā, filcēšanā, tekstilmākslā un pīšanā.

Visas izstādes dalībnieces – Tautas lietišķās mākslas studijas pulcē kuplu meistaru un amatnieku pulku, kuri ikdienā, radot savus darbus, strādā pie latviešu kultūrvēsturiskā mantojumu saglabāšanas, nereti senos rakstus un ornamentus iestrādājot mūsdienu materiālos. Studiju „Auseklis” un „Cilnis” pamatdarbība ir metāla dekoratīvo priekšmetu un rotu izgatavošana. Savukārt, studijas „Gundega” dalībnieki apgūst gan aušanas mākslu, gan zīda apgleznošanu un batiku.  Rokdarbu un senās aušanas tehnikas meistari darbojas studijā „Rīdze”. Studijā „Cēre” tiek apgūtas visas populārākās rokdarbu tehnikas – adīšana, tamborēšana, mezglošana, izšūšana, pērļošana un citi. Toties studijā „Vasa” pulcējas pīšanas amata meistari.

Visas Tautas lietišķās mākslas studijas, kas šogad svin savu jubileju, iedzīvotāju apbrīnu iemantojušas gan Latvijā, gan arī aiz mūsu valsts robežām. Pēdējos gados lielu apmeklētāju interesi izraisīja studiju meistaru darbi izstādēs, kas tika rīkotas Rīgas dienās Pēterburgā un Rīgas dienās Maskavā. Studiju dalībnieki aktīvi piedalījās ne tikai starptautiskā arēnā, bet arī pilsētas pasākumos, demonstrējot savus meistardarbus Rīgas svētkos, Starptautiskajā folkloras festivālā „Baltica”, iesaistoties Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākumā „Satiec savu meistaru!”, Tautas lietišķās mākslas gadatirgū Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un citviet.

Karlīna Timofejeva

Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību