Neļaujiet sevi operēt brīvdienās! Šokējoši: par 82% pieaug risks nomirt
Nomirt operācijas laikā un pēc tās ir daudz lielāks risks, ja operācija veikta nedēļas nogalē. Pētījumā Lielbritānijā pierādīts, ka risks pieaug par 82%.
Londonas Impērijas koledža pētījumā izvērtējusi četrus miljonus gadījumu Anglijas slimnīcās laikā no 2008. līdz 2011. gadam, izlasē iekļaujot tos pacientus, kas slimnīcā pavadījuši vismaz vienu nakti.
Viskritiskākās ir pirmās 48 stundas
Vadošais pētnieks, ārsts Pauls Eilins laikrakstam Daily Mail, skaidrojot iemeslus, teic: “Pirmās 48 stundas pēc operācijas bieži vien ir pašas kritiskākās slimnieku aprūpē, bet slimnīcās brīvdienās ir daudz mazāk personāla nekā darbdienās.”
Turklāt atšķirība starp plānveida un neplānotajām operācijām ir minimāla. Pēc pētījuma publiskošanas kanādiešu ārsti nopietni apsver pārskatīt nepieciešamību veikt plānotās operācijas brīvdienās.
Nedēļas nogalē neveic plānveida operācijas
Kā ir Latvijā? Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Dace Kārkliņa apstiprina, ka brīvdienās personāla ir mazāk, bet ne sestdien, ne svētdien plānveida operācijas neveic. “Brīvdienās strādā pilnā mērā uzņemšana, neplānotā ķirurģija,” skaidro Kārkliņa, jo tieši nedēļas nogalēs ļaudis gūst vairāk traumu, īpaši siltajā laikā, kad pievēršas aktīvai atpūtai, brauc ar divriteņiem vai motocikliem.
“Mūsu slimnīcā brīvdienās veic tās operācijas, kas ir neatliekamas, kad cilvēku ieved ar atrautām ķermeņa daļām vai citām traumām. Nav tā, ka pacients netiek aprūpēts, personāla skaits ir pietiekams,” piebilst Kārkliņa.
Mediķis: brīvdienās ārsti mēdz slaistīties
Bijušais Rīgas 1. slimnīcas vadītājs Jānis Ozols, kurš ir bijis arī operējošs ķirurgs, ir atklātāks. Viņš apstiprina, ka risks nomirt brīvdienās ir vairāku iemeslu dēļ. “Brīvdienās nav plānotu operāciju, tāpēc, ja nepieciešams veikt akūtu operāciju, slimnieki visbiežāk nav pietiekami izmeklēti,” stāsta Ozols. Brīvdienu operācijām ir lielāks sarežģījumu risks, turklāt sirdzēji daudz biežāk ciešas un pie ārsta vēršas galējās situācijās.
Medicīnas personāls nav gatavs operācijām un nav pilnībā nokomplektēts. Tāpat brīvdienās neesot pieejami konkrēti speciālisti, piemēram, asinsvadu ķirurģijas un citas specifiskas operācijas veicot dežurējošā ārsta vadībā.
Ozols atzīst, ka medicīnā ir arī spēcīga hierarhija, vecākie ārsti darbam brīvdienu maiņās norīko jaunos mediķus, kas sarežģītu operāciju gadījumā palielina pacientu nāves risku. “Brīvdienās arī ārsti ir psiholoģiski negatīvāk noskaņoti un mēdz vairāk slaistīties,” pēc pieredzes apgalvo Ozols.