Kultūra

Naudas dizaina izstādes Radošajā darbnīcā viesosies mākslinieks Guntars Sietiņš

Jauns.lv

Sestdien, 23.martā, naudas dizaina multimediālās izstādes "Ls • 20. Nacionālās valūtas mākslas gadi" radošajā darbnīcā viesosies mākslinieks Guntars Sietiņš, informēja izstādes rīkotāji.

Naudas dizaina izstādes Radošajā darbnīcā viesosie...

Viena lata apgrozības monētas "Sēne" autors izstādes norises vietā - Latvijas Bankas ēkā Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B - būs sastopams no plkst.12 līdz 14. Radošajā darbnīcā lieli un mazi varēs tikties ar Sietiņu, noklausīties viņa stāstījumu, kā arī paši uzzīmēt savu monētu.

Sietiņš beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu, kopš 1999.gada ir Grafikas katedras vadītājs, bet kopš 2004.gada - profesors. Māksliniekam bijušas 12 personālizstādes, piedalījies un guvis apbalvojumus starptautiskās izstādēs Igaunijā, Nīderlandē, Bulgārijā, Beļģijā, Japānā, Grieķijā, Korejā.

Sietiņa darbi izstādīti Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un ASV muzejos.

Mākslinieks stāsta, ka, sākot darbu pie monētu dizaina, vispirms veic rūpīgu tēmas izpēti, apkopojot visus pieejamos vizuālos materiālus. Ja tas ir iespējams, viņš dodas "objektu" aplūkot arī klātienē.

Konkurss par viena lata apgrozības monētu "Sēne" tika izsludināts 2003.gada vasaras beigās. Uzzinot par konkursu, mākslinieks devies uz sev labi zināmajām baraviku vietām netālu no lauku mājām Jaunpiebalgas novada Zosēnu pagastā. Tur salasītas vairākas baravikas, bet skaistākā no tām tika atveidota uz viena lata monētas.

"Baravikas zīmēju tik ilgi, kamēr tajās savairojās tārpi. Tie saēda sēnes un sāka lodāt arī pa galdu un maniem zīmējumiem. Tomēr baravika uz monētas ir svaiga un branga. Gluži kā sakāmvārdā - tikušam sēnes aug, netikušam kāti vien," stāsta Sietiņš.

Viena lata monēta ar baravikas attēlu reversā apgrozībā tika laista 2004.gada pavasarī. Konkursā par monētas vizuālo tēlu tika iesniegti 195 darbi. Tomēr žūrijas komisija nolēma pirmo prēmiju nepiešķirt un, pamatojoties uz konkursam iesniegtajiem ideju priekšlikumiem, tika sarīkots papildu slēgtais konkurss. Tajā uzvarēja Sietiņa darbs ar devīzi "Tikušam sēnes aug, netikušam kāti vien", kura pamatā bija baravikas motīvs.

Kopš 6.marta, kad izstāde "Ls • 20. Nacionālās valūtas mākslas gadi" tika atklāta, līdz trešdienas vakaram izstādi apmeklējuši gandrīz 2000 apmeklētāju, tostarp organizētas grupas - skolēni, muzeju darbinieki un citi interesenti.

Izstāde turpināsies līdz 28.aprīlim, apmeklējums - bez maksas.

Apmeklēt izstādi iespējams individuāli un grupās, individuāliem apmeklējumiem nav jāpiesakās. Izstādes gidi ir biznesa augstskolas "Turība" un Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes studenti.

1993.gada 5.martā apgrozībā tika laista pirmā atjaunotā lata naudas zīme - piecu latu banknote. Atjaunotā lata 20 gadi ir būtisks laikposms Latvijas naudas zīmju dizaina vēsturē. Tas devis vairāk nekā 100 dažādas nominālvērtības banknošu un monētu ar Latvijas kultūras kanonā ietvertu māksliniecisko vērtību.

Latvijas Banka piedāvā iespēju šo īpašo mākslas jomu iepazīt vienotā ekspozīcijā - skatoties, klausoties un līdzdarbojoties.

Izstāde izvietota vairākās zālēs - ieejas zonā ir tēlains ievads ekspozīcijā, Zelta zālē izvietotas jubilejas un piemiņas monētas, Eņģeļu zālē - apgrozības nauda, Kamīna zālē - ar Riharda Zariņa zīmētās piecu latu monētas izveidi saistītie eksponāti un eiro. Savukārt Vitrāžu zālē atrodas radošā darbnīca.

Izstāde darbojas no otrdienas līdz piektdienai un sestdienās no plkst.11 līdz 19, kā arī svētdienās no plkst.12 līdz 18. Lieldienu brīvdienās darba laiks mainīts - 29.martā un 1.aprīlī izstāde nestrādās, bet 30.martā un 31.martā to varēs apmeklēt no plkst.12 līdz 18.

4.aprīlī un 18.aprīlī izstāde būs atvērta no plkst.11 līdz 22, un apmeklētājiem būs iespēja šajos vakaros tikties ar kādu no monētu autoriem. 4.aprīlī plānota tikšanās ar Kristapu Ģelzi, bet 18.aprīlī - ar Aigaru Bikši un Māri Bērziņu.

Tāpat notiek radošās darbnīcas - 23. un 30.martā, kā arī 6., 13., 20. un 27.aprīlī no plkst.12 līdz 14. 30.martā radošajā darbnīcā viesosies izstādes darba grupa, 6.aprīlī - Ieva Helmūte, 13.aprīlī - Juris Petraškevičs, 20.aprīlī - Olga Šilova, 27.aprīlī - Laimonis Šēnbergs.

Kā ziņots, izstādes kuratore ir mākslas zinātniece un Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas locekle Ramona Umblija. Ekspozīciju veidojusi pilnsabiedrība "Graphite", kurā apvienojušies pieredzējis interaktīvu ekspozīciju izstrādātājs SIA "H2E" un audiovizuālu tehnisko risinājumu nodrošinātājs SIA "Solavi", sadarbojoties ar multimediāla satura radītāju SIA "Jura Podnieka studija" un fotomākslinieci Santu Savisko-Jēkabsoni.

Sīkāka informācija par izstādes norisi - " www.latam20.lv".


LETA