Brigmanis ministru Šadurski nosauc par visvājāko, taču viņa demisija zaļzemniekiem nebūtu pa prātam
Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (V) ir valdības vājais punkts, tomēr Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) neatbalstīja viņa gāšanu, jo tas nozīmētu pašu vadītās valdības krišanu, intervijā "Neatkarīgajai" izteicies ZZS līderis Augusts Brigmanis.
"Uzskatu izglītības ministru un viņa ministriju par valdības vājo punktu, taču atbalstīt Šadurska demisiju nozīmētu valdības krišanu. Vai ZZS to vajag? Tur nebūtu nekādas loģikas. Mūsu pamatmērķis ir pieņemt labu valsts budžetu, nevis gāzt pašiem savu valdību opozīcijai par prieku," izteicies Brigmanis.
Viņa skatījumā, izglītības nozarē liela nozīme ir ministrijas ierēdņiem un ministra komandai. "Viens pats ministrs jau nav liels karotājs - viņš var būt dzinējspēks vai stūrmanis kuģim. Redzams, ka īsti labi nav veikusies tie aprēķini un viss nav bijis izsvērts - ir virkne skolu, kur skolotājiem atalgojums ir samazinājies, nevis cēlies."
Lai arī veselības nozarē dzirdams par ne mazākām problēmām un iecerētās reformas īpaši nekust uz priekšu, ZZS virzīto veselības ministri Andu Čakšu Brigmanis īpaši nekritizē: "Veselības ministre Čakša jau ļoti cītīgi strādā pie reformas, un vezums ir izkustējies. Būs pārmaiņas onkoloģijas jomā, tiks beidzot reāli ieviesta e-veselība, topošajiem ārstiem būs dota iespēja agrāk iesaistīties praktiskajā darbā, ir paredzēts kapitācijas naudas palielinājums ģimenes ārstiem utt."
"ZZS, veselības ministres un valdības prioritāte pašlaik ir veselības nozare, un visa sabiedrība gaida uzlabojumus," sacījis Brigmanis, "esam nupat saņēmuši tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS pētījumu par veselības aprūpes sistēmu - par to, ko sabiedrība domā. Tur ir daudz vielas pārdomām. Piemēram, pētījumā ir jautāts iedzīvotājiem, kur, pēc viņu domām, pirmām kārtām jāizlieto nauda, kas ieplūst veselības sistēmā. Lielākā daļa uzskata, ka tās nav algas. Par prioritārām lietām uzskata veselības pieejamību, rindu samazinājumu, kvalitāti. Protams, mēs saprotam, ka ir daudz veselības jomā strādājošo, kam ir ļoti zemas algas, - tās ir jāpārskata. Bet sabiedrība gaida visas sistēmas kvalitāti."
"Ir skaidrs, ka nepieciešama nauda, un tajā pašā laikā ir skaidrs, ka šo naudu nevar ņemt, paceļot kādus nodokļus. Diemžēl nauda kokos neaug, un līdz 1.aprīlim tā būs jāatrod," turpinājis deputāts.
Taujāts, kur ņemt nepieciešamos līdzekļus un vai iedibināt Latvijas Bankas aizstāvēto obligāto veselības apdrošināšanu, Brigmanis pieļāvis, ka varētu būt arī šāds risinājums, "taču pašlaik neizteikšu kādu galīgu secinājumu, jo par to vēl notiek aktīvas diskusijas, tiek vērtēti iespējamie ieguvumi un riski. Mēs nevēlamies nonākt tādā pašā situācijā, kā nupat izglītības sistēma, kur nauda ir atrasta, iedota, bet visi ir neapmierināti". Lūgts precizēt, vai tas faktiski nebūs jauns nodoklis, Brigmanis atteicis: "Bet kaut kas būs jādara. Nevaru piekrist veselības arodbiedrību līderiem, ka citām nozarēm ir iedots dāsnāk, tāpēc jāpaņem nauda no citām nozarēm un jāatdod veselībai. Diezin vai var kādu naudu paņemt no izglītības vai kultūras. Tur būs jāveic daži skarbi pasākumi, un pie tiem pēc tam konsekventi jāturas un ar tiem jārēķinās."
"Māris Kučinskis ir apņēmies nodokļus necelt, un pie šādas līnijas valdība turas. Smags jautājums ir tikai veselības sistēma, kur trūkst līdzekļu, un pie risinājuma būs jānonāk," piebildis politiķis.