Pašvaldības darbinieki apmācīti cilvēktirdzniecības novēršanai
Noslēdzies biedrības „Patvērums „Drošā māja”” un Labklājības departamenta rīkoto semināru cikls „Preventīvie pasākumi cilvēku tirdzniecības mazināšanai – 2013”, kura ietvaros zināšanas par cilvēktirdzniecības tēmu ieguva Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki, sociālie darbinieki un skolu sociālie pedagogi – kopā 81 speciālists. Projektu finansiāli atbalstīja Rīgas Sabiedriskās kārtības uzturēšanas fonds, portālu Kasjauns.lv informēja Rīgas domē.
Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais, uzstājoties semināros, atzīmēja – cilvēktirdzniecības apkarošana neietilpst pašvaldības uzdevumos, taču, ņemot vērā šā noziedzīgā biznesa globālo raksturu, cīņā ar to jāapvieno gan tiesībsargājošo institūciju, gan sociālo dienestu, gan izglītības iestāžu, gan nevalstisko organizāciju spēkus. „Formas, kā padarīt cilvēkus par dzīvu preci, kļūst arvien rafinētākas, un mums jādara viss iespējamais, lai pasargātu vispirms bērnus un jauniešus no iekrišanas šajos nežēlīgās ekspluatācijas slazdos. Jāpārliecina par nepieciešamību uzmanīties, jāmāca atpazīt pazīmes, kas liecina par ļaunajiem nolūkiem, jāinformē par rīcību, nokļūstot nelaimē. Taču pats svarīgākais – sabiedrībā jārada absolūtā neiecietība pret prostitūcijas un vergu darba organizētājiem un klientiem,” uzsvēra D.Turlais.
Apmācību programmu mērķis bija nodrošināt dažādu profesiju pārstāvjus, kuri strādā pašvaldību iestādēs, ar zināšanām par cilvēku tirdzniecības politisko un tiesisko ietvaru Latvijā, problēmas risināšanā iesaistīto institūciju lomu, cilvēku tirdzniecības tendencēm pasaulē, pašvaldības policijas un sociālo darbinieku rīcību šādos gadījumos u.c., kā arī sniegt praktiskas zināšanas un prasmes, kā identificēt cilvēku tirdzniecības upuri, nodrošināt preventīvo informāciju, pirms cilvēks dodas ārpus Latvijas. Seminārā tika sniegta informācija par upuru rehabilitācijas pieejamību un šā pakalpojuma saturu. Seminārus vadīja pieredzējuši lektori, kas ikdienas darbā saskaras ar cilvēku tirdzniecības mazināšanu un kuri palīdz cietušām personām atgriezties dzīvē. Lektoru vidū bija pārstāvji no Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes, Nodarbinātības valsts aģentūras, biedrību „DIA+LOGS” un „Patvērums „Drošā māja”” speciālisti.
„Pamatojoties uz to, ka cilvēku tirdzniecība atklājas dažādās formās un tās ir mainīgas, ir nepieciešams par jaunākajām tendencēm, kā arī par aktuālāko problēmas mazināšanā regulāri informēt ikvienu speciālistu, lai ir iespēja profesionāli reaģēt, praksē sastopoties ar jauniem cilvēku tirdzniecības gadījumiem. Pozitīvs paraugs citām pašvaldībām ir Rīgas dome, kas jau ceturto gadu finansiāli atbalsta aktivitātes, kas vērstas uz pašvaldību speciālistu izglītošanu,” atzīmēja Sandra Zalcmane, „Patvērums „Drošā māja”” vadītāja.
Jau ziņots, ka Rīgas Pašvaldības policijai uzdots pastiprinātu uzmanību pievērst prostitūcijas, tai skaitā erotiskās masāžas salonu darbības ierobežošanai. Rīgas Pašvaldības policija sadarbībā ar Valsts policiju 2012. gada augustā ir atklājusi un likvidējusi plašu sutinerisma tīklu.
Karlīna Timofejeva, Foto: Bulls Press
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību