Krievijas tatāri šogad svin Krievzemes iekarošanu
Varonīgā mongoļu – tatāru karavadoņa Batija vectēva Čingishana piemineklis Mongolijā.
Sabiedrība

Krievijas tatāri šogad svin Krievzemes iekarošanu

Jauns.lv

Krievijā dzīvojošo tatāru jauniešu savienība „Azatliq” („Brīvība”) šogad atzīmē Batija (Čingishana mazdēla) gadu, kurā ar svinīgiem pasākumiem piemin gandrīz 800 gadus vecus notikumus, kad Krievzeme nokļuva mongoļu – tatāru jūgā.

Krievijas tatāri šogad svin Krievzemes iekarošanu...

Tatāru jaunieši rīko svinīgus pasākumus un atceres brīžus ne tikai, lai atcerētos savu varonīgo senci, bet arī lai pieminētu vairāku Krievijas pilsētu iekarošanu un to nodedzināšanu , tādējādi stiprinot savu nacionālo pašapziņu. „Azatliq” plāno vairākas akcijas, lai godinātu mongoļu hana Batija (1209 – 1256), kurš savulaik rīkoja uzbrukumus Volgas Bulgārijai, Krievzemei un Austrumeiropai, piemiņu un varoņdarbus, ziņo Krievijas ziņu aģentūra „Regnum”.

Tatāru jaunatnes savienības līderis Nails Nabiullins „Regnum” pastāstīja, ka viņa vadītā organizācija regulāri rīkos piketus, lai atcerētos Maskavas, Rjazaņas, Vladimiras Suzdaļas ieņemšanu un nodedzināšanu. Tāpat aktīvisti dalīs kalendārus, atklātnes un nozīmītes ar Zelta Ordas dibinātāja – Batija - attēlu. Pēc viņa ieskata Zelta Orda, kura izveidojās pēc Mongoļu impērijas sairšanas un 13. - 15. gadsimtā bija lielvalstij tagadējās Krievijas Federācijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Kazahstānas un Uzbekistānas teritorijā, bija „patiesa federācija, ne tāda ir kāda mūsdienu Krievija”. Šogad tiks rīkoti Batijam veltīti radošie vakari, lekcijas un izdotas grāmatas par varonīgo hanu.

„Galvenais Batija gada mērķis ir parādīt tatāru nācijas spēku un varenību, atminēties tatāru vēstures dižos periodus, tatāru ieroču spēku, kad visa Krievzeme un Eiropa drebēja tatāru spēka priekšā. Hana Batija pieminēšana, cels tatāru nacionālo pašapziņu un garu,” pārliecināts Nabiullins.

Tikmēr Krievijas varai labvēlīgie tatāri nosodījuši „Azatliq” vēlmi pieminēt „asiņaino” Batija valdīšanas laiku. „Viduslaiku Volgas Bulgārija sadzīvoja mierīgi ar krievu kņazistēm un Batija to nežēlīgi iekaroja. „Azatliq” gatavojas slavināt tos, kuri iznīcināja viņu senčus,” sacīja viens no Krievijai labvēlīgi noskaņoto tatāru pārstāvis Ruslans Lukmanovs.