Ja mazie ērgļi izvēlēsies vecās ligzdas, tos drīzumā varēs vērot tiešraidē internetā
Mazo ērgļu dzīvei, iespējams, jau drīzumā varēs sekot līdzi tiešraidē no pastāstīja ornitologs, "Latvijas valsts mežu" vides eksperts Uģis Bergmanis, kurš plāno pirmajās aprīļa dienās uzstādīt videonovērošanas kameras pie ligzdām.
"2. vai 3. aprīlī augšā izvietosim atkal divas videokameras Madonas novadā cerībā, ka izdosies. Vienu saremontējām, ir nopirkti jauni akumulatori, kas nepieciešami antenas un kameru darbībai, un šonedēļ notiek visas pārējās aparatūras pārbaude," stāstīja Bergmanis.
Ja putni izvēlēsies šīs ligzdas ligzdošanai, tiešraidē mazo ērgļu dzīvi varēs vērot nedaudz vēlāk - apmēram pēc nedēļas. "Tuvumā privātajos mežos ir pacirsts, līdz ar to cerības, ka šīs ligzdas ērgļi apdzīvos, nav ļoti lielas, bet jācer," saka Bergmanis. Ērgļi varot arī nepieņemt kameras un uzbūvēt blakus ligzdu.
Vispirms kameras tiks testētas. Kad būs skaidri zināms, kā izdosies, Bergmanis sola ziņot par adresēm internetā, kur projektu varēs vērot.
Mazo ērgļu videonovērošanas projektu Bergmanis uzsāka pirms pieciem gadiem. Mērķis ir iegūt zinātnisku informāciju par šo aizsargājamo sugu, pētīt ligzdošanu, barības spektru un citus būtiskus jautājumus, lai varētu putniem nodrošināt labāku aizsardzību. Otrs mērķis – iespēja vērot interneta vietnēs tiešraidi no ligzdas, tā iesaistot un izglītojot sabiedrību.
Patlaban mazie ērgļi ir mājupceļā no ziemošanas vietām Dienvidāfrikā – iespējams, jau šķērsojuši ekvatoru, sacīja Bergmanis. Gados, kad ir agrs pavasaris, paši pirmie mazie ērgļi Latvijā sāk atgriezties marta pēdējās vai aprīļa pirmajās dienās, taču parasti – aprīļa pirmajā dekādē. Migrācijas "uzlidojums" ir dekādes beigās.
"Vēl jau ir gandrīz vai ziema, ērgļiem nav ko ēst, jo pamatbarība ir vardes un peles. Masveida [mazo ērgļu] ierašanās notiek, kad sākas intensīva varžu migrācija no ziemošanas vietām uz ūdenskrātuvēm," skaidroja ornitologs.
Trīs gadus videonovērošanas projektā mazo ērgļu pārim izdevās sekmīgi ligzdot. Arī pērnais gads bija veiksmīgs - ērgļu pāris, ko iesauca par Mētru un Mačo, izaudzināja mazuli un tiešraidē ligzdas varēja vērot interneta vietnēs līdz pat septembrim, kad pāris un arī mazulis pameta ligzdu, lai dotos garajā ceļā uz ziemošanas vietu Dienvidāfrikā.
Projekta ieviesēji ir vides apsaimniekošanas apvienība "Medņuriests", "Latvijas valsts meži", Vācijas savvaļas dzīvnieku aizsardzības fonds.
Projekta piecu gadu laikā šajā projektā varēja vērot vairākas seriāla cienīgas drāmas novēroto putnu dzīvē. 2008.gada vasarā ligzdu ar visu mazuli nonesa lejā spēcīga vētra, bet putnēns izdzīvoja, Bergmanis viņu atrada tupam nolauztā koka pakājē, un putniem uzbūvēja līdzās jaunu mākslīgo ligzdu.
Vēl citu gadu, kad mazajiem ērgļiem trūka barības - ērgļu tēviņš nepienesa perējošajai mātītei barību, viņa devās medīt pati un, atgriežoties, olas jau bija pagalam.
Mazos ērgļus var pelnīti saukt par Latvijas lepnumu, jo mežos mīt apmēram piektdaļa visas pasaules populācijas.
Mazajiem ērgļiem raksturīgs kainisms – mātīte dēj divas olas ar dažu dienu starpību, taču izdzīvo parasti tikai viens, jo vecākais mazulis gandrīz vienmēr līdz nāvei noknābj jaunāko mazuli.
BNS