Liezēres pagastā pastaigājies lācis! Manīti dzīvnieka ķepu nospiedumi. FOTO
Madonas novada Liezēres pagastā pagājušās nedēļas nogalē manītas lāča pēdas. Šoreiz pašu ķepaini gan nav izdevies redzēt, kā tas 30. aprīlī bija Alūksnē – kādā degvielas uzpildes stacijā pilsētas nomalē. Lācis pa Mēdzulas muižas zemēm pastaigājies kopā ar āpsi.
Topošās ekopilsētas teritorijā Liezēres pagastā 10. maijā pastaigājies lācis, Kasjauns.lv informēja „Hercogiste Eko Projekts” pārstāvji. Par lāča ķepu nospiedumiem tika informēti eksperti, kuri apstiprinājuši, ka tās ir brūnā lāča (Ursus arctos) pēdas.
Mežzinātnes institūta „Silava” pētnieks Jānis Baumanis skaidro, ka šobrīd lāči aktīvi pārvietojas, meklējot barību. Lāči ir nometnieki, kam ir izteikta saistība ar apdzīvoto apgabalu, bet jaunie dzīvnieki, līdz ģimenes nodibināšanai mēdz klejot visai lielos attālumos. Latvijā kopumā uzskaitīti aptuveni 15 - 20 brūno lāču, kas galvenokārt sastopami valsts ziemeļu un austrumu daļā. Tomēr arī Madonas un Ērgļu apkaimē lāči novēroti arī iepriekš.
„Interesanti, ka blakus lāča pēdai redzama arī āpša pēda, kas nedaudz atgādina miniatūru lāča pēdu, un vērotājam ar mazāku pieredzi varētu likties, ka tur ir gājusi lācene ar lācēnu. Iespējams, ka gan lācis, gan āpsis devušies baroties uz vienu un to pašu vietu, kas varētu būt mednieku ierīkota dzīvnieku barotava. Šādās vietās sev piemērotu barību atrod ne tikai meža cūkas, bet arī daudzas citas, tai skaitā nemedījamās dzīvnieku sugas,” komentē Baumanis.